Z życia szkoły

  • Pokazy fizyczno - chemiczne

    Pokazy fizyczno - chemiczne

    W czwartek 24 października większość uczniów kl. 0-VIII wzięła udział  w niecodziennej lekcji. Podczas zajęć prezentowano eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii jak w prawdziwym laboratorium. Tematem przewodnim były gazy wchodzące w skład atmosfery. Poprzez  niezwykle interesujące ćwiczenia chemiczne uczniowie między innymi zobaczyli jak można „zrobić” chmurę w słoiku, spróbowali śpiewać  po  zażyciu niedużej dawki helu, nauczyli się, jak trzema dmuchnięciami napełnić powietrzem długi rękaw foliowy. Zajęcia aktywizowały widzów, chętni uczniowie mogli być wykonawcami, czy nawet obiektem doświadczeń. ZDJĘCIA

  • Przedszkolaki w kinie

    Przedszkolaki w kinie

    22.10.2019 r. przedszkolaki pod opieką wychowawczyni Teresy Wierdak i pani Magdaleny Majchrzak, wybrały się do Krosna. Był to pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców. W kinie „ Sokół” ,obejrzały film "OYETI”! Film bardzo podobał się dzieciom, dostarczył im wiele wrażeń. Były sceny wzruszające ale też zabawne. Bohaterowie filmu z oddaniem i poświęceniem pomagają miłemu i zabawnemu stworkowi wrócić do domu. Polecam. Po obejrzeniu filmu dzieci spędziły czas na wesołej zabawie w Sali zabaw, gdzie mogły skorzystać z menu w tamtejszej kawiarence. Wyjazd był udany, o czym świadczyły zadowolone buzie dzieci i zapytania, kiedy znów pojedziemy na wycieczkę. Przepiękna jesienna pogoda w tym dniu sprzyjała wycieczce, czyniąc ją tym bardziej udaną.

    Teresa Wierdak

  • Konkurs Fotograficzny: „Najpiękniejszy krajobraz Karpackich Parków Krajobrazowych”

    Konkurs Fotograficzny: „Najpiękniejszy krajobraz Karpackich Parków Krajobrazowych”

    21 października 2019 r. w siedzibie Nadleśnictwa Cisna odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 2019r., w ramach których rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny na temat: „Najpiękniejszy krajobraz Karpackich Parków Krajobrazowych”. Naszą szkołę reprezentował w konkursie uczeń klasy VII,  Oliwier P., który otrzymał wyróżnienie  w kategorii klas VII-VIII.   Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali  dyplomy i  nagrody. Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników i opiekunów był spacer po ścieżce „Jeleni skok” do wieży widokowej, podczas którego można było podziwiać piękny, jesienny krajobraz Bieszczadów.

  • Uroczystość Pasowania uczniów klasy I

    Uroczystość Pasowania uczniów klasy I

    17 października był szczególnym dniem dla pierwszoklasistów. Już od rana, w strojach galowych, czekali na moment, kiedy zostaną włączeni do braci uczniowskiej. Uroczystość Pasowania rozpoczęła się o godz. 11.00. Na tę uroczystość przybyli rodzice oraz nauczyciele klas: 0,2 i 3 wraz z uczniami. Sala była pięknie ubrana. Pod okiem pani Madzi Majchrzak powstała okazjonalna dekoracja. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu szkoły przez starsze koleżanki. Następnie pani dyrektor serdecznie wszystkich powitała. Do pierwszaków zwróciła się szczególnie ciepło recytując im  wiersz. Potem głos zabrała klasa druga, która przygotowała dla młodszych kolegów egzamin dotyczący zasad zachowania w szkole, na ulicy i innych sytuacjach szkolnych. Pierwszaki dzielnie odpowiadały recytując wiersze i śpiewając piosenki. Chętnie też odgadywały zagadki, które zadawali im starsi koledzy. Po występach w obecności zebranych oraz pocztu sztandarowego przystąpili do uroczystego ślubowania. Po słowach przysięgi,  w której zapewnili, że będą dobrymi uczniami, zostali pasowani przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor poprzez dotknięcie ramienia dużym, drewnianym ołówkiem. Od wychowawczyni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje. Na zakończenie klasa druga zaśpiewała wesołą piosenkę i wręczyła pierwszakom przygotowane niespodzianki. Pani dyrektor  także wręczyła im drobne upominki. Potem wszyscy wspólnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Część artystyczną uroczystości pasowania przygotowały wychowawczynie klasy I i II, panie: Marta Pabis i Katarzyna Majchrzak. Nad sprawnością nagłośnienia i stroną muzyczną czuwał pan Radosław Zięba. Po uroczystości uczniowie klasy pierwszej i drugiej wraz z nauczycielami i rodzicami spotkali się przy ciasteczku.

