Z życia szkoły

2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Archiwum

2018/2019

  • Bezpiecznych wakacji!!!

"Przyszło lato, a z nim wakacyjny czas. Czekają już na Was góry, morze, jeziora i las.
Wszystkie miejsca odwiedzicie i na zdjęciach uwiecznicie to, co poruszyło Was".

Do zobaczenia we wrześniu!

 

  • Uroczyste zakończenie roku 2018/19

19 czerwca zakończył się kolejny rok szkolny. Uroczystość była bardzo radosna ponieważ wielu uczniów naszej szkoły otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, z czego bardzo się cieszymy. Ponadto trzech uczniów szkoły podstawowej zostało wyróżnionych nagrodą burmistrza. Gratulujemy Milenie Buczyńskiej (kl.VIII), Joannie Czai (kl.Vb) oraz Mikołajowi Pabisowi (kl.Va).  Burmistrz Dukli Pan Andrzej Bytnar uroczyście wręczył nagrody uczniom, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Zarówno uczniowie jak i rodzice nie ukrywali swojego zadowolenia. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy 0 pożegnali wszystkich krótkim programem artystycznym życząc udanych wakacji.
Dzień wcześniej pożegnaliśmy także absolwentów gimnazjum. Cieszy fakt, że Jagoda Wasiak, uczennica 3G również otrzymała nagrodę burmistrza, którą wręczył zastępca  Pan Łukasz Piróg.

Wszystkim  dziękujemy za miniony rok szkolny i życzymy zasłużonego odpoczynku.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Podsumowanie ogólnopolskiego programu: "Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego "Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”. Dokładna realizacja zadań zamieszczona jest w zakładce PROJEKTY. Niedawno otrzymaliśmy certfikat  potwierdzający nasze zaangażowanie w program oraz raport podsumowujący  czyli wyniki pracy naszej szkoły. Zobacz klikając: Certyfikat.docx. Chętnych zapraszamy do zapoznania się z wynikami. Raport_koncowy_RSPO_20631_2019.06.24.pdf  

 

  • Konkurs świetlicowy rozstrzygnięty!

W maju został ogłoszony plastyczny konkurs świetlicowy "Ja i moja rodzina". Do świetlicy wpłynęło 10 prac, w większości były to prace dzieci z klasy 0. Uczniowie przedstawiali  swoją rodzinę w różnych sytuacjach: na spacerach, wspólnych zabawach, były też portrety. Nie brakowało detali, które nadawały sens pracy dzieci. Wszystkie były oryginalne. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkie prace. Oto wyniki:
I miejsce - Zuzanna Wyszkowska - kl.0
II miejsce - Hubert Kolasa - kl.0 i Miłosz Delimata - kl.0
III miejsce - Kinga Pietruś - kl.0 i Julia Pietruś - kl.2
Wyróżnienia: Tobiasz Gromek - kl.0, Jakub Ciekliński -kl.0, Dawid Janeczek - kl.0, Michał Jaracz - kl.4 i Mateusz Jaracz - kl.5b
Wszystkim gratulujemy!

 

  • #tabliczka 2019

W naszej szkole realizowaliśmy projekt #tabliczka 2019. Udział w nim wzięli uczniowie z klasy 4, 5a, 5b oraz 6, mogli dołączyć również ich rodzice lub rodzeństwo. Projekt miał formę konkursu, a jego celem było przede wszystkim uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski przez środowisko szkolne, ale również utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod patronatem Edukacyjnych Wyzwań Medialnych. Koordynatorem szkolnym była pani Katarzyna Szczurek, opiekę nad uczniami i pomoc przy logowaniu na platformie edukacyjnej zapewniała również pani Marta Pabis. 

 

  • Pielgrzymka do Dębowca

13 czerwca uczniowie klasy 4, 5a i 5b wyjechali do Dębowca na warsztaty modlitewne do Ojców Saletynów. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli od lekcji religii w terenie, gdzie jeden z Ojców przybliżył dzieciom historię Matki Bożej Saletyńskiej. Potem wszyscy mogli napić się cudownej wody, która zarazem była ochłodą w ten upalny dzień. Następnie dzieci mogły zakupić pamiątki i zjeść dugie śniadanie. Później wszyscy udali się na mszę świętą. Wyciszeni przeszli drogę krzyżową, która umiejscowiona jest w pięknym ogrodzie przy kościele. Potem był czas na lody i inne łakocie. Zadowoleni wrócili do domu. Opiekę nad dziećmi podczas wyjazdu sprawowali: ks. Marek i panie: Marta Pabis, Joanna Sieniawska  i Justyna Gromek. ZDJĘCIA

 

  • Wycieczka do Krasiczyna i Sanoka

7 czerwca uczniowie klasy IV, Va i Vb wyjechali pod opieką pań: Marty Pabis, Joanny Sieniawskiej i Justyny Gromek na wycieczkę edukacyjną do Krasiczyna i Sanoka. W Krasiczynie wspólnie z przewodnikiem poznawali historię zamku, zwiedzając kolejne komnaty wraz z eksponatami. Zobaczyli także lochy oraz weszli na wieżę. Na zakończenie zrobili sobie  zdjęcie u podnóża zamku oraz zakupili drobne pamiątki. Następnie wyruszyli do Leska, gdzie czekał na nich obiad. Kolejnym punktem wycieczki był skansen w Sanoku. Przed zwiedzaniem uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania makatek. Pod czujnym okiem pań instruktorek rysowali wzory na płótnie i dobierali właściwe  farby. Powstałe makatki po wyschnięciu zostaną wysłane do szkoły. Po lekcji malowania przyszedł czas na zwiedzanie rynku oraz wioski. Przewodnik w sposób ciekawy przybliżył dzieciom dawne życie na wsi. Uczniowie zobaczyli stare budownictwo oraz narzędzia jakimi się posługiwano. Zasiedli też w ławkach dawnej szkoły, zobaczyli cerkiew, dworek, remizę strażacką, chatę żydowską oraz chaty zegarmistrza, piekarza, fryzjera. Na koniec zakupili pamiątki i zjedli pyszne owsiane ciasteczka. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku, gdzie dzieci zobaczyły specjalistyczny sprzęt strażacki oraz wzięły udział w lekcji związanej z Edukacją dla bezpieczeństwa w ramach rządowego programu. W sali "Ognik" zobaczyły różne filmiki związane z zagrożeniami i sposobami postępowania w razie niebezpieczeństwa. Ponadto zgłaszały "na żywo" różne wypadki rozmawiając z dyspozytorem dyżurnym straży. Scenki były przykładem, że nasi uczniowie świetnie radzą sobie ze zgłoszeniem pożaru czy wypadku. Na koniec wzięli udział w ewakuacji na skutek zadymienia oraz ćwiczyli pierwszą pomoc. Wycieczka była udana i pełna wrażeń. GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Wycieczka w Bieszczady

4 czerwca dla uczniów klasy I i II zorganizowano wycieczkę do Bieszczad. Trasę krajoznawczo – turystyczną rozpoczęliśmy w Sanoku w Muzeum  Budownictwa Ludowego od Rynku Galicyjskiego. Uczniowie zobaczyli starodawne chaty i usłyszeli od przewodnika o codziennym życiu w dawnej wsi. Następnie zwiedzili replikę miasteczka galicyjskiego. Są tam m.in. dom krawca, fryzjera, nauczyciela, piekarza i zegarmistrza. Jest też poczta, karczma, remiza, apteka. Na własne oczy zobaczyli jak dawniej wyglądało wnętrze apteki, poczty, sklepu. Porozmawiali z zegarmistrzem, który zaprezentował im śpiewające zegary. Następnym punktem wycieczki był Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej i Ogród Biblijny w Myczkowcach., Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki zachwycili się światem zwierząt żyjących dawniej i dziś na terenie Bieszczad. Wycieczkę zakończyliśmy w Solinie, rejsem po zalewie solińskim oraz spacerem po zaporze.  Pod czujnym okiem wychowawczyń p. B. Wierdak i K. Majchrzak uczniowie zakupili pamiątki i pełni wrażeń wrócili do domu.

 

  • Ogólnopolski Konkurs „Myśli Jana Pawła II”

„Jesteście moją nadzieją" to hasło przewodnie tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu „Myśli Jana Pawła II" skierowanego do uczniów  gimnazjów oraz najstarszych klas szkół podstawowych. Ten, przeprowadzany już od czterech lat, konkurs ma na celu przybliżanie życia naszego Wielkiego Rodaka         i propagowanie wartości zawartych w Jego nauczaniu. Przygotowanie do testu konkursowego wymaga przeczytania trudnych, filozoficzno - teologicznych pozycji autorstwa naszego Patrona, dlatego niełatwo zachęcić młodzież do udziału w eliminacjach.

I etap konkursu (tzw. szkolny)  odbył się 25 lutego. Do  testu przystąpiło 5 ósmoklasistów.

Troje z nich przeszło do II etapu (wojewódzkiego), który odbył się 29 kwietnia w Zespole Szkół  w Zręcinie. Szczegóły tutaj: Ogolnopolski_Konkurs_568_.docx

 

  • Kilometry Dobra

Zakończyliśmy ’’Akcję Kilometry Dobra’’, którą prowadziło Szkolne Koło Caritas, podczas  której zbieraliśmy pieniądze (złotówki) na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los.  Zebraliśmy  281,70. Co dało 6,3 Metry Dobra.
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za każdą złotówkę.

Zdjęcia

 

  • „W kinie, w teatrze i w chórze NIE  ZAPOMINAM o kulturze…”

21 maja br. uczniowie najstarszych klas uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kina „Sokół”  w Krośnie, gdzie obejrzeli film „Biała jak mleko, czerwona jak krew”. Obraz włoskiego reżysera przybliżył młodzieży ważne problemy wieku dorastania, z którymi zmagają się nastolatkowie bez względu na to, w jakim miejscu na świecie żyją. Do tych problemów można zaliczyć przede wszystkim pierwszą miłość i związane z nią dylematy, jak odróżnić zakochanie się od zauroczenia. Ponadto film przybliżył problem empatii i podejścia do osób nieuleczalnie chorych.

Po obejrzeniu filmu uczniowie uczestniczyli w lekcji multimedialnej na temat reklam i ich oddziaływania na odbiorców.

Wyjazd był jednym z „elementów” realizowanego w bieżącym roku szkolnym projektu profilaktyczno – wychowawczego „Kultura i szacunek tworzą Twój wizerunek”.

 

  • Wycieczka IIIG

W dniach 6 – 7 czerwca 17-stu uczniów z klas III gimnazjum i VIII wraz z opiekunami – p. Małgorzatą Dziedzic i p. Witoldem Wiśniewskim – wzięło udział w wycieczce do Krakowa i Energylandii w Zatorze. W Krakowie uczniowie zwiedzili Katedrę Wawelską wraz z Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskim, Skarbiec i Zbrojownię, multimedialne Muzeum Pod Rynkiem. Szczególnie interesujący okazał się pobyt w Historylandzie, gdzie znaczące momenty historii Polski są przedstawione w postaci makiet z setek tysięcy klocków Lego, projekcji multimedialnych i nagrań. Przy okazji zwiedziliśmy nietypową Wystawę Figur Stalowych, obejmującą zarówno postacie z bajek i filmów, jak też naturalnej wielkości modele samochodów sportowych, do których można wsiadać. Niezapomnianych wrażeń dostarczył z pewnością pobyt w krakowskim Parku Wodnym i – przede wszystkim – w słynnej Energylandii. Zarówno pogoda jak i humory wycieczkowiczów dopisywały, nie licząc porannych dolegliwości żołądkowych spowodowanych… zbyt obfitą nocną ucztą. Z pewnością był to wyjazd, który wszystkim zostanie na długo w pamięci.  Galeria zdjęć.

