Z życia szkoły

  • Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów...

    Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów...

    Powyższa myśl Pierre de Brantome towarzyszyła naszej szkolnej uroczystości, na której 9 marca świętowaliśmy, obchodzony dzień wcześniej, Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji opiekunowie SU z pomocą pana Wiśniewskiego przygotowali wraz z uczniami apel.

    Uczniowie klas 8, 7 i 6a w humorystycznych scenkach przedstawili losy kobiet na przestrzeni wieków. Scenki miały nie tylko bawić, ale i przypomnieć kiedy kobiety otrzymały prawa wyborcze i jak wyglądało ich życie w różnych momentach historii. Oprócz scenek odgrywanych przez uczniów była również muzyka. Dziewczyny zaśpiewały pięknie. Ostatnia piosenka tak porwała widownię, że do wspólnego śpiewania dołączyli nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W efekcie występujących było więcej niż widowni. Tak miły akcent wywołał uśmiech u wszystkich pań.

    Zdjęcia

  • „Bezpieczni w ruchu drogowym”

    W dniu 18 lutego 2020r. w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Bezpieczni w ruchu drogowym”.

    Adresatami konkursu były dzieci ze szkół podstawowych z terenu powiatów: Krosno, Jasło, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Brzozów. Konkurs miał na celu uświadomienie uczniom potrzeby poznania zasad i przepisów ruchu pieszych w drodze do i ze szkoły. W programie imprezy odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu i wyróżnionym.

    Serdecznie gratulujemy Kacprowi Bojdzie za zajęcie I miejsca w tegorocznej edycji konkursu i Aleksandrze Kurowskiej, której praca otrzymała wyróżnienie.
    ZDJĘCIA

  • Ogólnopolska Akcja Edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"

    Ogólnopolska Akcja Edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"

    Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców". Przeprowadzone lekcje związane będą z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele przeprowadzą zajęcia, zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora, które zabiorą do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".
    Do akcji dołączyły klasy: I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami: Martą Pabis, Katarzyną Majchrzak i Barbarą Wierdak. Akcja potrwa do końca roku szkolnego.

    Obecnie w akcji uczestniczy ponad 190 000 dzieci z 3500 przedszkoli i szkół podstawowych. Inicjatywa cały czas się rozwija, ale potrzebuje Państwa wsparcia. Akcję edukacji najmłodszych można wspierać przekazując 1% podatku na Centrum Rozwoju Lokalnego – KRS 0000 332 814.

    Na stronie crl.org.pl jest dostępny program do rozliczania 1% podatku.

    Zachęcamy do wspierania akcji „Dzieci uczą rodziców”.

  • Do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego „Horyzonty” skierowanego do ósmoklasistów

      Program Fundacji EFC i FRS oferuje pomoc materialną w postaci pokrycia kosztów mieszkania w bursie, wycieczek szkolnych, wyżywienia czy letnich i zimowych wyjazdów.

    Program jest skierowany do uczniów ósmych klas szkół podstawowych pochodzących z niezamożnych rodzin, mieszkających w miejscowościach do 30 tys. mieszkańców, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach.

    Na Podkarpaciu fundatorzy stypendium współpracują z I L.O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

    Program Horyzonty to również zobowiązanie ze strony stypendystów do działania na rzecz innych - od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom.

    W całej Polsce w programie wzięło udział już 667 uczniów szkół średnich.

    Więcej na: www.efc.edu.pl, facebook’u (@fundacja.czerneckiego) lub bezpośrednio u koordynatorki województwa podkarpackiego Marii Starzewskiej mstarzewska@efc.edu.pl, tel. 881 775 252.

    EFC_Horyzonty_Plakat.pdf

  • Drugi etap Konkursu Biblijnego rozstrzygnięty!

    3 marca 2020 r odbył się w Dukli  drugi etap (dekanalny) konkursu Biblijnego pt. "Eucharystia daje życie". W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło trzech uczniów. Wszyscy znaleźli się w pierwszej piątce. Joanna Czaja z kl. VIb zajęła II miejsce, Matylda Bużanowska z kl. VI b - IV miejsceMikołaj Pabis z kl. VI a - V miejsce. Joasia przeszła do finału  konkursu, który odbędzie się 12 maja 2020 r. w Przemyślu. Serdecznie wszystkim gratulujemy, a Joasi życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                          Danuta Witowska 

  • Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

    „Sens  walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami,
    w obronie których walka została podjęta”.