    GALERIA ZDJĘĆ

  • EU Code Week

     EU Code Week

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania, który trwał od 5 do 20 października 2019 roku. Ta inicjatywa promuje programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy sposób. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. W naszej szkole kodowanie promowane jest przez cykliczne zajęcia z budowania i programowania robotów Lego WeDo. Udział w tych zajęciach biorą uczniowie klasy drugiej ucząc się konstruowania robotów oraz układania programów, które mogą nimi sterować. 

  • „Mój nauczyciel, mój mistrz…”

    Takie hasło przyświecało akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej oraz Święta Szkoły.

    14 października spotkaliśmy się wszyscy aby obchodzić uroczyście ten dzień połączony z nauczaniem i postacią naszego patrona Jana Pawła II. O 10.00 uczestniczyliśmy w Mszy św. odprawionej  w naszej intencji a następnie udaliśmy się do szkoły na uroczystą akademię. Świętowali razem z nami Burmistrz – Pan Andrzej Bytnar, Zastępca Pan Łukasz Piróg, Dyrektor ZOPO Pani Danuta Szczurek, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz cała nasza społeczność. Wzruszające były słowa Jana Pawła II skierowane do nauczycieli podczas pielgrzymki do ojczyzny; polski Papież nigdy nie zapomniał o ludziach, którym dużo zawdzięcza, dzięki którym stał się wykształconym człowiekiem. Dziś też podziękujmy tym, którzy chcą byśmy byli mądrzy, sprawni, myślący, byśmy mieli własne zdanie i umieli go obronić, byśmy uznawali wartości i chcieli według nich żyć.

    GALERIA ZDJĘĆ

  • „Wstańcie, chodźmy” – XIX Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie.

    „Wstańcie, chodźmy” – XIX Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie.

    W przededniu Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami udali się na coroczne spotkanie Rodziny Szkół Świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze. Co roku czekamy na to wyjątkowe wydarzenie wypełnione młodzieńczą, radosną modlitwą i śpiewem. Udajemy się do naszej Matki, aby zawierzyć Jej nasze życie, naszą przyszłość. U stóp klasztoru zgromadziło się ponad 10 tysięcy osób. Ten rok jest wyjątkowy, bo w maju będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin naszego Patrona oraz obchodzimy czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki do Polski. Biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy Świętej, w homilii mówił, że Święty  Jan Paweł II pielgrzymował po świecie, aby utwierdzać braci w wierze. Zadaniem społeczności Rodziny Szkół jest  wykorzystanie młodzieńczego zapału, aby iść, działać i dawać świadectwo wiary w codziennym życiu. Jednym z tych świadectw jest finansowe wsparcie budowy szkoły w Togo.
    Tradycją stało się to, że wracając do domu wstępujemy na krótką modlitwę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
    Tak duchowo umocnieni możemy stawiać czoło trudom i wyzwaniom jakie czekają nas w tym roku szkolnym.

  • „Nietoperz da się lubić”

    „Nietoperz da się lubić”

    4 października 2019 roku na terenie gminy Korczyna odbyła się coroczna Podkarpacka Noc Nietoperzy. Impreza ta organizowana jest w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy i ma na celu, m.in. kształtowanie pozytywnego stosunku ludzi do nietoperzy. Należy pamiętać, że nietoperze stanowią około ¼ części fauny naszego kontynentu i pozostają jedyną większą grupą ssaków relatywnie mało zbadaną. W większości krajów Europy nietoperze podlegają ochronie (w Polsce od 1952 roku).
    Organizatorzy konkursu byli pod olbrzymim wrażeniem zarówno ilości nadesłanych prac jak i poziomu artystycznego tegorocznej edycji konkursu. Tym bardziej cieszy fakt, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Szymon Krężałek zajmując 1 miejsce za pracę przedstawiającą nietoperza na dłoni i Matylda Bużanowska, która zdobyła 3 miejsce, dzięki rodzinie nietoperzy robiącej sobie grupowe selfie. Matylda w swojej pracy oprócz farb wykorzystała korę z brzozy, na której umieściła nietoperze. 
    W ramach podziękowania za udział w konkursie plastycznym, otrzymaliśmy budkę dla nietoperzy do powieszenia w pobliskiej lokalizaji od budynku szkoły.