 

  • "Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił" (Iz 61,1)

Tymi słowami Święty Jan Paweł II 10 czerwca 1997 r. rozpoczął homilię na krośnieńskim lotnisku.  Poczet Sztandarowy naszej szkoły reprezentował społeczność szkolną podczas głównych obchodów 22 rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krośnie. W sobotę 8 czerwca, pod Krzyżem Papieskim na modlitewnym czuwaniu zebrali się mieszkańcy regionu.  Mszy Świętej przewodniczyli Abp. Adam Szal i Abp. Józef Michalik. Podczas homilii Abp. J. Michalik przywoływał wciąż aktualne słowa Naszego Patrona nawołujące do wierności Chrystusowi, podtrzymywaniu tradycji chrześcijańskich naszych przodków. W oprawę Mszy Świętej włączyły się chóry, orkiestry, poczty sztandarowe szkół noszących imię Świętego  Jana Pawła II. Jesteśmy dumni i wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystościach poświęconych pamięci Patrona naszej szkoły i wciąż realizować Jego duchowy testament.

Zdjęcia

 

  • „Jestem Lingwistą” – bardzo dobre wyniki uczniów w konkursach językowych.

We wtorek 4 czerwca uczniowie klas VII i VIII reprezentowali naszą szkołę w konkursie z j. angielskiego i niemieckiego „Jestem Lingwistą” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Głojscach. Konkurs j. angielskiego przeznaczony był tylko dla uczniów klasy ósmej i mogło w nim brać udział dwóch reprezentantów ze szkoły. W konkursie z j. niemieckiego nie było ograniczeń co do ilości uczestników i przeznaczony był dla uczniów klasy siódmej i ósmej.  Zadaniem uczestników  było rozwiązanie testu sprawdzającego podstawowe umiejętności językowe oraz znajomość  ogólnych wiadomości dotyczących państw posługujących się j. angielskim i niemieckim. Wychowankowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami i zajęli wysokie lokaty.

Język niemiecki:

Kategoria klasa VII:

I miejsce: Dorota Bania

Wyróżnienie: Karolina Janeczek

Kategoria klasa VIII:

I miejsce: Marcin Dziedzic

II miejsce: Aurelia Gierlicka

 

Język angielski:

III miejsce: Milena Buczyńska

 

Zdjęcia

 

  • Konkurs  Savoir Vivre przy stole rozstrzygnięty.

Do konkursu przystąpiło 56 uczniów z klas: VI, VII, VIII i IIIG.  Zadaniem uczestników było wykazanie się szeroką  wiedzą  dotycząca kulturalnego zachowania się przy stole.

Mistrzem  Dobrych  Manier okazał  się  Dawid Tomasz Węgrzyn  z kl. VIII

II miejsce zajęła Roksana Wilk z kl. IIIG

III  miejsce zdobyła Jagoda Wasiak z kl. IIIG

Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy !!!

 

  • I Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły

W dniu 31 maja odbył się I Turniej o Puchar Dyrektora SP w Łękach Dukielskich. Do turnieju w tenisie stołowym zgłosiło się 24  zawodników. W kategorii starszej wyniki przedstawiają się następująco: 

I miejsce - Piotr Krukar

II miejsce - Sebastian Węgrzyn

III miejsce - Milena Buczyńska

Klasyfikacja w kategorii młodszej:

I miejsce -  Joanna Czaja

II miejsce - Milena Szarek

III miejsce - Lena Gac

 

  • Sukcesy naszych uczniów w konkursach przedmiotowych Galileo 2019

Przedmiotowe konkursy organizowane przez Centrum Edukacji Szkolnej Galileo cieszą się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. W sesji letniej 57 uczniów zmagało się z zadaniami z historii, języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Wśród uczestników konkursów mamy wyróżnionych i laureatów:

Historia:

Aurelia Gierlicka – 4 miejsce Dyplom laureata i nagroda książkowa

Oliwia Kolasa – 7 miejsce Dyplom laureata

Oliwia Solińska – 7 miejsce Dyplom laureata

Łukasz Buczyński - 8 miejsce Dyplom laureata

Wiktor Głowa – 11 miejsce Dyplom wyróżnienia

Oliwier Paczosa – 12 miejsce Dyplom wyróżnienia

 

Język polski:

Marta Bania – 13 miejsce Dyplom wyróżnienia

Oliwier Paczosa – 13 miejsce Dyplom wyróżnienia

Matylda Bużanowska – 15 miejsce Dyplom wyróżnienia

 

Matematyka:

Marcin Dziedzic – 5 miejsce Dyplom laureata i nagroda książkowa

 

Język angielski:

Milena Buczyńska – 3 miejsce Dyplom Laureata i nagroda książkowa

Julian Głowa – 4 miejsce Dyplom laureata i nagroda książkowa

Matylda Bużanowska – 7 miejsce Dyplom laureata

Mikołaj Pabis – 7 miejsce Dyplom laureata

Magdalena Zając – 11 miejsce Dyplom wyróżnienia

Szymon Krężałek -  13 miejsce Dyplom wyróżnienia

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !

 

  • Dzień Mamy i Taty

„Kto mi tuż przed snem nucił bajki baj baj...

I kto przybiegał z bzem kiedy maił się maj

Kto wybaczał mi każdą złość, każdy błąd...”

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 24 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Bogatą część artystyczną otworzył oddział przedszkolny, który pod czujnym okiem Pani Teresy Wierdak zaprezentował wiersze, piosenki i swoje umiejętności taneczne do przepięknej melodii walca wiedeńskiego z filmu „Noce i Dnie”.

Następnie rodzice mieli okazje obejrzeć humorystyczne przedstawienie w wykonaniu pierwszoklasistów, opracowane i przygotowane przez Panią Katarzynę Majchrzak, pt. ” Jak to z mamą i tatą było...”. Podczas piosenki „Cudownych Rodziców mam”, trudno było ukryć niektórym mamom wzruszenie.

Na koniec klasa druga, pod kierunkiem Pani Barbary Wierdak zaprezentowała "Mini Koncert dla Mamy i Taty", w którym to znalazło się wiele wierszy, życzeń, piosenek, a także zabawne scenki z codziennego życia taty.

Kocham Cię Ti Amo je taime

I nie pytaj mnie dlaczego tak jest

Ty jesteś mą mamą, wspaniałą kochaną ...”

Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

ZDJĘCIA

 

  • Ogólnopolska Olimpiada "Olimpusek"

20 marca 2019 r. uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Barbary Wierdak wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Olimpusek” z języka polskiego. Olimpiada polegała na rozwiązaniu przez uczniów sprawdzianu pozwalającego sprawdzić umiejętność wyszukiwania informacji w tekście, znajomość podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych.
W Olimpiadzie wzięło udział uczniów.  Pod koniec maja otrzymaliśmy wyniki.

Dwóch uczniów: Kamila Dudzik i Oliwier Guzik otrzymali Dyplom Laureata.

Pozostała siódemka otrzymała Dyplom Uznania. Jest to: M Wojdyła, W.Głód, W.Nawrocka, J. Bałon, E. Rogowska, J. Pietruś, L. Gac.

Wszystkim gratuluję i życzę sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

                                                                                                                             

 

  • Śladami wrocławskich krasnali.

W dniach 22 – 24 maja piętnastu uczniów klasy VII, ośmiu uczniów klasy VI oraz dwóch uczniów z klasy Vb i uczennica z Va wraz z p. Skalską i p. Szczurek wzięło udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Przygoda miała swój początek tuż przed godziną 4.00 w środę. Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od wędrówki po Ogrodzie Zoologicznym. Warto pamiętać, że jest to najstarsze ZOO na ziemiach polskich i oprócz wielu gatunków zwierząt można podziwiać w nim również zabytkową architekturę. Jednak największe wrażenia towarzyszyły nam w niedawno powstałym Afrykarium, czyli nowoczesnym oceanarium, w którym podziwiać można wodne zwierzęta z całej Afryki. Niesamowicie ekscytujące doznania sprawiają przepływające na wyciągnięcie dłoni, lub tuż nad naszą głową, olbrzymie płaszczki, żółwie morskie czy rekiny. Po zwiedzeniu ZOO udaliśmy się, przez kładkę Zwierzyniecką nad Odrą, do Hydropolis. Jest to Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstało w zabytkowych, XIX – wiecznych, budynkach podziemnego zbiornika wody czystej. Hydropolis  jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne wystawy, wierne modele służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych perspektyw. Można tam zobaczyć min. replikę batyskafu „Trieste” (zdobywcy dna Rowu Mariańskiego) w skali 1:1; zegar wodny, makiety największych statków na świecie i wiele innych atrakcji. Kolejny dzień nadal obfitował w ciekawe wydarzenia, najpierw udaliśmy się do budynku wrocławskiej rotundy gdzie znajduje się Panorama Racławicka. Tam podziwialiśmy niesamowity obraz „Bitwa pod Racławicami”  namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka oraz zapoznaliśmy się z historią zarówno samej bitwy jak i powstania obrazu.  Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o różnych zabytkach Wrocławia. Przede wszystkim pokazał nam najstarszą część miasta – Ostrów Tumski, a tam zwiedziliśmy min. Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół Najświętszego Imienia Jezus z wierną kopią PIETY Michała Anioła zobaczyliśmy również rynek wraz z wrocławskim ratuszem i wysłuchaliśmy wielu interesujących historii. Ponieważ wycieczka ma służyć nie tylko edukacji to późnym popołudniem udaliśmy się do największego w Polsce parku trampolin GOjump. Ostatniego dnia zwiedziliśmy zabytkowy budynek Dworca Głównego, Park Szczytnicki z piękną fontanną multimedialną, Dzielnicę Czterech Wyznań inaczej nazywaną Dzielnicą Wzajemnego Szacunku oraz Ogród Japoński. Podczas zwiedzania spotykaliśmy krasnale, których we Wrocławiu jest ponad sto. Krasnale  rozmieszczone są w różnych częściach miasta, najwięcej znajduje się w okolicach Rynku. Mają imiona związane z wykonywanymi zawodami np.: Pierożnik, Kowal lub wydarzeniami, miejscami. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale  pełni wrażeń. To, co nas zachwycało  możecie zobaczyć w galerii zdjęć.

 

  • Wyjazd najmłodszych do kina

21. 05 2019 r, przedszkolaki  z oddziału przedszkolnego, pod opieką wychowawczyni Teresy Wierdak i pani Magdaleny Majchrzak, wybrały się do Krosna. W kinie „ Sokół”, obejrzały film dla dzieci „ Kraina cudów”,  film bardzo podobał się dzieciom. Wiele radości i wesołej zabawy sprawił im pobyt w Sali zabaw, gdzie przez dwie godziny mogły bawić się i korzystać z kawiarenki, zaopatrując się w smakołyki i przekąski. Na koniec pobytu pani poczęstowała ich  słodkimi lizakami i zaprosiła ponownie. Pomimo deszczowej pogody dzieci bawiły się świetnie i deszcz wcale im nie przeszkadzał.

 

                                                                                                          Teresa Wierdak

ZDJĘCIA

 

  • Gminny Obcojęzyczny Konkurs Ortograficzny

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Obcojęzycznym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Równem. Zadaniem uczniów było rozwiązać test ortograficzny w języku angielskim i niemieckim. Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. Trzecie miejsce zajęła Milena Buczyńska, a wyróżnienia otrzymały: Aurelia Gierlicka i Jagoda Wasiak.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

  • IV Ogólnopolska Akcja pod hasłem „PRZERWA NA CZYTANIE”

13 maja br. w naszej szkole została przeprowadzona (już nie po raz pierwszy) ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo. Polega ona na biciu rekordu we wspólnym czytaniu w tym samym momencie. Na czytanie przewidziano dwie długie przerwy. Łącznie ponad 80 naszych uczniów z klas.IV – VIII oraz III G, zasiadając w różnych miejscach szkolnego dziedzińca, równocześnie pochyliło się nad stronicami tradycyjnych, papierowych książek. Jako lektury posłużyły uczestnikom akcji pozycje, o które wzbogaciła się w ubiegłym roku szkolnym nasza mała biblioteka w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

            Uczestnicy IV edycji „Przerwy na czytanie” udowodnili, że czytanie na przerwie może być niezłą alternatywą dla elektronicznych wynalazków XXI wieku.