                                                                                                             /Henryk Elzenberg/

     

    Już od 10 lat w Polsce 1. marca  uroczyście obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niemal przeddzień tego święta, tj. w czwartek 27 lutego,    w Szkole Podstawowej w Łękach Dukielskich odbyło się niecodzienne spotkanie – z p. Januszem Niemcem, synem dowódcy batalionu „Zuch”.  Inicjatorem tego spotkania był  p. Leszek Wilk (miłośnik historii i współtwórca Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie).

    Zanim nasz honorowy gość przybył do szkoły, złożył hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia przy miejscowym Pomniku Wdzięczności.

     Nietypowa (i dość długa) lekcja powojennej historii rozpoczęła się o godz. 15.00. Dyrektor szkoły, p. Beata Węgrzyn, przywitała licznie zebranych gości, wśród których byli: wiceburmistrz  Ł. Piróg z żoną, przew. Rady Powiatu Andrzej Krężałek, radna powiatu Józefa Winnicka – Sawczuk, radni Rady Miejskiej w Dukli, pani sołtys, prezesi stowarzyszeń działających we wsi, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz delegacje młodzieży z opiekunami.

    Na początku pani Dyrektor oddała głos młodzieży, która wystąpiła z programem artystycznym   przybliżającym postacie i zdarzenia związane z Niezłomnymi.

    W scenariuszu akademii znalazły się fragmenty poezji i prozy (m.in. fr. pamiętnika por. Leszka Mroczkowskiego, ps. „Andrzej”, naocznego świadka zdarzeń, o których przez kilkadziesiąt lat trzeba było milczeć,  o czym przypominał jeden z wygłoszonych wierszy:

     „Dawno pogrzebani, bądźcie cierpliwi!

     Zrobią Wam w końcu trochę miejsca.

    Niech tylko padnie hasło: Już wolno!”

    Podczas występu uczniów zostały przywołane  postacie żołnierzy reprezentujących „Wykletych”,  m.in.: Z. Szendzielarza, H. Dekutowskiego, rotmistrza W. Pileckiego, J. Kurasia,  T. Kuncewicza, Ł. Cieplińskiego, sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”  oraz mjra A. Żubryda.

    Uczniowie mówili  o  symbolicznych miejscach (np. warszawskiej „Łączce”), związanych   ze  śmiercią i  próbą „skazania na wieczną niepamięć” prześladowanych. Wygłosili  także  mało znane utwory poetyckie (ich powstanie datuje się na początek XXI wieku): :

    „Co za siła jest w Tobie, Polsko, Ojczyzno moja,

    że wciąż uparcie i dumnie powstajesz ze swych kolan

    Niejedną bolesną i krwawą naznaczona blizną (…)

     

    Tylu mocarzy zdradziecko pognębić Cię chciało

    Naród zniemczyć, zbolszewić, lecz się nie udało.

    Rozrywali Cię w strzępy, bili, strzelali w tył głowy

    Matka Boska Katyńska zna dobrze tę straszliwą opowieść...

     

    Bóg, Honor ,Ojczyzna - te słowa święte

    W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą (…)

     

    Że trwali mężnie, do końca, na straży wolności

    Wybito im zęby, bandytami nazwano, połamano kości

    Wrzucono do dołów z wapnem, przysypano śmieciami,

    Opluto, skazano na hańbę i wieczną niepamięć.

     

    Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera

    Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach

    O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce...

    Że zachowali się jak trzeba - na zawsze...

     

                                                                            /Krystyna Śliwińska, 1 marca 2016 r./

    Recytacja patriotycznych tekstów przeplatana była występami szkolnego chóru, w repertuarze którego znalazły się tradycyjne pieśni: „Deszcz jesienny, deszcz…”,  „Wojenko, wojenko…, a także przejmujące, współczesne utwory: „Mury” , Piosenka o rotmistrzu Pileckim, „Ja to mam szczęście…” oraz „Żeby Polska…” .