    M. Majchrzak

  • Zawody szachowe

    Zawody szachowe

    10 października odbyły się zawody szachowe w Iwli. Naszą szkołę reprezentowali: Dudzik Kamila, Jakubik Klaudia, Wojdyła Mikołaj, Guzik Oliwer, Kopa Adrian, Kopa Krystian, Buczyński Łukasz. 

    Nasza reprezentacja po znakomitej walce zajęła 3 miejsce. Natomiast reprezentacja w młodszej kategorii uplasowała się na 2 miejscu.

  • ZAGROŻENIA ZWIĄZANE ZE STOSOWANIA ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

  • Zabawy z liczbami

    Zabawy z liczbami

    W piątek 4 października nasza szkoła wzięła udział w dziewiątej edycji akcji edukacyjnej „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Organizatorkami na poziomie szkoły były nauczycielki matematyki: p. Małgorzata Dziedzic i p. Katarzyna Szczurek.

    W tym dniu chętni uczniowie (i nauczyciele) wzięli udział w egzaminie ze znajomości tabliczki mnożenia. Niestety – na 87 przeegzaminowanych uczniów certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało zaledwie 18. Najlepiej wypadła tu klasa V, gdzie prawie 50% uczniów zaliczyło egzamin pozytywnie.

    W klasach od V do VIII wyłoniono Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Konkurs sprawdzał tempo liczenia – do wykonania był zestaw 60-ciu przykładów w określonym czasie. Mistrzami poszczególnych klas zostali:

    - w kl. VIII – Mikołaj Musiał

    - w kl. VII – Łukasz Buczyński

    - w kl. VI b – Marta Bania

    - w kl. VI a – Wiktoria Białogłowicz

    - w kl. V – Milena Szarek (jako jedyna w szkole rozwiązała bezbłędnie wszystkie przykłady).

    Dodatkowo na przerwach trwał konkurs na Mistrza Łamigłówek Liczbowych poszczególnych klas. W zabawie wzięło udział łącznie 31 uczniów, przy czym niektórzy przychodzili na kilku kolejnych przerwach. Szczególnie za wytrwałość należy wyróżnić dziewczęta z klas VI b i VII. Tytuły Mistrzów otrzymali:

    - w kl. VIII – Weronika Aszlar

    - w kl. VII – Martyna Szczurek

    - w kl. VI b – Marta Bania

    - w kl. VI a – Julita Kołacz

    - w kl. V – Adrian Kopa.

    Wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Cieszymy się, że przynajmniej dla części naszych uczniów dzień ten był okazją do zabawy matematyką, która niekoniecznie musi się kojarzyć tylko z trudnym materiałem i „ciężkimi” sprawdzianami.

  • Lekcja w kinie

    Lekcja w kinie

    3 października uczniowie klas młodszych wyjechali pod opieką swoich pań: Marty Pabis, Katarzyny Majchrzak i Barbary Wierdak do kina Sokół w Krośnie, gdz ie realizowali program edukacji medialnej "Lekcja w kinie". Podczas zajęć zorganizownych przez organizatorów "Kamera! Akcja! O tajemnicach planu fimowego" poznawali wszystkie zawody osób związanych z powstawaniem filmu: reżyser, aktor, scenograf, kostiumograf, operator kamery itp. Fragmenty przedstawianych na ekranie filmów pozwoliły dzieciom poznać tajemnice  i specyfikę pracy na planie filmowym. Ponadto uczniowie byli angażowani podczas zajęć, a wtedy odpowiednio reagowali na zaistniałą sytuację. Poznali również jak powstają efekty specjalne, zwrócili też uwagę na elementy fikcji na planie filmowym. Na koniec obejrzeli film: "Miś Paddington2", który opowiadał o przyjaźni misia z rodziną u której mieszkał. Na podsumowanie zajęć w kinie uczniowie otrzymali rysunki osób na planie filmowym z brakującymi podpisami ich zawodów. Utrwalenia nazw zawodów z planu filmowego dokonali w szkole wklejając odpowiednie nazwy. Taka forma pracy poza szkołą urozmaiciła proces edukacyjny dzieci.