Przed planowanym wspólnym czytaniem akcja była promowana na lekcjach j. polskiego przez panie pracujące w bibliotece.

Nauczyciele pełniący dyżur na przerwach z radością podkreślali, że uczniowie przynajmniej na chwilę zapomnieli o swoich  komórkach.

Niektórzy uczestnicy akcji przyznali, że dość trudno było się skupić na czytaniu ze zrozumieniem, ale sama akcja całkiem im się spodobała, bo dawała poczucie wspólnoty.

            Przeprowadzona akcja podkreślała wartość samego czytania, które jest nieco niemodnym już sposobem na spędzanie wolnego czasu, a przecież  wciąż ma tak wiele – jakże korzystnych - „skutków ubocznych”.

 

Koordynatorkami akcji  były panie: J. Sieniawska i U. Pachana- Szpiech

ZDJĘCIA

 

  • Zaproszenie do konkursu!

 ‘’W czasie uczty nie opowiadaj, jak należy jeść, lecz jedz, jak należy.’’      
                                                                                                      Epiktet

Drodzy uczniowie w ramach Projektu „Kultura i szacunek, tworzą Twój wizerunek” zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „Savoir-vivre przy stole”  na temat kulturalnego zachowania przy stole i prawidłowego nakrycia stołu do posiłku. Konkurs odbędzie się 31.maja 2019. Forma konkursu pisemna

 

  • Konkursy informatyczne i plastyczne

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkursach, których tematy były związane z doradztwem zawodowym. 20.05. w Szkole Podstawowej w Kobylanach odbyła się uroczystość rozdania nagród wyróżnionym uczniom.
Pierwszy konkurs o zasięgu wojewódzkim, skierowany do uczniów gimnazjum i klas VII - VIII,  to konkurs informatyczny, na prezentację multimedialną, na temat "Zawody w służbie ludzi". Dwóm naszym uczniom udało się stanąć na podium: Wiktor Głowa zajął miejsce II, a Marcin Dziedzic - miejsce III. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, dodatkowo ponieważ konkurs jest pod opieką Kuratorium Rzeszowskiego, otrzymają dodatkowe punkty przy rekrutacji do wybranych szkół.
Drugi konkurs (plastyczny) o zasięgu powiatowym "Mój wymarzony zawód" cieszył się również bardzo dużym zainteresowaniem. Naszej uczennicy Aleksandrze Kurowskiej (z klasy V a) udało się zająć miejsce III.   Zdjęcia.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 

  • XVIII Gminny Konkurs Mistrz Matematyczny i Humanistyczny

14 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Łękach Dukielskich odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Mistrz Matematyczny i Humanistyczny dla uczniów klas trzecich. Panie Marta Pabis i Barbara Wierdak zorganizowały już po raz osiemnasty spotkanie małych mistrzów, do udziału w którym zaprosiły przedstawicieli klas III szkół podstawowych z terenu gminy Dukla wraz ze swoimi paniami. Do konkursu zgłosiły się szkoły z: Równego, Wietrzna, Dukli, Jasionki, Iwli i Głojsc. Szkoda tylko, że w tym roku  szkoła w Łękach nie miała swoich przedstawicieli ze względu na brak klasy III.
Konkurs pod patronatem burmistrza gminy Dukla przebiegał według zaplanowanego harmonogramu. Po ocenie prac uczestników konkursu, komisja wytypowała uczniów do nagród. Wyniki przedstawiały się następująco:

Mistrz Matematyczny:

I miejsce: Franciszek Szyndak - SP Głojsce

II miejsce: Kamil Turek - SP Równe

III miejsca: Norbert Wszołek - SP Dukla i Eryk Rymek - SP Wietrzno

wyróżnienie: Wiktor Kandefer

 

Mistrz Humanistyczny:

I miejsce: Mieszko Chmurski - SP Dukla

II miejsce: Oliwia Bożętka - SP Iwla

III miejsce: Róża Książkiewicz - SP Głojsce

wyróżnienie: Szymon Cichoń - SP Iwla

Uroczystego wręczenia nagród książkowych oraz dyplomów dokonał pan Łukasz Piróg - zastępca burmistrza wraz z panią dyrektor szkoły Beatą Węgrzyn. Podsumowaniem konkursu było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników.
Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała uczniom i podziękowała paniom  za udział w konkursie, natomiast  paniom Marcie i Barbarze za zorganizowanie wspólnych rozgrywek umysłowych w naszej szkole. Wszystkim życzyła dalszych sukcesów.

 

  • REALIZACJA PROJEKTU „ RAZEM ODKRYJMY ŚWIAT PROGRAMOWANIA

Celem projektu było nabycie kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania programowania poprzez szkolenia w standardzie VCC oraz zajęcia praktyczne z uczniami. Uczniowie otrzymali wsparcie w postaci zajęć, mających na celu nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu po rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych, takich jak programowanie w Scratch. W naszej szkole projekt realizowany był  od stycznia do maja 2019 roku. Do projektu zostały zgłoszone i zakwalifikowane panie: Marta Pabis, Barbara Wierdak i Katarzyna Majchrzak, które w styczniu odbyły szkolenie (35 godz.), a w II semestrze  poprowadziły zajęcia z uczniami (30 godz.) zgodnie z opracowanymi scenariuszami  rozwijając ich umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem programowania w Scratch. Koordynatorem szkolnym projektu była pani Katarzyna Szczurek w obecności której odbyła się część zajęć z uczniami. Podsumowaniem projektu ma być wspólna wycieczka na którą uczniowie czekają z niecierpliwością.

To, jak pracowały dzieci można zobaczyć w GALERII ZDJĘĆ

 

  • ZORRO

W dniu 9.05.2019 roku chętni uczniowie z klas 1-6 wzięli udział w wyjeździe, zorganizowanym przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Katarzynę Majchrzak i Barbarę Wierdak, do teatru Maska w Rzeszowie na sztukę „Zorro”.

W meksykańskim, rozgrzanym słońcem Nuevo Leon życie płynie spokojnie, do czasu gdy gubernatorem prowincji zostaje Don Hernan de Diaz. Mieszkańcy, są zmuszeni do płacenia cotygodniowych danin, biednieją
z dnia na dzień. Tajemniczy bohater -Zorro zaczyna walkę w imieniu biednych i pokrzywdzonych, wprowadzjąc sporo zamieszania.

Młodzi widzowie byli zauroczeni wspaniałymi kostiumami, muzyką, tańcem efektownymi scenami walki na szpady, pułapkami i pościgami. Jednym słowem spektakl został zrealizowany z wielkim rozmachem. 

O SZTUCE

W drodze powrotnej miło spędziliśmy czas w McDonald's. 

 

  • Makulatura za wodę

Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski po raz kolejny przyłączyły się do akcji zbiórki makulatury na budowę studni w Afryce. W tym roku powstała kolejna, 25 studnia w Czadzie. Pomysłodawczynią i koordynatorką działań była Milena Buczyńska. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Buczyńskiej, która po raz kolejny podjęła się transportu  makulatury do kontenera recyklingowego, który znajduje się w Krośnie,  przy Kościele Św. Piotra i Jana z Dukli. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy wspierać tą piękną inicjatywę i już dzisiaj zachęcamy do gromadzenia makulatury. Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

 

  • W moich snach wciąż Warszawa …

W dniach 8-9 maja 2019 r. uczniowie klasy VIII SP wraz z dwoma kolegami z klasy Va SP w Łękach Dukielskich pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Aszlar oraz p. Anety Cyran uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Podróż rozpoczęliśmy we środę 8 maja o godz. 4.00. Po 7 godzinach jazdy w końcu dotarliśmy do celu. Tam spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przypomniała nam program wycieczki. Dzień był słoneczny i ciepły, dlatego od razu udaliśmy się na spacer po palcu Starego Miasta, gdzie poznaliśmy historię i okoliczności przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy, a także wiadomości dotyczące kolumny Zygmunta oraz wielu pięknych kamienic. Podziwialiśmy też Zamek Królewski, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Rynku Starego Miasta, gdzie mieliśmy okazję podziwiać pomnik warszawskiej Syrenki. Wędrując alejkami Krakowskiego Przedmieścia dotarliśmy pod Pałac Prezydencki, a następnie na plac Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywały się uroczystości związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki „Kopernik”, zwiedzanie którego zaczęliśmy od pobytu w Planetarium. Dzięki projekcji na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, mieliśmy wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Centrum Nauki „Kopernik” to wspaniały ośrodek nauki, dzięki któremu wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy również okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, różnych urządzeń i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Ostatnią atrakcją tego dnia była wizyta w Parku Trampolin. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, korzystaliśmy z szeregu atrakcji, jakie zapewnia park. Bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni przejechaliśmy do miejsca naszego noclegu „Wioski pod Kogutem”, gdzie już czekała na nas ciepła kolacja. Kolejny dzień powitał nas znowu pięknym słońcem, dlatego z radością udaliśmy się do Wilanowa, gdzie najpierw wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych odbywających się w pięknych ogrodach parku wilanowskiego, a następnie w zajęciach filmowych z historią Jana III Sobieskiego w tle. Efekty naszej pracy w roli aktorów i filmowców będzie można podziwiać już niedługo … Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Sejmie RP, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z posłanką Kamilą Gasiuk-Pihowicz. Podczas zwiedzania tego miejsca uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentu, który tworzą dwie Izby – Sejm i Senat. Zwiedziliśmy między innymi Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Sejmu. Wycieczka do Warszawy była dla nas niesamowitym przeżyciem, mogliśmy poznać historię stolicy i jej ważne zabytki. Miasto zachwyciło nas również swoją nowoczesnością, a także różnorodnością atrakcji kulturalnych. Na pewno jeszcze kiedyś tu wrócimy!                                                                                                              

Aneta Cyran

  • Święta Majowe

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja  oraz Dzień Flagi Państwowej,  to znaczące daty w historii kraju, dlatego też społeczność szkolna już od najmłodszych klas, stara się rozwijać uczucia patriotyczne i wzbudzać miłość do Ojczyzny. 30.04.2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I i II , pod kierunkiem wychowawczyń pań: Teresy Wierdak , Katarzyny Majchrzak i Barbary Wierdak. O oprawę plastyczną i muzyczną zadbała pani Magdalena Majchrzak. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Dzieci odświętnie ubrane, z  dumą i powagą prezentowały wiersze i śpiewały piosenki specjalnie przygotowane na tę uroczystość .W czasie uroczystości  wszyscy zgromadzeni, mieli okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi, godła , hymnu i to , jak symbole szanować. Na tę uroczystość dzieci wraz z wychowawcami , przygotowały biało- czerwone chorągiewki i symboliczne biało- czerwone kokardy .Pani dyrektor Beata Węgrzyn, przypomniała zebranym uczniom fakty historyczne, dotyczące obchodzonych świąt. Uroczystość zakończyła się przed budynkiem szkoły wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu narodowego .Właściwą postawą dzieci oddały hołd naszym barwom narodowym.