    W przygotowanie tej części spotkania zaangażowały się panie Urszula Pachana-Szpiech i Magdalena Aszlar wraz z drużyną harcerską. O piękną  oprawę muzyczną zadbał  p. Andrzej Aszlar,  a stosowną dekorację (w której przewijał się motyw polskiej brzozy – płaczki) wykonała p. Magdalena Majchrzak. Na tle przygotowanej przez nią scenografii z motywem grobu Nieznanego Żołnierza, niezwykle mocno wybrzmiewały słowa wypowiadane przez recytatorów.

    Uczestnicy spotkania wysoko ocenili występ młodzieży i dobór repertuaru, co bardzo nas cieszy, gdyż była to pierwsza akademia poświęcona Żołnierzom Wyklętym przygotowana przez naszych uczniów (dotychczas uczestniczyli w tego typu uroczystościach w Iwoniczu i Posadzie Górnej jako laureaci konkursów organizowanych przez wymienione placówki).

    Kolejną częścią spotkania był występ  pana Janusza Niemca, który mówi o sobie, iż jest „najmłodszym więźniem komunistycznego PRL-u”. Nasz gość szczegółowo opowiadał o przeżyciach związanych z prześladowaniem swojej  rodziny przez UB,  własnych doświadczeniach w roli 4-letniego więźnia, a przede wszystkim o działalności Ojca, majora Antoniego Żubryda  i okolicznościach jego śmierci. Swoją wypowiedź obrazował fotografiami z rodzinnego albumu. Podkreślał także, że jego los dzieliło wiele dzieci w całym kraju, których ojcowie nie pogodzili się nową, powojenną rzeczywistością.

    Występ p. Niemca to  świadectwo człowieka, który przez całe życie angażował się w przywrócenie dobrego imienia swoim najbliższym (do dziś nie wie, gdzie spoczywają ciała jego rodziców).

    Czwartkowe spotkanie było żywą lekcją historii, tej odkłamanej, której bohaterowie doczekali się pamięci potomnych.

    Warto przy tej okazji nadmienić, że trzy uczennice starszych klas (Marcelina Węgrzyn z kl. 8 oraz Kamila Szpiech i Martyna Szczurek z kl. 7) wzięły udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Swoje prace poświęciły „Zuchowi”, czyli mjr Antoniemu Żubrydowi.

    Zdjęcia

  • V Międzygminny Konkurs Czytelniczy „POSTAW na CZYTANIE”

    V Międzygminny Konkurs Czytelniczy „POSTAW na CZYTANIE”

    W tym roku, już po raz piąty, SP w Równem zorganizowała międzyszkolny konkurs czytelniczy.    

    I etap zmagań konkursowych został przeprowadzony 11 lutego. Wzięło w nim udział 5 uczniów z kl. VI b: Joasia Czaja, Marta Bania, Matylda Bużanowska, Szymon Krężałek i Mateusz Jaracz.
    Wszyscy ładnie napisali trudny test, szczegółowo sprawdzający znajomość książek R. Kosika i M. Szczygielskiego (uzyskali od 90%  do 84% punktów możliwych do zdobycia).
    Do udziału w II etapie zakwalifikowało się czworo uczniów, którzy 25 marca po raz kolejny zmagali się w Równem z testem finałowym.
    Dobrze, że są wśród nastolatków pasjonaci czytelnictwa, którym chce się sięgać po książkę, a przy tym wnikliwie analizować jej treść, bo pytania – jak zawsze – były niezwykle drobiazgowe!
    Zdjęcia

  • Wyjazd na spektakl i warsztaty w CDS w Krośnie

    Wyjazd na spektakl i warsztaty w CDS w Krośnie

    25 lutego uczniowie klas 0-3 pod opieką wychowawców: p. Teresy Wierdak, p. Marty Pabis, p. Katarzyny Majchrzak i p. Barbary Wierdak wyjechali do Krosna. Najpierw udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, aby na deskach sceny obejrzeć piękną baśń H. CH. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami'' w wykonaniu aktorów teatru Bohema z Krakowa. Następnie odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Tutaj głównymi atrakcjami były widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów uczniowie zobaczyli jak powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Spróbowali swoich sił w wytłac GALERIAzaniu szklanych medali.
    Z zainteresowaniem przyglądali się obróbce i zdobieniu szkła - malowaniu, grawerowaniu, produkcji witraży oraz szklanych figurek metodą palnikową. Uczniów zachwyciła ekspozycja wyrobów szklanych. Z kolei w piwnicach miasta, uczniowie mieli możliwość obejrzeć ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. W tzw. sali ,,szkła w fizyce'' z zainteresowaniem obserwowali eksperymenty na szklanych rekwizytach m.in. soczewkach, kalejdoskopie, światłowodzie. Uczniowie uczestniczyli w konkursach z nagrodami. Na koniec w sklepiku zakupili szklane pamiątki. Pełni wrażeń powróciliśmy do domu. GALERIA ZDJEĆ

