W dniu 28. 11. 2019 r. uczniowie klasy I, II i III wyjechali wraz z wychowawcami p. Barbarą Wierdak i p. Martą Pabis do GOK w Rymanowie na przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Była to bajkowa adaptacja historii o słynnej indiańskiej księżniczce. Spektakl ukazał, że prawdziwa miłość zwycięży wszystko i jest wstanie pogodzić wrogich sobie ludzi. Animacji towarzyszyły piosenki, indiańska muzyka i taniec. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.
Kolejnym punktem wyjazdu były czekoladowe warsztaty uczniów w Pijalni czekolady w Korczynie. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcji czekolady „Od ziarenka kakaowca do tabliczki czekolady”. Obejrzeli film, “Pochodzenie kakao oraz historia kakao i czekolady“. Degustowali rożne czekolady w trakcie trwania prezentacji oraz samodzielnie produkowali czekolady podczas pracy warsztatowej. Główną nagrodą za wykazanie się wiedzą z warsztatów był Złoty Bilet. Gratulujemy Maryli Fornal za zdobycie Złotego Biletu dzięki któremu mogła dokonać bezpłatnych zakupów. Dodatkowo w czasie wolnym dokonaliśmy zakupu: pysznych czekolad i wielu innych smakołyków, skorzystaliśmy bezpłatnie z placu zabaw dla dzieci i gry w piłkarzyki.
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia SU zorganizował konkurs literacko – plastyczny „Przygoda Pluszowego Misia”. Zadaniem uczniów było wymyślenie opowiadania o przygodzie misia, wzbogacone własnoręcznie wykonaną ilustracją. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, powstały nie tylko opowiadania, ale i mini książeczki. Wyróżnione prace można obejrzeć i przeczytać na gazetce SU. Nagrodzeni autorzy prac to:
Konieczko Antonina – klasa II
Sypień Hania – klasa II
Pec Kacper – klasa V
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach! Zdjęcia
24 listopada odbył się w Dukli II Grand Prix województwa podkarpackiego w kategorii żaków. W turnieju uczestniczyło 33 żaczki. Bardzo dobrze zareprezentowały się dziewczynki. Milena Szarek zajęła pierwsze miejsce, nie przegrywając żadnej gry. Tym samym zakwalifikowała się na turniej ogólnopolski, który odbędzie się 13 - 15 grudnia w Zielonej Górze. Zaś Lena Gac uplasowała się na szóstym miejscu, jednak jako młodsza w nastepnym roku ma spore szanse na miejsce medalowe.
26 listopada uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Andrzejki podczas Dyskoteki Andrzejkowej. Poza muzyką, tańcami i świetną zabawą, mieli okazję sprawdzić co przyniesie im przyszłość. Korzystali z usług wróżek (z VIII klasy), które sprawdzały los najodważniejszych uczniów. Ponadto, najmłodsze dzieci miały okazję wziąć udział w specjalnych zabawach przygotowanych przez animatorkę. Olbrzymią popularnością wśród najmłodszych cieszyło się malowanie twarzy. Doskonała zabawa sprawiła, że wszyscy mieli świetne humory. Zdjęcia
Naukowcy twierdzą, że bycie miłym, okazywanie dobra, ma moc uszczęśliwiania nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. 21 listopada nasza szkoła przyłączyła się do światowej akcji „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Na ten dzień przygotowano specjalne drzewo życzliwości, na którym można było przylepiać karteczki z życzeniami i pozdrowieniami. W różnych miejscach szkoły przyklejono humorystyczne obrazki promujące życzliwość, uprzejmość, uśmiech, pozytywne nastawienie. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak losy, na których wypisane były pozdrowienia, komplementy, sentencje (np.: ładnie wyglądasz, dobrze, że jesteś, miło mi się z Tobą pracuje itp.). Wylosowaną karteczkę uczniowie mogli zostawić dla siebie lub podarować bliskiej osobie. Wszyscy doskonale bawiliśmy się i starliśmy się mieć super dzień. ZDJĘCIA
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II” Celem konkursu jest stworzenie świątecznych ozdób i wzbudzenie zainteresowania osobą oraz pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła. Organizatorami konkursu jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Konkurs skierowany jest do dzieci przedszkolnych oraz do uczniów szkół podstawowych klas 1-3 oraz
4-6. Konkurs ma charakter indywidualny. Pod uwagę nie będą brane prace grupowe!