 ZDJĘCIA

 

  • Uczniowie naszej Gminy na „Marszu Żywych” w Oświęcimiu

2 maja 2019 roku uczniowie dwóch szkół z Gminy Dukla – Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich oraz Szkoły Podstawowej w Równem wzięli udział w  Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pod hasłem „Marsz Żywych” organizowanym przez  organizację „March of the Living” w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Koordynatorem wspólnego wyjazdu młodzieży z Równego i Łęk Dukielskich na to ważne wydarzenie była nauczycielka historii – pani Aneta Cyran. W tym roku trzykilometrową „drogę śmierci” między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło około dziesięciu tysięcy osób, w tym uczniowie kl. VI,VII,VIII oraz III z Gminy Dukla wraz z dyrektor szkoły w Równem panią Katarzyną Reczkowską-Buryłą i nauczycielami Anną Słyś, Magdaleną Majchrzak i Grzegorzem Lijaną.
Przed wymarszem młodzi uczestnicy zwiedzili ekspozycje w Muzeum Auschwitz. Zobaczyli wystawę poświęconą zagładzie Żydów, a także historyczne obiekty, w tym blok 11, zwany Blokiem Śmierci, i jego dziedziniec, na którym znajduje się Ściana Straceń. Tutaj Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy więźniów, głównie Polaków. Uczniowie złożyli hołd ofiarom holocaustu, by uczcić pamięć wszystkich zamordowanych w czasie II wojny światowej. Dla uczniów było to niesamowite przeżycie, na własne oczy zobaczyli bowiem, to o czym do tej pory słyszeli na lekcjach historii.
Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” był dźwięk szofaru - baraniego rogu, który zgodnie z żydowską tradycją nawołuje do pokuty. Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu.
28. Marsz Żywych zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Stanowili oni najliczniejszą grupę ofiar obozu. Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne organizowano co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 260 tys. osób z ponad 50 krajów. ZDJĘCIA

 

  • Konkurs świetlicowy!

Wychowawcy świetlicy szkolnej zapraszają uczniów klas 0- 6 do konkursu plastycznego pod hasłem "Ja i moja rodzina". Szczegóły w regulaminie:  Ja_i_moja_rodzina.docx

 

  • Akademia z okazji Dnia Ziemi

26 kwietnia odbyła się w naszej  szkole akademia z okazji Dnia Ziemi. Hasło przewodnie brzmiało:  "Los Ziemi zależy od Ciebie". Na początku uczniowie klas starszych przybliżyli historię Dnia Ziemi i nawiązali do problemu jej ochrony przed zagrożeniami. Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali inscenizację pt. "Leśne spotkanie". Na ekoposiedzeniu, gdzie wcielili się w role zwierząt, próbowali przekazać prośby do człowieka, aby dbać i troszczyć się o Ziemię, a tym samym o otaczającą nas przyrodę. Kończąc swój apel zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania refrenu piosenki "Zostawić czysty świat". Kolejną częścią był quiz dla najmłodszych. Uczniowie starsi zadawali młodszym pytania. Jeżeli odpowiedź była prawidłowa, dzieci podnosiły zieloną karteczkę, jeżeli zła - czerwoną. Na zakończenie został wyświetlony film promujący Bieszczady. Akademię przygotowały panie: Magdalena Aszlar, Marta Pabis, Justyna Gromek i Małgorzata Dziedzic  GALERIA ZDJĘĆ.

 

  • Gminny konkurs ekologiczny

W dniu 25 kwietnia 2019 roku uczennice naszej szkoły uczestniczyły w XIII edycji GMINNEGO  KONKURSU EKOLOGICZNEGO w Iwli. Rywalizowali ze sobą uczniowie siedmiu Szkół Podstawowych znajdujących się w Gminie Dukla. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie rywalizowali indywidualnie oraz drużynowo. Podczas pierwszego etapu  pisali test obejmujący wiedzę z zakresu ekologii, ochrony przyrody, Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. W drugim etapie odpowiadali zespołowo na cztery pytania. W kategorii klasy 4 – 6 Szkoły Podstawowej naszą szkołę reprezentowały: Vanessa Buła, Martyna Szczurek i Kamila Szpiech. W kategorii  klas 7, 8  Szkół Podstawowych  i Gimnazjum reprezentacja składała się z: Jagody Wasiak, Roksany Wilk i Karoliny Ryczak. Nasze uczennice odniosły bardzo duży sukces. W kategorii klas 4-6 dziewczyny zajęły II miejsce, a w kategorii klas 7, 8 SP i G wywalczyły I miejsce. Indywidualnie, Jagoda Wasiak zajęła IV miejsce. W nagrodę wszyscy uczestnicy konkursu pojadą na wycieczkę  w Bieszczady zorganizowaną przez Gminę Dukla. Gratulujemy sukcesów!    

GALERIA ZDJĘĆ                     

                                                                                

  • TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Pod taką nazwą odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny, którego celem było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, skłonienie uczestników do zapoznania się z obrzędami wielkanocnymi, zainspirowanie uczestników do twórczych poszukiwań i swobodnej, nieskrępowanej twórczości. Ilość prac jaka wpłynęła na konkurs przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wyłoniłyśmy laureatów i wyróżnionych, których prace wykonane różnymi technikami, można było obejrzeć na szkolnym holu. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki za udział i czas poświęcony na przygotowanie, tak barwnych prac. ZDJĘCIA

 

  • Szkolne Koło Caritas przed Wielkanocą

Daj światu to, co masz najlepszego. Wówczas najlepsze wróci do ciebie.
Madeline Bridges

W Wielkim Tygodniu, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP w Łękach Dukielskich, pod opieką pani Danuty Witowskiej i Magdaleny Majchrzak odwiedzili starsze i schorowane osoby naszej miejscowości. Uczniowie złożyli ręcznie wykonane kartki i baranki gipsowe z życzeniami: zdrowia, radości i błogosławieństwa Zmartwychwstałego Chrystusa. Wizyty dzieci w domach starszych osób spotykały się z ogromną wdzięcznością i wzruszeniem.     ZDJĘCIA

 

  • Wyjazd klasy I i II do Krosna

4 kwietnia uczniowie klasy I i II pod opieką p. K Majchrzak i B. Wierdak wyjechali do Krosna do Muzeum Rzemiosła i do RCKP do teatru. Zwiedzili Muzeum Rzemiosła, a w ramach preorientacji zawodowej odbyły się lekcje na następujące tematy: "U zegarmistrza”, „U szewca”, „W pracowni krawieckiej”, „U modniarki”, „W zakładzie fryzjerskim”, „U ślusarza”, „W kuźni”. Uczniowie poznali również najstarsze zakłady pracy na terenie Krosna.

Kolejnym punktem wyjazdu był udział uczniów w spektaklu teatralnym "Czarodziejskie słowa" w wykonaniu artystów z teatru Artenes – Wrocław. Bohaterka spektaklu Księżniczka przypomniała dzieciom o odwadze w zmaganiu się ze złem oraz o bezcennej wartości czarodziejskich słów: proszę, dziękuję i przepraszam.

 

  • Pola Nadziei

 „ Dziel się swym chlebem z innymi, będzie smaczniejszy …” (P. Bosmans)

W Niedzielę Palmową mieszkańcy naszego regionu włączając się w niepowtarzalną akcję charytatywną „Pola Nadziei”, dzielili się przysłowiowym chlebem z podopiecznymi krośnieńskiego hospicjum. Uczniowie, nauczyciele, rodzice przygotowali żonkile. Ten symbol duchowej jedności z chorymi, wręczali kwestujący  przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz przy kościele Dobrego Pasterza. Wolontariusze zebrali 1 909, 61 złotych (w kościele rzymsko – katolickim 1334,11 zł, w kościele polsko-katolickim 575,50). Zebrane pieniądze przekazano do Hospicjum w Krośnie.
ZDJĘCIA

 

  • NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA, KRASZANKA, STROIK I PALMA WIELKANOCNA

W dniu 14 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie corocznego, gminnego konkursu na ozdoby wielkanocne wykonane własnoręcznie przez dzieci i dorosłych. Konkurs cieszy się dużą popularnością, a pomysły uczniów nie znają granic. Oceniając zgłoszone prace, komisja brała pod uwagę walory artystyczne, estetykę wykonania, wierność tradycji, trwałość oraz materiały z jakich dane prace zostały wykonane.

1 miejsce Milena Buczyńska (kat. stroik)

1 miejsce Magdalena Zając (kat. pisanka współczesna)

2 miejsce Joanna Czaja i Aleksandra Kurowska (kat. pisanka tradycyjna)

Wyróżnienia: Łukasz Buczyński (kat. stroik)

Karolina Zborowska (kat. pisanka współczesna)

Marcin Dziedzic (kat. stroik)

Nikoletta Jeż (kat. palma wielkanocna)

Kacper Pec (kat. pisanka tradycyjna)

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Zdjęcia

 

  • Gminny Konkurs Poezji Obcojęzycznej

29 marca 2019 roku w GOK w Dukli odbył się konkurs poezji obcojęzycznej.  Naszą szkołe reprezentowało sześć uczennic, które deklamowały wiersze w języku angielskim. Wszystkie dziewczyny bardzo ładnie zaprezentowały wybrane utwory. Konkurencja była duża, ale udało się zdobyć nagrody.

W kategorii klas najmłodszych III miejsce zajęła Nikoletta Jeż. Natomiast w najstarszej kategorii Milena Buczyńska i Aurelia Gierlicka zdobyły wyróżnienia.

Serdecznie gratulujemy! 

 

  • Rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego

W tym roku SU zaproponował wykonanie różnymi technikami zajączka. Do opiekunek SU wpłynęło tylko kilka prac. Jury postanowiło nagrodzić wszystkie ze względu na  pomysłowość, dokładność,  estetykę, wykorzystanie różnorodnych materiałów . Uczniowie zasługujący na pierwsze miejsce to: Joanna Czaja, Kacper Pec, Patryk Pec i Marcin Dziedzic. Wyróżniono także pracę Dominiki Jaracz.          ZDJĘCIA

 

  • Wojewódzki Konkursu Historyczno-Przyrodniczy – etap powiatowy „Polska moja Ojczyzna – przeszłość i teraźniejszość”  Polacy w czasie II wojny światowej

Dnia 26.03.2019r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce  odbył się   II etap - powiatowy IV edycji Konkursu Historyczno- Przyrodniczego „Polska moja Ojczyzna- przeszłość i teraźniejszość” Celem tegorocznego konkursu było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w okresie wojny i okupacji oraz budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie uzdolnień uczniów. Organizatorami Konkursu byli : Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Przeworskiego i Wójta Gminy Zarzecze oraz pod merytorycznym patronatem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Ze względu na dużą liczbę uczestników  etapy powiatowe konkursu zostały zorganizowane w ośmiu szkołach na terenie województwa podkarpackiego. W konkursie powiatowym w Klimkówce wzięło udział  28 uczestników  z 14 szkół z terenu powiatów: jasielskiego, brzozowskiego, strzyżowskiego i krośnieńskiego.  Nasza szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w szkolnym etapie. Byli to: Marcin Dziedzic z klasy VIII  i Oliwia Solińska z klasy VI. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą w zakresie tematyki konkursowej  i uzyskali powyżej 60 pkt ( 65 i 61) jednak nie udało im się zakwalifikować do finału wojewódzkiego, w którym  weźmie udział 40 uczniów z najlepszymi wynikami ze wszystkich etapów powiatowych. W uroczystym podsumowaniu konkursu w Klimkówce wziął udział burmistrz Rymanowa – pan Wojciech Farbaniec, który pogratulował uczniom dużej wiedzy dotyczącej II wojny światowej oraz wręczył laureatom konkursu dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy zdobytej wiedzy.  ZDJĘCIA           

  

  • Akademia Wielkopostna

Tak niedawno śpiewałam cicho „Lulajże Jezuniu”. Dzisiaj też wołam o ciszę....., bo tylko w ciszy usłyszeć można oddech Jezusa słuchającego słów wyroku, upadającego na twarde kamienie
i wypowiadającego ostatnie słowa: „W ręce Twoje........”. Wielka to tajemnica...., zrozumieć ją może tylko ten, kto wyruszy z nim drogą, bo to nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech”.

Takimi słowami rozpoczęła się 6 kwietnia, piątkowa akademia Wielkopostna. Występujący na scenie uczniowie przedstawili refleksyjny montaż słowno-muzyczny „Pójdź za mną”. Spektakl dostarczył wiele głębokich wrażeń, przemyśleń i wprowadził nas w czas zadumy Wielkopostnej. Młodzi aktorzy spisali się na medal, ich zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie przedstawienia został docenieony przez widzów gromkimi brawami.