  • Pożegnanie karnawału

    Pożegnanie karnawału

    Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego we wtorek 25 lutego została zorganizowana „Pyjamas party” czyli dyskoteka w nietypowych ubraniach – piżamach. Początkowo uczniowie niedowierzali organizatorom, dopytywali o szczegóły, jednak na imprezę przyszli w przebraniach. I warto było, ponieważ według uczestników, była to najlepsza z dotychczasowych zabaw w szkole. Wszyscy włączyli się w zabawę: wspólne tańce typu „Belgijka”, „Just dance”, „Rasputin” itp. Każdy chciał spróbować swoich umiejętności, nauczyć się nowych układów i po prostu dobrze się bawić. ZDJĘCIA

  • ZAPROSZENIE

  • Zarządzenie Burmistrza w sprawie rekrutacji do szkoły

    Zarządzenie Burmistrza w sprawie rekrutacji do szkoły

    Dla zainteresowanych załącznik z zarządzeniem Burmistrza i dokumentacją dotyczącą rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej wnioski.pdf

  • Sukcesy uczniów naszej szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej.

    Sukcesy uczniów naszej szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej.

    W piątek 21 lutego dziesięciu uczniów z klas II, III, VI a i VIII reprezentowało naszą placówkę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Obcojęzycznej. Uczniowie recytowali wiersze w języku angielskim. Wychowankowie bardzo dobrze zaprezentowali się, a troje z nich zostało nagrodzonych.

    W kategorii I (klasy 1-3) – II miejsce zdobyła Lena Gac

    W kategorii II (klasy 4-6) – III miejsce zdobył Julian Głowa

    W kategorii III (klasy 7-8) – III miejsce zdobyła Kinga Krężąłek

    Zdjęcia

    Serdecznie gratulujemy!

  • Poeci do piór!

    Poeci do piór!

    Uczniowie klas VII i VIII!

     Zachęcamy do udziału w VII Krośnieńskim Turnieju Jednego Wiersza – konkursie literackim organizowanym przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

    Celem konkursu jest budzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej młodzieży.

    Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie jednego wiersza o dowolnej tematyce (który nigdzie nie był jeszcze publikowany).

    Ze szczegółami dotyczącymi konkursu można się zapoznać na szkolnej gazetce lub uzyskać dodatkowe informacje od nauczycieli polonistów. Termin składania prac – 24. 02. br.

    Do tej pory zawsze znalazł się ktoś, kogo wiersz wysyłaliśmy na konkurs, więc „poeci do piór! (albo do szuflad, bo może tam przechowujecie wiersze, które kiedyś napisaliście i wystarczy je tylko odszukać).

  • Walentynki na wesoło.

    Walentynki na wesoło.

    Z okazji Walentynek SU wraz z uczniami klasy ósmej i siódmej przygotował humorystyczną akademię. Scenariusz przedstawienia opracowały uczennice klasy ósmej. Widzowie mogli posłuchać piosenki zespołu Enej „ Kamień z napisem love” w wzbogaconej teledyskiem „na żywo”, obejrzeć jedyny w swoim rodzaju program „Randka w ciemno”, posłuchać pięknego wiersza K.I. Gałczyńskiego „Rozmowa liryczna”  oraz podziwiać niezwykłe wykonanie układu tanecznego „Just dance”. Kończąc program prowadząca życzyła zgromadzonym, aby zawsze mieli przy sobie ludzi, którzy spowodują, że będą się uśmiechać i czuć kochanymi.