Tematyką pracy konkursowej jest stworzenie ozdoby świątecznej w formie zawieszki, którą będzie można udekorować choinkę bożonarodzeniową.
Formą dopuszczającą pracę do Konkursu jest samodzielnie wykonana praca plastyczna formatu A–4 lub mniejsza w formie zawieszki w dowolnej technice. Prosimy o nieużywanie materiałów sypkich, kruchych, oraz plasteliny! Do Konkursu dopuszczone zostaną również prace przestrzenne w formie zawieszek, nie większe niż format A-4. Wszystkie prace powinny posiadać mocne, stabilne zawieszki
Jury powołane przez Organizatora wybierze trzy prace z trzech kategorii wiekowych (dzieci przedszkolne; uczniowie klas 1-3 SP; uczniowie klas 4-6 SP). Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe. Prace udekorują choinkę w Sanktuarium im. Jana Pawła II w Krakowie!
Prace należy składać do 9 grudnia 2019 r. u pań z klas 0-3.
Jednym z zadań w ramach ogólnopolskiego konkursu : „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” było zorganizowanie przez klasy uczestniczące w konkursie Obchodów Dnia Głośnego Czytania. Klasa pierwsza pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marty Pabis rozpoczęła ten dzień od wspólnego rozwiązania zagadki: „DRZEWA”. Klasa druga pod kierunkiem Pani Katarzyny Majchrzak rozpoczęła dzień od wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie ,,Dlaczego lubimy las?'' Potem wokół tych tematów realizowane były zaplanowane zadania. Dokładny opis i relacja w zakładce KONKURSY.
Jeszcze tylko do 28 listopada można oddać głosy na naszą świetlicę szkolną. Dzięki temu świetlica może zostać wyremontowana lub otrzyma różne gry do wyposażenia. Można głosować codziennie!
W związku ze zbliżającym się czasem adwentu, serdecznie zapraszam uczniów klas VII-VIII Szkoły Podstawowej, uczących się języka niemieckiego do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie kalendarza adwentowego.
Kalendarz musi mieć 24 ponumerowane okienka, które będą skrywały jakąś niespodziankę np. dowolne słówka w języku niemieckim związane ze świętami Bożego Narodzenia. Więcej informacji znajdziecie w regulaminie konkursu - regulamin_konkursu_kalendarza.docx Prace należy złożyć u nauczyciela języka niemieckiego do 3 grudnia 2019 r.
Serdecznie zapraszam J. Skubisz.
„ Wszyscy jesteśmy tacy sami
Choć każdy z nas jest inny”
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. SU przyłączył się do akcji. Uczniowie podczas zajęć na świetlicy wykonali plakat propagujący tolerancję wobec innych ludzi, niezależnie od koloru skóry, wyglądu, przekonań. Wspólne malowanie okazało się doskonałym narzędziem do integracji uczniów. Plakat wykonywały uczennice z najstarszej klasy i uczniowie klas najmłodszych. Ich zaangażowanie widać na zdjęciach.
8 listopada odbył się w Dukli XV Gminny Konkurs Inscenizacji 2019. Konkurs był imprezą otwartą i przeprowadzony był w następujących kategoriach – kat.I – kl.0-3; kat.II – kl.IV-VI; kat.III –kl.VII-VIII , kat.IV – liceum.
Z naszej szkoły startowaliśmy w trzech kategoriach – klasa III pod opieką pani Barbary Wierdak a ze strony muzycznej Pana Radosława Zięby wystawiała „Rzepkę” na wesoło, klasa VI pojechała pokazać prozę – bajkę terapeutyczną „Nowe buty Zosi”- pod opieką Pani Joanny Sieniawskiej, kl VII - pod kierunkiem Pani Urszuli Szpiech a pod opieką Pani Justyny Gromek z wierszem „Krzyżyk z Olszynki”.
Grupa trzeciaków otrzymała I miejsce – wielkie gratulacje!!!, grupa kl.VII otrzymała wyróżnienie, grupa szóstoklasistów niestety otrzymała jedynie dyplom za udział. Szkoda, ale wszystko przed nami…..
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym i życzymy sukcesów!
„To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i w pamięci…” – czego dowodem są uroczyste obchody rocznicy odzyskania niepodległości.