Całość przygotowały pani Danuta Witowska i Magdalena Majchrzak, a oprawę muzyczną Pan Radosław Zięba, który wzbogacił występ swoją grą na gitarze.

ZDJĘCIA

 

  • X edycja Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego Bankomat

W piątek 5 kwietnia trójka uczniów z klasy szóstej wzięła udział w jubileuszowej edycji konkursu "Bankomat" w Iwli. Uczniowie musieli zmierzyć się z wieloma rówieśnikami rozwiązując nie tylko zadania matematyczne, ale i wykazując się wiedzą o bankowości. Musieli potrafić wyjaśnić takie pojęcia jak: deficyt, kapitalizacja, żyrant i wiele innych z zakresu ekonomii. Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, i mimo, że nie zajęli nagradzanych miejsc, to byli w ścisłej czołówce. Rywalizacja była bardzo zaciekła. Wystarczy dodać, że do zajęcia III miejsca zabrakło 0,5 punktu. Gratulacje dla Łukasza, Oliwii i Rafała.
 

  • Dukielskie Dni Świadomości Autyzmu 2019

Wspaniali Prelegenci, ważne tematy i profesjonalizm. Tak w skrócie można podsumować to, co działo się w Dukli w dniach 1-2 kwietnia. Pierwszego dnia organizatorki, panie: Józefa Winnicka- Szewczuk i Kamila Paszek- Czupińska przygotowały cenne sympozjum, sala widowisko- teatralna Ośrodka Kultury w Dukli była przepełniona wybitnymi gośćmi: pedagogami specjalnymi, terapeutami, dyrektorami różnych typów szkół, władzami podkarpacia. Jednak najcenniejszy wykład, który zostanie w pamięci na długo wygłosili rodzice chłopca ze spektrum autyzmu. Naszą szkołę w tym dniu reprezentowała Pani Dyrektor Beata Węgrzyn z Panią Justyną Gromek- Malinowską.

Na 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Historia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu sięga 2007 roku. Twórcy dnia chcieli skierować spojrzenia społeczeństwa na potrzeby osób z autyzmem oraz umożliwić im lepszy dostęp do terapii, a także zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, z którymi spotykają się ludzie z autyzmem i ich rodziny. Symbolem dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski.
Ten dzień w Dukli upłynął pod hasłem „DZIECI- DZIECIOM”. Klasa 2c ze Szkoły Podstawowej w Dukli pod okiem Pani Józefy Winnickiej- Szewczuk zaprezentowała piękne przedstawienie „Królowa Śniegu” z ponadczasowym przesłaniem: miłość do drugiego człowieka jest w stanie przezwyciężyć liczne trudności, jakie napotykamy na swojej drodze. W tym dniu nastąpiło również podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Auztym- wiem, rozumiem, pomagam”. Prace wykonane pod okiem Pani Katarzyny i Magdaleny Majchrzak uzyskały wysokie lokaty. Nasi uczniowie ubrani w niebieskie koszulki godnie reprezentowali w tym dniu naszą szkołę. A wyniki konkursu niezwykle cieszą:

1 miejsce Aleksandra Kurowska

1 miejsca Emilia Poradyło

1 miejsce Amelia Strzelecka

2 miejsce Rafał Głód

2 miejsce Michał Jaracz

2 miejsce Matylda Bużanowska

3 miejsce Vanessa Buła

Wyróznienie: Joanna Czaja

ZDJĘCIA

 

  • Konkurs plastyczny: PRZERWANE DZIECIŃSTWO, WOJNA I DZIECI

W dniu 4 września 1939 r. miał rozpocząć się rok szkolny. Nowe zeszyty i podręczniki, czyste, wyprasowane mundurki czekały na dzieci, które zapewne cieszyły się na myśl o ponownym spotkaniu z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy. Niestety ze względu na niemiecko-sowieckie działania zbrojne, a następnie okupacyjne, wiele dziecięcych światów legło w gruzach, a życie dorastających ludzi odmieniło się na zawsze.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało konkurs plastyczny, upamiętniający 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej widzianej z dziecięcej perspektywy. Do konkursu dopuszczone był prace wykonane indywidualnie i własnoręcznie w technice malarstwa (farby plakatowe, temperowe, akrylowe, akwarelowe, pastele) lub rysunku (ołówek, kredka, mazak).
Tym razem prace dwóch gimnazjalistów reprezentują naszą szkołę w Gdańsku.
Wyniki konkursu już w maju. GALERIA

 

  • #tabliczka2019

Start eliminatora błędów przygotowującego uczniów do konkursu   #tabliczka2019 – Mnożenie do 100. już  25.04.2019 r.
Od wtedy można będzie wykonywać ćwiczenia testów konkursowych. Formuła konkursu jest już uczniom znana ponieważ brali udział w konkursie #ortograf2019 z języka polskiego.
Do zabawy zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców,  którzy także zechcą przyłączyć się do ćwiczeń i "zagrać dla szkoły" w teście głównym. Klucz dostępu i zasady logowania już niedługo ukażą się na  stronie www szkoły.
Zapraszamy serdecznie do współnego wyzwania z tabliczką mnożenia.

 

  • ” Kampania Kilometry Dobra” 2019

Szkolne Koło Caritas  przyłączyło się   do” Kampanii Kilometry Dobra” 2019.

W dniach od 1.04 .2019 do 31.05. 2019 prosimy uczniów o przynoszenie symbolicznej złotówki na rzecz Fundacji, która wspiera dzieci i rodziny pokrzywdzone przez los.

Przynoszone monety będziemy układać jedna obok drugiej (w ciągu), tworząc Kilometry Dobra.

 

  • Mistrz recyklingu - prace uczniów klasy IV

Uczniowie klasy czwartej zakończyli prace związane z ogólnopolskim konkursem "Mistrz recyklingu Maks segreguje odpady". W ramach konkursu zaprojektowali roboty do wykonania których użyli materiałów nadających się do recyklingu oraz wykonali różnorodne plakaty zgodnie z tematyką zawartą w regulaminie. Działaniami koordynowała wychowawczyni pani Marta Pabis. Do współpracy uczniowie zachęcili także swoich rodziców. Prace są pomysłowe. Zdjęcia prac można zobaczyć w galeriach: ROBOTYPLAKATY.
Podsumowanie i wyniki konkursu będą dopiero w czerwcu.

 

  • Wiadomość dla zainteresowanych problemem autyzmu

1 i 2 kwietnia 2019 roku  odbędą się DUKIELSKIE DNI ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Szczegóły na plakacie. Kliknij tutaj

 

  • Wyjazd na rewię lodową do Sanoka

26 marca uczniowie klas: I, II i IV wyjechali pod opieką  pań: Barbary Wierdak, Katarzyny Majchrzak, Marty Pabis oraz Justyny Gromek na rewię lodową do Sanoka. Było to niezwykłe widowisko teatralne na lodzie w wykonaniu łyżwiarzy z całej Polski. Lodowa Basń "Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza" oparta na motywach baśni Bolesława Leśmiana dostarczyła wszystkim wielu emocji i wrażeń. Kolorowa sceneria, ciekawe stroje, taniec na lodzie i akrobatyka sprawiły, że widzowie przenieśli się w świat baśniowy i mogli przeżywać przygody Sindada. 

 

  • KONKURS Z ARCHAIZMÓW NA WESOŁO

Konkurs zorganizowany w ramach Projektu Profilaktyczno - Wychowawczego został rozstrzygnięty.

W konkursie brali udział uczniowie z klas IIIG, VIII i VII.  Mieli oni wykazać się znajomością znaczenia słów, które wyszły z języka.

Największą wiedzą na temat archaizmów pochwalił się:

Patryk Zawada z kl. VIII zdobywając tym samym I miejsce.

II miejsce zajęła Jagoda Wasiak z kl. IIIG

III miejsce ex aequo Wiktor Jastrzębski i Aurelia Gierlicka kl. VIII

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

  • Wojewódzki konkurs "Zawody w służbie ludzi"

Uczniowie zainteresowani konkursem na prezentację multimedialną "Zawody w służbie ludzi" mogą tutaj pobrać  regulamin.pdf 
 

  • WARSZTATY IKONOGRAFICZNE

Ikona to okno do innego świata...”

o. Paweł Floreński

W dniu 23 marca, w sobotę z inicjatywy księdza Romana Jagiełły zostały zorganizowane w naszej szkole warsztaty ikonograficzne. Mimo dnia wolnego od zajęć edukacyjnych, cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Na wstępie, prowadząca zajęcia Pani Inga Marczyńska przybliżyła nam niezwykle ciekawą hist0rię ikon, obrazów sakralnych wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne. Artystka rozwiała wątpliwości co do malowania i błędnego pojmowania „pisania ikon”, powołując się na księdza Henryka Paprockiego, który w tej dziedzinie jest autorytetem.
Spopularyzowane, zwłaszcza przez autorów rosyjskich i polskich, jest określenie „pisanie ikon”, podkreślać mające sakralny, liturgiczny charakter ikony. Oznacza proces jej powstawania. Według badaczy problemu (jak np. ks. Henryk Paprocki) określenie to jest wynikiem błędnego tłumaczenia z języka greckiego, w którym słowo γράφω (podobnie jak писать w rosyjskim) oznacza zarówno pisać, jak i malować (stąd też ros. ikonopisiec - od greckiego ikonographos). Obecnie oba sformułowania są uważane za poprawne.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, na sobotnim spotkaniu motywem przewodnim były ikony obrazujące Chrystusa Zmartwychwstałego. Nasi uczniowie dzielnie i wytrwale pracowali nad swoimi ikonami, począwszy od klasy 2 SP, a skończywszy na Gimnazjum. Muszę przyznać, że dla nauczycieli też było to nie lada wyzwanie, bowiem na wykonanie ikon mieliśmy jedynie 2 godziny.
Wszystkie ikony są niezwykłe, dzieci, młodzież i starsi malowali ikony z dużym zaangażowaniem
i skupieniem. Zachęcamy do obejrzenia GALERII.

 

  • Szkolna akcja „Sprzątania Świata” z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zaproponował szkolną akcję sprzątania świata. Po czterech lekcjach uczniowie zaopatrzeni w rękawice, worki na śmieci wyszli z wychowawcami, aby posprzątać teren wokół szkoły. Uczniowie zebrali śmieci wokół szkoły, posprzątali teren wokół boisk sportowych, cmentarza, wzdłuż drogi do ośrodka zdrowia. Tylko na tym małym obszarze młodzież zebrała kilka dużych worków śmieci. Ta niewielka akcja była doskonałą lekcją uwrażliwiającą uczniów na niekończący się problem zaśmiecania środowiska. Uczniowie sami doszli do wniosku, że nie jest przyjemnie po kimś sprzątać. Miejmy nadzieję, że młodzież zacznie zwracać większą uwagę na problem wyrzucania śmieci gdziekolwiek. ZDJĘCIA

 

  • Gminny Obcojęzyczny Konkurs Walentynkowy.

Obcojęzyczny Konkurs Walentynkowy organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Iwli. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w tym konkursie i zawsze udaje im się zdobywać wysokie lokaty. Tak było i w tym roku.

Pierwsze miejsce w kategorii klas starszych zajął Patryk PecDrugie miejsce należy do Magdaleny Zając. Na trzeciej pozycji znalazła się praca  Julii Bryś ZDJĘCIA

Serdecznie gratulujemy  zwycięzcom. 

 

  • Szkolny konkurs na najstaranniejszy zeszyt.