    Na zakończenie, podczas kilkunastominutowej dyskoteki, wychowankowie próbowali swoich sił w nauce nowego tańca.  ZDJĘCIA

  • Dzień Babci i Dziadzia

    Dzień Babci i Dziadzia

    „ Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
    Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

    30 stycznia, jak co roku, w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości, którzy w tym dniu licznie przybyli  i mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Zebranych gości powitała dyrektor szkoły, pani Beata Węgrzyn. Dzieci z klas 0,I,II,i III pod czujnym okiem wychowawczyń: Teresy Wierdak, Marty Pabis, Katarzyny Majchrzak i Barbary Wierdak przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały w tym wyjątkowym dniu. Były wiersze, piosenki, tańce i humorystyczna inscenizacja „ Rzepka”. Babcie i dziadkowie z nieukrywanym wzruszeniem i dumą  podziwiały popisy swoich wnucząt. O dekorację sali zadbała pani Magdalena Majchrzak. Po części oficjalnej były życzenia i upominki, potem goście zostali zaproszeni na herbatkę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To były wyjątkowe chwile, pełne radości, uśmiechu i dumy. Szczęśliwe twarze babć i dziadków, po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. GALERIA ZDJĘĆ

     

  • Góra Grosza

    Góra Grosza

    „Każdy ma coś co może dać innym”

                                     B. Bush

    Każdego roku uczniowie naszej szkoły włączają się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza”. W tym roku przypada 20 rocznica istnienia tej przepięknej inicjatywy, dzięki której wiele dzieci wychowujących się poza własną rodziną otrzymało pomoc finansową.

    W tym roku udało nam się zebrać 93 złote 23 grosze (uzbieraliśmy 5 667 monet, które ważyły 11 kilogramów). Pieniądze zostały przekazane  Towarzystwu Nasz Dom.

    Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. ZDJĘCIA

  • Realizacja programu bibliotecznego PoczytajMy 2019/2020

    Realizacja programu bibliotecznego PoczytajMy 2019/2020

    W ramach udziału w ogólnopolskim projekcje czytelniczym, realizowanym pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej, „zainteresowaliśmy się” twórczością brytyjskiej pisarki Holly Webb (której książeczki z serii „Zaopiekuj się mną” znajdują się w szkolnym księgozbiorze i cieszą dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych).

    Na podstawie mini wywiadów z dziećmi odwiedzającymi bibliotekę nie trudno było przewidzieć, że te pozycje mogą okazać się interesujące podczas akcji głośnego czytania.  Dodatkowym bodźcem do wyboru właśnie tej literatury była działalność charytatywna na rzecz przytuliska dla bezdomnych czworonogów, zainspirowana przez wychowawczynię kl. 0  i prowadzona już po raz drugi w naszej szkole (od października do listopada).

    Skoro dzieci tak chętnie włączyły się w gromadzenie artykułów  niezbędnych dla porzuconych zwierzaków, to warto - m.in. w ramach edukacji czytelniczej -  uwrażliwiać je na potrzeby naszych „braci mniejszych”, a przede wszystkim uczyć odpowiedzialności za zwierzęta przyjmowane do domu.

    Niestety, mimo, że żyjemy w XXI w. prawda o tym, że zwierzęta też posiadają prawo do godnego życia, a pozbawione właściwej opieki bardzo cierpią, nie dla wszystkich jest oczywista.  

    Na  szczęście  znalazło się  10-cioro uczniów z klas VI b i VII,  którzy chętnie przystąpili  do udziału  w akcjach czytelniczych propagujących „ludzkie” podejście do czworonogów towarzyszących nam na co dzień jako zwierzęta domowe.

    Na przełomie stycznia i lutego zostały zorganizowane spotkania z uczniami klasy zerowej i klasy III SP, podczas których starsi koledzy i koleżanki czytali wybrane fragmenty książeczek H. Webb. Podczas tych  spotkaniach wymieniliśmy się refleksjami dotyczącymi lektury, a „eksperci” od przydzielonych im rozdziałów  zadbali o ułożenie pytań, skierowanych do czytelników (mających na celu sprawdzanie uważności słuchania).

    Począwszy od zerówiaków, dzieci chętnie słuchały, brały aktywny udział w zajęciach i w zasadzie każde z przeprowadzonych spotkań miało formę warsztatową. Najpierw była krótka prelekcja o autorce, potem pogadanka o zwierzętach domowych i ich roli w naszym życiu, następnie odczytanie wybranych fragmentów jednej książeczki (np. „Samotne święta Oskara”- tutaj za konkretny cel przyjęliśmy sobie, by uświadamiać dzieciom od najmłodszych lat, że istoty żyjące nie są „odpowiednim materiałem” na okazjonalne prezenty).