  • Miska dla pieska

    Miska dla pieska

    „ Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr ,

      które posiada ,ale  jego czynów. Nie ważne jest to co

      się ma , ale czym się dzieli z innymi”.

                                                                   Jan Paweł II

     

    Już po raz drugi  nasza szkoła kontynuuje akcję „Miska dla pieska”. Współpracując z krośnieńskim przytuliskiem dla bezdomnych psów i kotów zbieramy karmę, chcąc w ten sposób pomóc potrzebującym bezdomnym  zwierzętom. Do tej pory zebraliśmy ok. 60 kg karmy, którą przekazaliśmy schronisku. Za bezinteresowną pomoc serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom. Akcja pomocy dla schroniska potrwa jeszcze do końca listopada. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc,  do wzięcia udziału w tej akcji.

                                                                                                                                                        Teresa Wierdak

  • Wycieczka na Górę Cergową

    Wycieczka na Górę Cergową

    "Cele w życiu człowieka powinny być jak horyzonty,

    tak aby osiągając jedne, zawsze widzieć nowe" 

    A.Lisak

    Pierwszego października wszyscy uczniowie z klasy siódmej, ich wychowawczyni Katarzyna Szczurek i pan Jacek Stasz jako cel obrali sobie wieżę widokową na Górze Cergowej. Cel, sam w sobie przyjemny, jeszcze dodatkowo osłodziła nam niesamowita pogoda. W doskonałych humorach pokonaliśmy trasę przez Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej. Żółtym szlakiem weszliśmy na wysokość 716 m n.p.m. i tam na wieży widokowej mogliśmy nacieszyć oczy widokiem.
    Na horyzoncie czekała nas niemała niespodzianka. Dzięki doskonałej widoczności ujrzeliśmy: Łęckie wiatraki, panoramę Beskidu Niskiego, odległe Bieszczady i... położone ponad 120 km w linii prostej Tatry. Wrażenie jest niesamowite.
    Obok "Złotej Studzienki", która jest miejscem kultu św. Jana z Dukli, posililiśmy się, pograliśmy w różne gry, by w końcu wyruszyć w drogę powrotną. Udało nam się również spotkać "dzikie zwierzę"! Na szczęście nie był to niedźwiedź, ale równie urocza modliszka, która zgodziła się na skromną sesję zdjęciową.
    ZDJĘCIA

  • Zawody lekkoatletyczne

    Zawody lekkoatletyczne

    30 września w Dukli odbyły się zawody lekkoatletyczne. Uczniowie konkurowali w skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, biegu krótkim oraz biegu długim. 

    Nasza reprezentacja trapiona kontuzjami zajęła 6 miejsce.

  • Piknik klasy III

    Piknik klasy III

     

     

    28 września z okazji “Dnia Chłopaka” zorganizowano dla uczniów  klasy III piknik na świeżym powietrzu. Pod czujnym okiem rodziców i wychowawczyni B. Wierdak uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych i zabawach tanecznych. Kolejną atrakcją było zorganizowanie, dla uczestników pikniku, bufetu ze smakołykami oraz ogniska z pieczeniem kiełbasek. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie czekają na kolejny piknik.

  • Lekcja w Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

    19 września uczniowie klasy ósmej oraz kilku uczniów z klasy siódmej, wzięło udział w niecodziennych zajęciach zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Krośnie. Lekcję poprowadzili strażacy, którzy przybliżyli zasady bezpieczeństwa związanego z pożarami. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób najczęściej dochodzi do pożarów i  jak należy postępować w razie ich wybuchu. Wychowankowie mogli zobaczyć różne rodzaje gaśnic i dowiedzieć się do jakiego typu pożaru mogą być użyte. Strażacy opowiedzieli jak wygląda ich codzienna praca, jakie noszą mundury, kombinezony. Uczniowie mieli też zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Bardzo interesująca była możliwość zadzwonienia do dyspozytora i poinformowania o pożarze i wypadku drogowym.  Uczniowie dowiedzieli się jakich informacji należy udzielić przy zgłaszaniu pożaru bądź wypadku, aby pomoc mogła być adekwatna do zdarzenia i jak najszybsza. Największą „atrakcją” była symulacja pożaru. Młodzież znalazła się w zadymionym pomieszczeniu, w którym dodatkowo włączyła się czujka dymu i czadu. Wychowankowie poznali zasady poruszania się i ewakuacji. Nasza grupa jako pierwsza brała udział w tego typu ćwiczeniach w nowo przygotowanej salce edukacyjnej. Uczniowie stwierdzili, że lekcja była bardzo interesująca.