Konkurs na najstaranniejszy zeszyt organizowany jest przez Samorząd Uczniowski i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Każdy uczeń może zgłosić do konkursu jeden zeszyt. Jury ocenia przede wszystkim pismo, przejrzystość i estetykę. W tym roku najstaranniej zeszyty prowadziły:
Rogowska Emilia
Deryniowska Nikola
Buczyńska Milena
Świątek Julia

Zdjęcia 

 

  • Działania klasy IV w ramach ogólnopolskiego konkursu "Mistrz recyklingu"

Konkurs ma na celu kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych zmierzających do selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 
Pracując z klasą pani Marta Pabis przeprowadziła z uczniami zajęcia podczas których przekazała im niezbędną wiedzę dotyczącą tematu konkursu, zapoznała z grami edukacyjnymi, które należało wykorzystać aby utrwalić pojęcia związane z recyklingiem. Uczestnicząc w grach uczniowie wspólnie zbierali punkty aby zostać mistrzami recyklingu. Oprócz fajnej zabawy, zdobywali potrzebną wiedzę, którą potem wykorzystywali przy realizacji kolejnych zadań do których należało:

    • przedstawienie recyklingu pięciu wybranych przedmiotów
    • omówienie zasady 3R
    • szukanie odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego walczymy z plastikiem w morzach i oceanach"
    • uzasadnienie roli magnezu w organiźmie człowieka i zastosowaniu go we współczesnej technice
    • zaprojektowanie postaci nowoczesnego robota z materiałów nadających się do recyklingu

Uczniowie wykonywali swoje prace tworząc plakaty, wykorzystywali przy tym różnorodne pomysły. Wykonali już ciekawe postacie robotów, nad niektórymi plakatami jeszcze pracują.  Wszystkie prace zostaną przesłane do organizatora konkursu do Warszawy. Wkrótce zamieścimy zdjęcia z naszych działań.

 

  • Konkurs plastyczny „Filmowe inspiracje"

Za nami V edycja konkursu plastycznego „Filmowe inspiracje", organizowanego przez ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Tym razem uczniowie i młodzież szkół podstawowych i gimnazjum musiała zmierzyć się z plastyczną interpretacją filmu krótkometrażowego Piotra Karwasa pt. „Maski". Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1999 roku. Postać bez twarzy na próżno szuka swojej maski. Osobiste odzwierciedlenie odwiecznego problemu poszukiwania własnej tożsamości zrealizowanej w technice 3D było nie lada wyzwaniem dla uczestników konkursu. Mimo to, jak co roku uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury i nagrodzeni.

Komisja konkursowa podjęła decyzję o nagrodzeniu następujących uczestników konkursu:

III miejsce ex aequo:

Dorota Bania ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich

Magdalena Zając ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich

Wyróżnienia:

Wiktor Głowa ze Szkoły Podstawowej (Gimnazjum) w Łękach Dukielskich

Kinga Krężałek ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich GALERIA ZDJĘĆ

Serdecznie gratulujemy!

 

  • IX Powiatowy Konkurs Krajoznawczo - Turystyczny „Powiat Krośnieński - Moja Mała Ojczyzna”

Tegoroczna, dziewiąta edycja Powiatowego Konkursu Krajoznawczo – Turystycznego "Powiat Krośnieński - Moja Mała Ojczyzna" odbyła się 18 marca 2019 r. w schronisku PTSM w Dukli. Wzięły w niej udział drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych całego powiatu. Konkurs składał się z 3 części – najpierw uczniowie rozwiązywali test 30 pytań, w drugiej części odpowiadali na stawiane im pytania, a w finale lokalizowali miejsca na mapie powiatu krośnieńskiego. W kategorii drużynowej szkół gimnazjalnych i podstawowych drużynie z Łęk Dukielskich przypadło czwarte miejsce. Spośród naszych uczniów indywidualnie najlepiej zaprezentował się zdobywca V miejsca Piotr Krukar z klasy III G. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczał Przewodniczący Rady Powiatu – pan Andrzej Krężałek. Gratulujemy wszystkim zawodnikom dużej wiedzy i życzymy wspaniałych wrażeń na turystycznych szlakach. ZDJĘCIA

 

  • WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM „KREATORZE MODY”

Od kilku lat ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika organizuje konkurs pt. „Kreator mody”.W dniu 19 marca 2019 roku odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych, a motywem przewodnim tegorocznej edycji była:  „FRIDA KAHLO”

W konkursie, wzięło udział wielu uczniów z gimnazjum i szkół podstawowych. Zgodnie z regulaminem zgłoszono do konkursu prace projektowe, jak i gotowe wyroby dodatków do odzieży. Celem konkursu było umożliwienie młodym utalentowanym ludziom rozwijanie swoich zainteresowań i zdolności w kierunku stylizacji i kreowania mody. Nasza szkoła, jak co roku przekazała wiele ciekawych i misternie wykonanych prac.

Gratulujemy Szymonowi Buczyńskiemu z klasy 3 gimnazjum za otrzymanie wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu.

 

  • Szkolny konkurs plastyczny „TRADYCJE WIELKANOCNE 2019”

CELE KONKURSU:
-Popularyzacja wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.
-Upowszechnianie regionalnych zwyczajów wielkanocnych.
-Doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego.
-Prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży.

WARUNKI KONKURSU:

    • Praca wykonana techniką dowolną na formacie A3 (klasy IV- IIIG)  i A4 (klasy 0-II).
    • Praca plastyczna, która najtrafniej zobrazuje tradycje wielkanocną.
    • Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę.
    • Konkurs obejmuje następujące kategorie wiekowe: ( Kat. I klasy 0-II,  Kat. II klasy IV-VI, Kat. III klasy VII-III G)
    • Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do ich wystawiania, publikowania.
    • Spośród zgłoszonych do konkursu prac komisja wyłoni laureatów z każdej kategorii wiekowej przyznając: I, II, III miejsce.
    • Wszystkie prace powinny być opatrzone czytelnym opisem zawierającym wszystkie dane: imię i nazwisko autora, klasa.

Termin składania prac do organizatorów upływa 1 kwietnia 2019r. O terminie rozstrzygnięcia konkursu i wręczeniu nagród uczestnicy zostaną poinformowani
w terminie późniejszym.

Organizatorzy:
 

  • Wielka Liga Czytelników

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wielkiej Lidze Czytelników. Opiekę nad projektem sprawowała pani Joanna Sieniawska. Uczniowie na etapie szkolnym musieli przeczytać  6 książek i rozwiązać test ze znajomości treści. Aby zaliczyć test, należało uzyskać  80% poprawnych odpowiedzi. Łatwością było przede wszystkim to, że test można było  rozwiązać w domu, poprosić o pomoc kogoś starszego. Na etapie szkolnym rywalizowało ze sobą 11 osób. Do finału doszło  8.

 Dwie uczennice  – Anna Bury z klasy IV i Magdalena Zając z klasy VII uzyskały największą liczbę punktów i zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Dziewczyny wzięły w nim udział 28 lutego 2019 roku.  Test okazał się bardzo trudny a pytania dotyczyły np. godziny przybycia bohatera, czy koloru jakiegoś szczegółu. 

Bardzo dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu, za poświęcony czas, który nie poszedł na marne, bo była to przygoda z czytaniem.  Mimo obowiązków szkolnych Ania i Madzia zdecydowały się na dodatkową pracę i daleko zaszły. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej , czego IM życzę.  ZDJĘCIA

 

  • Trzecie Grand Prix Podkarpacia żaków w tenisie stołowym

10 marca 2019 roku uczennice naszej szkoły wyjechały pod opieką Pana Jacka Stasza na zawody w tenisie stołowym. Rozgrywki odbywały się na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie. W zmaganiach wystartowało 68 uczestników: 32 dziewczynki i 36 chłopców. Rozgrywki były emocjonujące, a wyniki przyniosły wiele satysfakcji i zadowolenia. Nasze zawodniczki zajęły czołowe miejsca. I miejsce zdobyła Milena Szarek z kl. IV, a II miejsce Joanna Czaja z klasy Vb. Dziewczynki zakwalifikowały się do rozgrywek ogólnopolskich. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych! ZDJECIA

 

  • Spotkanie ze strażakiem.

Nie wypalaj traw – pod ziemią tętni życie i grozi to niebezpieczeństwem!

Przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba wyjazdów jednostek straży pożarnej do zdarzeń związanych z pożarami traw na nieużytkach, poboczach szlaków komunikacyjnych, jak również w obrębie zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. 7 marca 2019 r. Ochotnicza Straż Pożarna z Łęk Dukielskich i pani Magdalena Aszlar podjęli wspólną akcję, która miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności oraz podniesienia poziomu świadomości ekologicznej młodzieży. Te ważne treści przedstawił nam Wiceprezes OSP – pan Rafał Jakubik. Tematyka dotyczyła szkodliwości wypalania traw oraz związanego z tym zagrożenia bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i środowiska przyrodniczego. Pan Rafał uczulał uczniów, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko i wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania czy na sąsiadujące lasy. Płonące trawy w przydrożnych rowach to także zagrożenie dla kierowców, gdyż dym z płonących nieużytków jest przyczyną wielu kolizji drogowych. Ponadto toksyny wydobywające się podczas pożaru stanowią truciznę zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przy tej okazji wszyscy uczniowie utrwalili sobie numer alarmowy, na który trzeba dzwonić, gdy zauważymy pożar - 998.

Panu Rafałowi składamy podziękowania za spotkanie. GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Pracownia matematyczna zaprasza Rodziców na OTWARTE ŚRODY

Wszyscy Rodzice zainteresowani tym, jak pracują ich dzieci na lekcjach matematyki oaz jakie są ich osiągnięcia w zakresie tego przedmiotu, w każdą drugą środę miesiąca mogą uczestniczyć w zajęciach swoich dzieci w godzinach:

    • Klasa V a        –          800 - 845
    • Klasa V b       –          950 - 1045
    • Klasa VII       –          1145 - 1230
    • Klasa VIII      –          1045 - 1130
    • Klasa III G     –          855 - 940

Prowadzenie zajęć otwartych jest związane z realizacją celów edukacyjnych oraz wychowawczych szkoły.

Na udział Rodziców w lekcjach otwartych bez wyrażania przez nich dodatkowej zgody pozwalają przesłanki prawne – rozp. MEN z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (Dz. U. poz. 1133, § 4 ust. 1 p. 3).

 

Nauczyciel matematyki

Małgorzata Dziedzic

 

  • Zaproszenie na warsztaty ikonograficzne

23 marca 2019r. (sobota) o godz. 10.00 w naszej szkole  będą organizowane warsztaty ikonograficzne (malowanie ikony), które poprowadzi pani Inga Marczyńska, artystka i malarka  z okolic Jasła specjalizująca się w malowaniu ikon. Koszt udziału w zajęciach to 10 zł (za  materiały: deska, pędzelki oraz farby) Chętni uczniowie (od klasy I- VIII SP i III gimnazjum) mogą zapisać się u pani K. Majchrzak lub dyrektora szkoły  do poniedziałku (11.03.2019r.). Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników malarstwa.

 

  • Konkurs z archaizmów na wesoło

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie z języka ojczystego  na temat znajomości znaczenia wyrazów, które wyszły z języka (archaizmów).

Konkurs organizowany jest w ramach Projektu Profilaktyczno-Wychowawczego i odbędzie się dnia 8 marca 2019.r.