    Po zakończeniu spotkań zostawialiśmy  małe pamiątki w postaci kserówek  przedstawiających różne rasy psów. Następnego dnia większość dzieci oddawała swoje prace wychowawcy, który przekazywał je do biblioteki. Ku naszemu zaskoczeniu wróciło do nas wiele starannie wykonanych rysunków, więc przygotowaliśmy gazetkę ścienną, aby je zaprezentować całej szkole -  szkoda byłoby nie nagrodzić aktywności plastycznej naszych słuchaczy.

    Pamiątką po udziale w projekcie jest także gazetka biblioteczna, na której zostały zgromadzone układane przez uczniów rymowanki na temat pozytywnego działania książek (i w ogóle czytelnictwa).  Oto niewielka cząstka tego, co udało się stworzyć:

    Ten  wiedzę  ma, co niejedną  książkę  zna.

     

    Ten reguły języka zna, kto przed czytaniem nie ucieka.

     

    Biblioteka jest jak apteka. W aptece zdrowie zdobędziesz,

    W bibliotece po wiedzę sięgniesz!

    Pewny relaks ten tylko ma, kto po dobrą książkę sięga.

     

    Tylko ten słów dużo zna, kto przed czytaniem nie ucieka.

     

    Gdy powieść, słownik czy lektura w rękach ucznia się znajduje,

    szybki  przypływ  wiedzy  zwiastuje.

     

    Książki do ręki chętnie bierz, to wiele przygód na co dzień przeżyjesz.

     

    Zasady ojczystej ortografii w mig chwyta ten tylko, kto dużo czyta.

     

    Mądrzy nie będziecie, jak się z książką nie zetkniecie.

     

    Czytanie to sposób  na przyjemne wiedzy poszerzanie.

    Czytanie -  najprzyjemniejsze domowe zadanie.

     

    Ten innym wiedzą imponuje, kto nad książkami często przesiaduje.

     

    Potrzebną wiedzę zdobędziesz, jak po właściwą książkę sięgniesz.

     

    Kto bibliotekę choć raz odwiedzi, już z komórką w kącie nie siedzi.

     

    Gdy przyjaźń z książką nawiąże, poczuje się jak książę.

    Niczego mu nie brakuje, bo się wiedzą posiłkuje.

     

    Przyjacielu miły, oby Ci się piękne książki śniły,  co w świat przygód Cię przeniosą   i o nic w zamian   nie poproszą.

     

    Ten przyjaciół pewnych ma,  komu biblioteka nie jest obca.

    Kto dużo czyta, zawiłości mowy ojczystej w lot chwyta.

     

    Kto się choć czasem nad książką pochyli, dużo rzadziej niż inni się myli.

    Z książką do twarzy każdemu, nauką choć trochę zainteresowanemu.

     

    Kto dużą wiedzę mieć chce, niech po dobrą książkę  sięgnie.

    ZDJĘCIA

                                                                                                                                            Nauczyciele bibliotekarze

  • Akcja „Misie Ratownisie”

    Akcja „Misie Ratownisie”

    Dzięki wsparciu rodziców, uczniów nasza szkoła włączyła się do akcji „Misie Ratownisie”. Głównym celem naszej akcji było zebranie pluszowych maskotek oraz przekazanie ich Fundacji Wsparcie 112. Zebrane pluszaki będą wręczane dzieciom poszkodowanym w różnych wypadkach. Pomogą im przetrwać trudne chwile (wypadek, pobyt w karetce lub szpitalu). Przez cały grudzień i styczeń uczniowie przynosili do szkoły różne maskotki, które zostały przekazane do biura Fundacji Wsparcie112 mieszczącego się w Korczynie.
    Wszystkim uczniom biorącym udział w zbiórce serdecznie dziękujemy!
    Zdjęcia