W tym roku świętowaliśmy już po raz 101. Najpierw zgromadziliśmy się pod budynkiem szkoły, aby wspólnie przemaszerować do kościoła na Mszę św. w intencji Ojczyzny.
Po uroczystej Eucharystii, w oprawę której włączyli się uczniowie, przedstawiciele miejscowych organizacji oraz strażacy, wszyscy udali się pod Pomnik Wdzięczności. Tutaj, po krótkiej modlitwie, delegaci władz samorządowych oraz łęckich organizacji, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Następnie, podążając za harcerkami, niosącymi dumnie biało – czerwoną flagę, udaliśmy się do szkoły. Akademię rozpoczęło wspólne odśpiewanie o godz. 12.00 „Mazurka Dąbrowskiego” (przez co włączyliśmy się w akcję „Niepodległa do Hymnu”). Pani Dyrektor serdecznie powitała licznie zebranych, a następnie przewodniczący Towarzystwa Patriotyczno – Historycznego wygłosił referat. Kolejnym punktem programu były występy uczniów. Najpierw wystąpili pierwszoklasiści od pani Marty Pabis, którzy wyrazili swój patriotyzm, recytując wiersze i wymachując biało-czerwonymi sercami. W dalszej części starsza młodzież przywoływała ważne wydarzenia historyczne, które przybliżano poprzez odśpiewanie związanych z nimi pieśni oraz recytację fragmentów poezji. Zaprezentowano m. in. inscenizację wiersza A. Oppmana „Krzyżyk z Olszynki”. Patriotyczne śpiewy i liryczne monologi ożywił marsz z flagą w wykonaniu harcerek, które nie tylko pięknie prezentowały się w swoich mundurkach, ale także udzielały jako chórzystki, lektorki i recytatorki. Część artystyczną zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”- pieśni, która zawiera ponadczasowe credo, bo mówi o potrzebie zachowania wierności najważniejszym ideałom.
Po akademii przedstawiciel Stowarzyszenia Patriotyczno – Historycznego przedstawił referat na temat wkładu mieszkańców Łęk Dukielskich w przywrócenie ojczyźnie niepodległości. Uroczystość zakończyły podziękowania złożone na ręce pani Dyrektor przez przedstawicieli władz samorządowych, panią Józefę Winnicką – Sawczuk oraz pana Andrzeja Krężałka, którzy wyrazili swoje uznanie dla szkolnych artystów. Słowa uznania usłyszeli także wszyscy zgromadzeni, którzy swoją obecnością potwierdzili, że rozumieją sens słów Marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi”. Właśnie te słowa oraz piękny portret Marszałka stanowiły tło dla występujących. O przygotowanie tej scenerii zatroszczyły się panie Katarzyna i Magdalena Majchrzak. Piękna, muzyczna oprawa występów w wykonaniu szkolnego chóru to dzieło pana Andrzeja Aszlara, którego – jak zwykle – nie zawiodły nawet absolwentki, zaś nad całością czuwały panie Magdalena Aszlar i Urszula Pachana – Szpiech.
Zdjęcia w galerii i film możemy obejrzeć, między innymi, dzięki uprzejmości pana Henryka Kyca.
W ramach akcji "Szkoła do hymnu", o symbolicznej godzinie 11:11 w piątek, nasza spoleczność szkolna zgromadziła się na hali widowiskowo - sportowej aby uroczyście z pocztem sztandarowym szkoły odśpiewać 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Podczas śpiewania uczniom akompaniował Pan Andrzej Aszlar.
"Szkoła do hymnu" to akcja mająca na celu upamiętnienie ważnej dla Polaków daty - 11 listopada.
6 listopada Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO przeprowadziła w naszej szkole pokaz historyczny związany z wydarzeniami wrześniowymi. Uczniowie zapoznali się z krótką historią dotyczącą sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej, zobaczyli mundury wojskowe (podoficera i szeregowego). Zapoznali się także z ekwipunkiem i wyposażeniem używanym podczas kampanii wrześniowej. Mogli zobaczyć i dotknąć repliki broni oraz sprzętu bojowego. Aktywnie uczestniczyli w zakładaniu masek, prezentowaniu pozycji przy użyciu broni, prezentacji strojów. Na zakończenie mogli zadawać pytania, dokładnie obejrzeć interesujące ich rzeczy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
28.10.2019.r dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III spotkały się z policjantem. Celem spotkania była rozmowa na temat zachowania zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach w jakich mogą znaleźć się dzieci. Uczniowie mogli przymierzyć czapkę policyjną oraz kamizelkę odblaskową. Po spotkaniu w szkole policjant zaprosił dzieci na plac przed szkołą, tam mogły obejrzeć samochód policyjny, a nawet w nim posiedzieć. Kolejka była duża, bo chętnych było wielu. Na zakończenie pan policjant włączył sygnały dźwiękowe jakich używa policja. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci były zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń.