Proszę zgłaszać chęć uczestnictwa w konkursie u pań: Urszuli  Pachany-Szpiech i Danuty Witowskiej

 

  • KOMUNIKAT

Na podstawie zarządzenia Burmistrza Dukli Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich ogłasza zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego  oraz do  klasy  pierwszej Szkoły Podstawowej. Zapisy odbędą się  05.03.2019r (wtorek) od godz. 11.00  do godz. 14.00. Zapisu dziecka można dokonać  również poprzez złożenie wniosku u dyrektora szkoły lub nauczyciela oddziału przedszkolnego w terminie do 15  marca 2019r.
Ponadto w dniach od 11- 15 marca w godzinach: od 9.00 – 11.00 odbędą  się dni otwarte w oddziale przedszkolnym, na które zapraszamy wszystkich „przyszłych przedszkolaków”.
Wnioski  o przyjęcie do oddziału przedszkolnego oraz klasy I dostępne są u dyrektora szkoły, nauczyciela oddziału przedszkolnego oraz na stronie internetowej szkoły. Wniosek_przedszkole.docx   Wniosek_kl_1.docx

  • Konkurs logistyczny

8 lutego 2019 r. w ZSP Nr 4 w Krośnie odbyła się III edycja konkursu logistycznego dla gimnazjalistów i szkół podstawowych pt.” LOGISTYKA BEZ TAJEMNIC”. Tematem przewodnim konkursu w tym roku była „logistyka wokół nas”. Głównym celem konkursu było pobudzenie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań tematyką logistyczną. Uczniowie którzy zgłosili swój udział w w/w konkursie mieli możliwość weryfikacji swojej wiedzy logistycznej oraz prezentacji pomysłów i kreatywności w w/w dziedzinie. We współczesnym świecie ranga zawodu logistyka wzrasta. Dzieje się tak za sprawą rozwoju i globalizacji gospodarki. Logistyk jest zawodem uznanym, ma międzynarodową renomę i dużą przyszłość. Warto mieć tego świadomość już na początku kariery zawodowej! Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczniowie zmagali się z testem wiedzy logistycznej, a w drugim uczestniczyli w symulacji przedsiębiorstwa. Działanie przedsiębiorstwa odbywało się w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Zabawa dała uczniom mnóstwo frajdy ….  a przede wszystkim miała na celu ćwiczenie biegłości rachunkowej, znajomości podstawowej terminologii z zakresu przedsiębiorczości oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji rynkowych. Najlepsi młodzi adepci logistyki otrzymali cenne nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Gimnazjum z naszej szkoły pod kierunkiem pani Magdaleny Aszlar reprezentowali: Karolina Ryczak, Jagoda Wasiak, Piotr Krukar i Wiktor Głowa. Wśród laureatów jest Karolina Ryczak, która zajęła II miejsce, czego jej bardzo serdecznie gratulujemy. ZDJĘCIA

 

  • TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ 2019

7 lutego w Urzędzie Miasta Dukla odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny, któremu przewodniczył kpt. Marcin Lorens KM PSP w Krośnie, a prowadził Prezes ZOSP Andrzej Ukleja. Eliminacje odbywały się w trzech grupach wiekowych: I - szkoły podstawowe, II – klasa 8 SP i III gimnazjum, III - szkoły ponadgimnazjalne.

Konkurs był podzielony na dwa etapy: część pisemną i część ustną. Po teście sprawdzającym obszerny zakres wiedzy pożarniczej uczestników i podliczeniu przez komisję punktów, z każdej z trzech kategorii wiekowych wybrano po 3- 4 (w przypadku remisu) osoby z największą ilością punktów; szczególnie cieszy fakt, że wszyscy nasi gimnazjaliści przeszli do etapu ustnego. Uczniowie ze szkół Gminy Dukla posiadali bardzo wysoki poziom wiedzy, a o ostatecznych miejscach zajętych na podium decydował często tylko 1 punkt. Naszą szkołę reprezentowało 3 gimnazjalistów: Piotr Krukar, Mateusz Rogowski, Dawid Szpiech i 3 uczniów z klasy 6 SP: Oliwia Solińska, Vanessa Buła i Łukasz Buczyński.
A ostateczne wyniki prezentują się następująco:

Grupa I (szkoła podstawowa):

2 miejsce – Vanessa Buła (SP Łęki Dukielskie)

Grupa II ( klasy 8 i III gimnazjum):

2 miejsce – Piotr Krukar (SP Łęki Dukielskie)

3 miejsce – Dawid Szpiech (SP Łęki Dukielskie)

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w turnieju, natomiast laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i dziękuję za czas poświęcony na przygotowanie do trunieju! Liczę na Was w przyszłym roku :))

Na stronie internetowej Serwisu Informacyjnego Gimny Dukla można obejrzeć zdjęcia z przebiegu konkursu GALERIA

 

  • Spotkanie z podróżnikiem

31 stycznia 2019 r. w odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem. Tym razem „podróżowaliśmy” po Islandii. Dzięki prezentacji słowno-multimedialnej w wykonaniu przedstawiciela Grupy „Trzask”, byliśmy w kraju lodowców, wulkanów, gejzerów, nocy i dni polarnych oraz zorzy polarnych. Poznaliśmy zwyczaje, kulturę, przyrodę i ciekawostki związane z prezentowanym krajem. Dowiedzieliśmy się jak żyją ludzie w tej magicznej krainie. Spotkanie jak zwykle było pasjonujące. Bogatsi o nową wiedzę i wrażenia czekamy na następne relacje z podróży. Spotkanie odbyło się w dwóch turach: pierwsze dla uczniów klas 0 - II, drugie dla klas IV – IIIG. ZDJĘCIA

 

  • Opłatkowe spotkanie Rodziny Szkół im. JP II archidiecezji przemyskiej

22 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie odbyło się opłatkowe spotkanie Rodziny Szkół im. JP II archidiecezji przemyskiej z ks. arcybiskupem Adamem Szalem.

Spotkanie rozpoczęło się w wspólnym nabożeństwem oraz ucałowaniem relikwii. Następnie ks. proboszcz Jan Bielec zaprosił wszystkich do zwiedzenia izby pamięci poświęconej Patronowi.  . 
Dalsza część spotkania miała miejsce w dolnej sali kościoła. Zebrani, pod przewodnictwem  pana Krzysztofa Majkowskiego, dyr. Zespołu Szkół w Zarzeczu, omawiali sprawy związane  z przynależnością do Rodziny JP II. Następnie głos zabrał ks. Arcybiskup, który  wyraził  radość z  możliwości wspólnego spotkania się i podejmowania działań zmierzających do pełnej integracji dyrektorów i nauczycieli ze szkół noszących imię Wielkiego Rodaka.

W trakcie spotkania wystąpili uczniowie z Jawornika Polskiego, którzy wykonali piękne kolędy i pastorałki. Po koncercie odbyło się łamanie opłatkiem i składania sobie życzeń.  
Po oficjalnej części uczestnicy spotkania udali się do sali obok Sanktuarium na wspólny posiłek oraz papieską kremówkę.

Przy akompaniamencie gitary, w serdecznej atmosferze, kontynuowano wspólne  kolędowanie.
W spotkaniu uczestniczyli: księża, siostry zakonne, dyrektorzy i nauczyciele z 17 placówek papieskich archidiecezji przemyskiej. Naszą szkołę reprezentowała p. dyr. B. Węgrzyn oraz panie B. Skalska i U. Pachana – Szpiech.

 

  • Plastyczno - techniczne zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe z zakresu aktywności plastyczno- technicznej prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się w każdy czwartek od 8.00 do 8.45. Uczęszcza na nie systematycznie ośmioro dzieci z klasy 5b, spotkania odbywają się zgodnie z zatwierdzonym rocznym programem autorskim koła plastycznego.
Głównym celem zajęć jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych uczniów, ich wyobraźni oraz twórczego myślenia. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych. W wyniku czego możliwe stało się odkrywanie przyjemności tworzenia jak również cieszenie się uzyskanym efektem pracy.

Zachęcam do obejrzenia GALERII, można w niej zobaczyć jakimi technikami zajmowaliśmy się w I semestrze.

 

  • Łowimy Talenty – Ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny i Humanistyczny 2018/2019r.

W ramach ogólnopolskiego programu Łowimy Talenty uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym również zmierzyli swoje siły intelektualne w ogólnopolskich konkursach Alfik Matematyczny i Humanistyczny.  Maksymalną ilość punktów, jaką mogli zdobyć w tych konkursach to – 150. Organizatorem konkursu była p. Barbara Wierdak i p. Marta Pabis, a osobami współpracującymi p. Katarzyna Szczurek i p. Urszula Szpiech.

Alfiku Matematycznym wzięło udział 26 uczniów: z klasy II - 10, z klasy IV - 4,  z klasy V- 6, z klasy VI- 6.

Najwyższe wyniki uzyskali następujący uczniowie:

Mikołaj Wojdyła – 132,5p. 88,3% - 1m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Oliwier Guzik – 124,75p. 83,1% - 4m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Wiktoria Nawrocka – 117,5p. 78,3% - 6m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Emilia Wojtowicz – 112,75p. 75,1% - 8m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Kamila Dudzik – 109,75p. 73,1 – 10m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Lena Gac – 104,75p. 69,8% - 14m. w woj. dyplom za dobry wynik 

Alfiku Humanistycznym wzięło udział 24 uczniów: z klasy II - 10, z klasy IV - 4, z klasy V- 5, z klasy VI- 5,

Lena Gac – 150p. 100% - 1m. w kraju i woj. nagroda główna Tygodniowy obóz w Serpelicach

Oliwier Guzik  – 145,p. 96,6% - 2m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Wiktoria Nawrocka – 140p. 93, 3% - 3m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Kamila Dudzik.– 138, 75p. 92, 5% - 4m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Emilia Wojtowicz – 130, p. 86, 6, % – 5m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Weronika Brożyna – 121, 25p. 80, 83% - 18m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Mikołaj Wojdyła – 120 p. 80% - 20m. w woj. dyplom za bardzo dobry wynik 

Emila Rogowska – 116,25 p. 77.5% - 27m. w woj. dyplom za dobry wynik 

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy udziału i osiągnięć w niezwykłych zmaganiach matematycznych i humanistycznych. Największe gratulacje dla Leny Gac, której udało się zdobyć główną nagrodę, jaką jest Tygodniowy obóz w Serpelicach.  ZDJĘCIA 

 

  • Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

W listopadzie 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Celem olimpiady była popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu.
W tym roku szkolnym w Polsce olimpiada mitologiczna została przeprowadzona na dwóch poziomach. Poziom I skierowany był do uczniów klas IV- VI a poziom drugi do klas VII – VIII oraz III gimnazjum. W Polsce ogółem do olimpiady przystąpiło 3952 uczniów klas IV- VI SP i 2807 uczniów klas VII- VIII SP i gimnazjum. Z naszej szkoły konkurs pisało 6 uczniów na poziomie I oraz 6 uczniów na poziomie II. Wyniki olimpiady ukazały się w połowie stycznia. Nasi uczniowie, mimo, iż wykazali się dużą wiedzą na temat mitologii greckiej i rzymskiej zajęli miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. Test z mitologii okazał się trudny ze względu na to, iż do każdego z 30 pytań podane były cztery odpowiedzi, z których przynajmniej jedna, dwie, trzy lub nawet cztery mogły być prawidłowe a za odpowiedź błędną uczniowi odejmowano punkty. W sumie każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 240p. Najwięcej punktów i najwyższe miejsca osiągnęli uczniowie:

 

Poziom I ( klasy IV- VI ):

    • Łukasz Buczyński – kl. VI – 206punktów i XVIII miejsce
    • Oliwia Solińska – kl. VI – 204 punkty i XIX miejsce

 

Poziom II ( klasy : VII- VIII i gimnazjum ):

    • Marcin Dziedzic – kl. VIII – 218 punktów i dyplom laureata za XII miejsce

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

  • Konkursy klasowe w kl. I - II

W pierwszym semestrze w kl. I i II wych. p. K Majchrzak i B Wierdak organizowały dla uczniów następujące konkursy dydaktyczne. Klasa I – „Ładnie czytam”, „Ładnie piszę”, „Sprawnie Liczę”     Klasa II – „Mistrzowie w czytaniu”, „Mistrzowie w liczeniu”, „Mistrzowie w pisaniu”. Konkursy artystyczne w obydwu klasach dotyczyły tematyki bożonarodzeniowej – „Ozdoby świąteczne”. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wykazania swoich zdolności i umiejętności oraz pracowitości. Zachęcamy do udziału w kolejnym semestrze. ZDJĘCIA

 

  • Zawody w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Burmistrza Dukli

24 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział pod opieką pana Witolda Wiśniewskiego i pana Kamila Kosa w zawodach narciarskich o Puchar Burmistrza Dukli. Zawody odbyły się na Chyrowej . Oprócz zjazdów konkursowych uczestnicy mogli szusować po stoku do godzin popołudniowych. Organizatorzy zadbali również o ciepły poczęstunek.
Uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca na podium:
III miejsce - Mikołaj Pabis w kategorii 2008-2007
III miejsce - Marcelina Węgrzyn w kategorii 2006-2005

Gratulujemy!