  • Ortograficzne zmagania przed II Wielkim Gminnym Dyktandem „ZŁOTOSŁÓW” w Dukli

    Ortograficzne zmagania przed II Wielkim Gminnym Dyktandem „ZŁOTOSŁÓW” w Dukli

    Zaraz po feriach rozpoczęły się ortograficzne zmagania wśród uczniów klas V – VI ab oraz VII – VIII. Na pierwszym etapie wszyscy pisali sześciozdaniowy tekst, w którym znalazło się trochę „ortograficznych pułapek”. Następnie uczniowie, którym udało się popełnić najmniej błędów (gdyż nie było prac bezbłędnie napisanych), pisali kolejne, już znacznie dłuższe i trudniejsze,  dyktanda. W tej grupie znaleźli się:

    Kl. VI a

    Dominika Jaracz, Kinga Dereniowska, Ola Kurowska, Mikołaj Pabis

    Kl. VI b

    Marta Bania, Mateusz Jaracz

    KL. VII

    Martyna Szczurek, Vanessa Buła, Kamila Szpiech,  Oliwier Paczosa

    KL. VIII

    Kinga Krężałek, Julia Świątek, Kasia Świątek, Weronika Aszlar, Dorota Bania, Natalia Głód, Marcelina Węgrzyn.

    Na tym etapie zwycięzcami okazali się: Dominika Jaracz z kl. VIa i Marta Bania z VIb i w ten sposób dziewczynki otworzyły sobie drogę do udziału w kolejnym dyktandzie, już na szczeblu gminnym.

    Większy problem był w starszej kategorii wiekowej, gdyż musiała się odbyć dogrywka.  Najlepiej napisała Kinga Krężałek z kl. VIII, a 3 kolejne uczennice uzyskały wynik na tym samym poziomie (a do dyktanda gminnego może przystąpić tylko po dwóch uczniów z każdej szkoły w II kategoriach wiekowych). W tej sytuacji należało rozegrać kolejny ortograficzny pojedynek między Julią Świątek i Natalią Głód z kl. VIII oraz  Vanessą Bułą z kl. VII. Tym razem szczęście dopisało Vanessie i to ona wraz z  K. Krężałek reprezentowała naszą szkolę w Dukli 6 lutego br.                                                                                           

                                                                                                                                       N-le j. polskiego

  • Wyniki konkursu "Alfik Humanistyczny"

    Wyniki konkursu "Alfik Humanistyczny"

    Dnia 11 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny przeznaczonego dla klas 2 SP – 8 SP. Koordynatorem konkursu była p. B Wierdak, nauczyciele współpracujący p. K Majchrzak i p. U Pachana – Szpiech. W kraju startowało blisko 16 tys. uczestników, a w województwie podkarpackim 861 z 22 szkół.
    W naszej szkole wystartowało 22 uczniów od kl. 2 do 6. Najlepsi otrzymali dyplomy laureata i nagrodę rzeczową w postaci bonu o wartości 100zł oraz dyplomy za bardzo dobry lub dobry wynik w konkursie.

    Najlepsi w kl. II pod kierunkiem p. K Majchrzak to:

    Nikola Deryniowska – 94, 17% Dyplom za bdb wynik w konkursie

    Hanna Sypień – 86, 67% Dyplom za bdb wynik w konkursie

    Antonina Konieczko – 78% Dyplom za db wynik w konkursie

     

    Najlepsi w kl. III pod kierunkiem p. B Wierdak to:

    Oliwier Guzik – 100% Dyplom laureata i nagroda rzeczowa

    Kamila Dudzik - 100% Dyplom laureata i nagroda rzeczowa

    Wiktoria Nawrocka - 100% Dyplom laureata i nagroda rzeczowa

    Mikołaj Wojdyła - 100% Dyplom laureata i nagroda rzeczowa

    Emila Wojtowicz - 100% Dyplom laureata i nagroda rzeczowa

    Lena Gac – 81, 6%  Dyplom za bdb wynik w konkursie

     

    Najlepsi w kl. VI b pod kierunkiem p. U Pachany – Szpiech to:

    Matylda Bużanowska - 79, 17% Dyplom za db wyniku w konkursie

    Marta Bania – 78, 33% Dyplom za db wynik w konkursie

    Szymon Krężałek – 78, 33% Dyplom za db wynik w konkursie

    Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

    Zdjęcia

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich

    Szkoła Podstawowa
    im. Jana Pawła II
    w Łękach Dukielskich
    38-456 Łęki Dukielskie 74
  • 13 43 175 04
    NIP: 684-20-53-833

Galeria zdjęć