Druhny z 10. Drużyny Harcerskiej GŁĘBIA z Łęk Dukielskich wzięły udział w Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji harcerki odwiedziły groby osób zasłużonych i cenionych w naszej miejscowości. Złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Jubileuszowym Pomnikiem Wdzięczności oraz tablicą konspiracji niepodległościowej. Harcerki wzięły udział w akcji pod kierunkiem dh. drużynowej Magdaleny Aszlar.
W województwie podkarpackim do akcji przyłączyło się 76 tys. uczniów z 726 szkół.
„ Cierpienie, ból, niepowodzenie to są pocałunki Jezusa, to znaki, że już jesteś tak blisko Jezusa na krzyżu, że może Cię pocałować”
Św. Matka Teresa z Kalkuty
30 października uczennice klasy VIII wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Caritas odwiedziły podopiecznych krośnieńskiego hospicjum. Podczas tej wizyty oprócz skromnych, słodkich prezencików i chwili rozmowy, włączyliśmy się do modlitwy różańcowej ofiarowanej w intencji chorych, cierpiących. Uczennice odmówiły różaniec, a na zakończenie zaśpiewały pieśń „Jak paciorki różańca”. Podopieczni hospicjum zawsze cieszą się z odwiedzin młodych ludzi, którzy wnoszą radość, wysłuchują ich i chętnie podejmują dialog. Spotkanie to ubogaciło wszystkich, a w młodych ludziach wzmocniło empatię, która jest tak bardzo ważna w rozwijaniu osobowości.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich przystąpiła do akcji „Pozytywna uwaga”. W związku z tym w miesiącu listopadzie wszyscy nauczyciele w szczególny sposób będą się skupiać się na sukcesach edukacyjnych (choćby najmniejszych), jak i zachowaniu uczniów i wpisywać pochwały do dziennika. Mamy nadzieję, że „dobre słowa” (uwagi) zmotywują naszych uczniów do jeszcze lepszej pracy.
Justyna Malinowska - Gromek
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Wzorem poprzedniego roku została ogłoszona II edycja konkursu dla uczniów klas 1-3: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.
Szkoły otrzymały książki: „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz materiały motywacyjne, które pomogą zachęcić uczniów do codziennego czytania. Organizatorzy chcą dodatkowo podkreślić istotność edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego.
Uczniowie klas I- III wraz ze swoimi wychowawczyniami: Martą Pabis, Katarzyną Majchrzak i Barbarą Wierdak realizują zadania objęte akcją w ramach swoich klas. Dokładne relacje z ich działań pojawią się po zakończeniu konkursu.
29 października 15 uczniów z klas V, VI a i VI b wraz z paniami: Małgorzatą Dziedzic i Justyną Malinowską – Gromek wzięło udział w wyjeździe edukacyjno – krajoznawczym na teren Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Rozpoczęliśmy wizytą w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli, gdzie zwiedziliśmy wystawę „Fauna i flora naszych lasów” i obejrzeliśmy film edukacyjny „Rezerwat Prządki”. Chętni uczniowie zagrali w przyrodnicze koło fortuny.
Następnie z panią Moniką Jankowicz jako przewodniczką pojechaliśmy do Czarnorzek. Tam zwiedziliśmy rezerwat Prządki, z którego ścieżką przyrodniczą wiodącą przez las przeszliśmy do ruin Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Na miejscu poznaliśmy historię zamku i zwiedziliśmy zamkowe muzeum. Odważni mogli wypróbować na własnej skórze dostępne narzędzia średniowiecznych tortur.
Wyjazd zakończyliśmy wspólny posiłkiem w restauracji McDonald’s w Krośnie.
Z pewnością był to dobrze wykorzystany czas – uczniowie mieli okazję poznać atrakcje przyrodniczo – kulturalne swojego regionu oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z ochroną środowiska na naszym terenie.