    Przed zajęciami w straży uczniowie obejrzeli film „Piłsudski”, który przedstawia życie i działalność Józefa Piłsudskiego. B. Szyc wiarygodnie i autentycznie odegrał postać charyzmatycznego przywódcy, ale i zwykłego człowieka, który ma chwile słabości, zwątpienia, popełnia błędy. Film jest doskonałym uzupełnieniem lekcji historii o trudnej drodze do odzyskania niepodległości.

    Uczniowie byli zadowoleni z wycieczki. Lekcje poza klasą są o wiele ciekawsze i na dłużej pozostają w pamięci. ZDJĘCIA

  • Zawody w piłce nożnej

    Zawody w piłce nożnej

    14 września w Tylawie odbyły się zawody w piłce nożnej chłopców. Zawody przeznaczone były dla kategorii starszej. Naszą szkołę reprezentowali: Głód Rafał, Musiał Mikołaj, Buczyński Łukasz, Kopa Rafał, Paczosa Oliwier, Pabis Mikołaj i Kamiński Krystian. 

    Pomimo kontuzji Rafała Głoda już w pierwszym meczu nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

     

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     

    Uroczyście i niecodziennie  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani Dyrektor Beata Węgrzyn powitała wszystkich zebranych, uczniom życzyła sukcesów w nauce, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom pociechy i dumy ze swoich dzieci. Inauguracja była wyjątkowa, gdyż oprócz społeczności szkolnej w powitaniu nowego roku udział wzięli wyjątkowi goście – Babcie i Dziadkowie mieszkający w Łękach Dukielskich, urodzeni do 8 maja 1945 r. Ich obecność była odpowiedzią na zaproszenie do wzięcia udziału w akcji „Przerwany marsz…”. Z tą inicjatywą wystąpiła Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Przekroczenie progów szkoły przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski i odsłuchaliśmy oryginalny komunikat o wybuchu II Wojny Światowej. Po akademii przedstawiciele pokolenia wojny udali się na poczęstunek, aby wspólnie powspominać minione, związane z wojną dzieje. „Przerwany marsz…” był podziękowaniem i oddaniem szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie i za to, co robili dla Polski.

    W uświetnienie uroczystości włączyła się szkolna 10. Drużyna Harcerska GŁĘBIA oraz Panie: Magdalena Aszlar, Magdalena Majchrzak, Aneta Cyran i Katarzyna Szczurek.

    Zdjęcia

  • Dożywianie w nowym roku szkolnym

    Dożywianie w nowym roku szkolnym

    Powoli kończą się wakacje,  dlatego dla osób, które będą chciały korzystać z płatnych posiłków obiadowych są gotowe do druku deklaracje na nowy rok szkolny, wraz z oświadczeniem RODO. 

    Od września zmianie uległa stawka za jeden posiłek obiadowy i wynosi on obecne 3,50 zł. We wrześniu licząc od wtorku 3 września będzie 20 posiłków obiadowych czyli maksymalnie opłata wyniesie 70 zł.

    Termin rozpoczęcia korzystania z posiłków uzależniony jest także od posiłków opłacanych przez MOPS, gdyż z ich strony opłacany jest transport. Poniżej znajdują się niezbędne dokumenty do wydruku.

    1_deklaracja_dzieci_szkoly_zewnetrzne.pdf 

    4_OSWIADCZENIE_RODO.pdf

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich

    Szkoła Podstawowa
    im. Jana Pawła II
    w Łękach Dukielskich
    38-456 Łęki Dukielskie 74
  • 13 43 175 04
    NIP: 684-20-53-833

Galeria zdjęć