 

  • Sukcesy w tenisie stołowym

22 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział pod opieką pana Jacka Stasza w zawodach tenisa stołowego w ramach Szkolnej Ligii Sportowej w kategorii indywidualnej . Wyniki przedstawiają się następująco:
w kategorii 2006 i młodsi dziewczęta:
I miejsce - Milena Szarek
II miejsce - Joanna Caja
III miejsce - Lena Gac

w kategorii 2006 i młodsi chłopcy:
VIII miejsce - Krystian Kopa

w kategorii 2003 - 2005 dziewczęta:
I miejsce - Maja Krukar
II miejsce - Milena Buczyńska
III miejsce - Aurelia Gierlicka

w kategorii 2003 - 2005 chłopcy
II miejsce -  Piotr Krukar

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

  • Dzień Babci i Dziadka

Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa.
A w naszej szkole dzieci składają życzenia.
Wszystkim Babciom, wszystkim Dziadkom
Zdrowia, pomyślności, uśmiechów na co dzień
I dużo radości.

Babcia i Dziadek kojarzą się każdemu dziecku z miłością ciepłem, wyrozumiałością, troską i wszystkim co dobre. Toteż obchody Dnia Babci i Dziadka na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych uroczystości. 21.01.2019 roku, dzieci z klas O, I i  II gościły swoje Babcie i Dziadków na uroczystości z okazji ich święta. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Licznie przybyli; Babcie i Dziadkowie,  mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Zaproszonych gości serdecznie powitała dyr. szkoły Beata Węgrzyn. Program artystyczny rozpoczęli polonezem uczniowie starszych klas, którzy zatańczyli pod kierunkiem p. Magdaleny Aszlar. Dzieci z klas młodszych pod czujnym okiem wychowawczyń: pań Teresy Wierdak, Katarzyny Majchrzak i Barbary Wierdak, przygotowały na ten wyjątkowy dzień program. Każda klasa zaprezentowała osobny występ: były wiersze, piosenki, tańce, pełne humoru inscenizacje oraz Jasełka. W pięknej scenerii przygotowanej przez panią Magdalenę Majchrzak oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi a ich występy nagradzane były gromkimi brawami. O oprawę muzyczną i nagłośnienie zadbała pani Magdalena Majchrzak. Goście ze wzruszeniem, ale  radością i dumą odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po występach artystycznych były życzenia a wnuki obdarowały swoje babcie i dziadków prezentami i laurkami, aby w ten sposób okazać szacunek i podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie .Następnie babcie i dziadkowie zostali zaproszeni przez rodziców na słodki poczęstunek .To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy a radosne twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.  ZDJĘCIA

 

  • Materiały filmowe w ramach kampanii "Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU"

Materiał dla rodziców: KLIKNIJ TUTAJ

Materiał dla nauczycieli: KLIKNIJ TUTAJ

 

  • Wychowanie przez czytanie

 „Czytanie dzieciom i ograniczenie ich korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w przyszłość.”  
 /Jim Treleas/

Elżbieta Olszewska (współautorka książek: „Wychowanie przez czytanie” oraz  „Z dzieckiem w świat wartości”, a także dyr. programowy Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” często powtarza: „Z czytania dzieciom płyną bardzo liczne korzyści, wielokrotnie udowodnione naukowo”.  Całość artykułu    WYCHOWANIE_przez_CZYTANIE.docx

 

  • Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

16 stycznia br. uczniowie klasy 1 i 2 SP wraz z paniami: Katarzyną Majchrzak i Barbarą Wierdak wybrali się do Teatru Maska w Rzeszowie. Pod szkołą zebraliśmy się o godz. 8.00, stąd udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas punktualnie na miejsce. Swoją przygodę z teatrem rozpoczęliśmy od lekcji w Muzeum Lalek Teatralnych Teatru Maska.
Dla większości uczniów było to pierwsze bezpośrednie spotkanie z lalką teatralną. Dzieci poznały podstawowe rodzaje lalek; kukłę, marionetkę, pacynkę, jawajkę, kukiełkę i zaznajomiły się z zasadami ich animacji.
Następnie obejrzeliśmy spektakl opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical zachwycił młodych widzów.
W drodze powrotnej udaliśmy się do McDonald's, gdzie w miłej atmosferze każdy zjadł coś smacznego.
Późnym popołudniem uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do domu.

  • Kulig w klasie drugiej

12 stycznia 2019 r. uczniowie kl. II z wychowawczynią p. B Wierdak oraz rodzicami wyruszyli na zimowy kulig.  W przepięknej styczniowej scenerii z promykami słońca o g.13.00 bocznymi uliczkami wsi wyruszyliśmy na Pałacówkę, następnie na Myszkowskie. Kulig zakończył się na polanie pod „wiatrakami” ogniskiem z ciepłą herbatą i pieczoną kiełbaską. Pogoda dopisała, warunki jazdy bardzo dobre, wiele radości podczas jazdy i szaleństw śnieżnych spowodowało, że wróciliśmy do domu zadowoleni i mocno dotlenieni. W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, za organizację tej zimowej wyprawy, ale również i za wszelką inną pomoc w pracy wychowawczej.

                                                                                                                                                       

  • List Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Policji do rodziców

W załączniku znajdziecie Państwo list Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Głównego Policji.
Bardzo prosimy o zapoznanie z jego treścią. List_Glownego_Inspektora_Sanitarnego_i_Komendanta_Glownego_Policji_do_rodzicow.pdf

 

  • INFORMACJA O FERIACH ZIMOWYCH W 2019 ROKU DLA DZIECI ROLNIKÓW

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży w wieku do 16 roku życia - urodzonych po 1 stycznia 2003 r., których co najmniej jedno z rodziców/ prawnych opiekunów/ jest ubezpieczone w pełnym zakresie w KRUS (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno - rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie) lub pobiera rentę bądź emeryturę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pełna informacja znajduje się w pliku FERIE_ZIMOWE_2019.docx, potrzebne załączniki są dostępne u pani dyrektor Beaty Węgrzyn.

 

  • III miejsce w IX Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych

Europo, kiedy znów przyjęłaś nas
Pod swój dawno zbudowany dach
I odnawiasz swoje mury dziś
Nie zapominaj, gdzie fundament ich

4 stycznia br. dwunastu uczniów klas 5-6 SP wraz z Panią Dyrektor i opiekunkami: Panią Danutą Witowską i Magdaleną Majchrzak uczestniczyli w IX Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych Jasełka 2019. Jego organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Gmina Krościenko Wyżne. W ciągu 12 minut, 12 uczniów, w wieku do 12 lat miało za zdanie zaprezentować swoje możliwości aktorskie i wokalne na scenie w Domu Ludowym. Młodzież naszej szkoły przedstawiła na dorocznym przeglądzie Jasełka pt. „Europa bez Boga”, wcielając się w przedstawicieli krajów Unii Europejskiej debatujących nad losami Europy. Młodzi aktorzy wykazali się wielkim zaangażowaniem, należy podkreślić, że to był ich debiut, zaprezentowali swoje umiejętności recytatorko- wokalne przed uczniami i jury z innych szkół z naszego powiatu zajmując miejsce na podium. Z pewnością długo będziemy pamiętać ich wspaniały występ, tym bardziej, że nasza młodzież mogła zaprezentować się jeszcze raz- podczas rozstrzygnięcia Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli, gdzie zostali nagrodzeni gromki brawami. ZDJĘCIA

 

  • Rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych

7 stycznia br. odbył się w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli finał Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Nieodłącznym elementem okresu bożonarodzeniowego są szopki. Te ręcznie robione z m.in. z Czech, Słowacji i Polski można podziwiać w wyżej wymienionym muzeum do 31 stycznia br. Szopki opowiadają historię narodzin Jezusa z różnych perspektyw kulturowych. Wodza fantazji i pomysłowości tegorocznych twórców szopek nie znała granic. Podziwiać możemy sceny Narodzenia Pańskiego wykonane w muszli ślimaka, wystrugane w drewnie, a nawet wyrzeźbione z metalowych przedmiotów, oraz te najpiękniejsze w swojej prostocie wykonane w starych, nadpalonych pniach drzew z naturalnych materiałów: słomy, czy siania.

Szczególnie gratulujemy Milenie Buczyńskiej, jej bratu Łukaszowi oraz Marcinowi Dziedzic za otrzymanie wyróżnień w międzynarodowym konkursie. Prace naszych uczniów znalazły się wśród 33 nagrodzonych z 87 nominowanych do nagrody.

Na zakończenie laureaci IX Powiatowego Konkursu Małych Form Teatralnych mieli okazję, współczesne jasełka pt. „Europa bez Boga” zaprezentować przed międzynarodową publicznością. Wspierani wokalnie przez Kingę D. i Kasię Ś., które rozpoczęły przedstawienie pięknym wykonaniem Kolędy Maryi. Występ dzieci w Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli został bardzo entuzjastycznie przyjęty. Otrzymaliśmy gromkie brawa, a od władz powiatu krośnieńskiego, wszystkie dzieci drobne upominki. Pani Dyrektor Beata Węgrzyn na swoje ręce otrzymała podziękowanie w formie książki historycznej od Pana Starosty.

Na zakończenie wszyscy udali się na słodki poczęstunek i ciepłe napoje. Fotoreportaż ze spotkania.

 

  • Ogólnopolski Test Ortograficzny

Jesienią uczniowie  naszej szkoły wzięli udział pod kierunkiem Pań: Marty Pabis i Barbary Wierdak w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Test pisało na poziomie klas młodszych  - 9 uczniów z kl. II, a na poziomie klas IV - VI - 13 uczniów. Wyniki ogólnopolskiego konkursu ukazały się  końcem grudnia. Przedstawiają się następująco:

Mikołaj Wojdyła, kl. II SP -  4 miejsce, grawerowany dyplom laureata, nagroda książkowa

Oliwier Guzik, kl. II SP. - 6 miejsce,  dyplom laureata

Kamila Dudzik, kl. II SP  - 7 miejscedyplom laureata

Emilia Wojtowicz,  kl. II SP  - 8 miejscedyplom laureata

Mikołaj Pabis, kl. Va  SP- 9 miejscedyplom laureata

Dyplom wyróżnienia otrzymali: 

Wiktoria Nawrocka, kl. II SP - 12 miejsce

Emilia Rogowska, kl. II SP - 13 miejsce

Lena Gac, kl. II SP - 13 miejsce

Wiktoria Karaś, kl. II SP - 15 miejsce

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim gratulujemy!!!

  • Multitest 2018 z języka polskiego

Jesienią uczniowie  naszej szkoły wzięli udział Multiteście z języka polskiego organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Test pisało na poziomie klas 5-7 SP - 22 uczniów, a na poziomie gimnazjum - 3 uczniów. Wyniki ogólnopolskiego konkursu ukazały się  końcem grudnia. Przedstawiają się następująco:

Mikołaj P., kl. Va  SP- 15 miejscedyplom wyróżnienia

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim gratulujemy!!!

 

  • Multitest 2018 z historii

W połowie października po raz kolejny  uczniowie  naszej szkole wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Multitest z historii  organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Konkurs skierowany był do uczniów SP i Gimnazjum. Konkurs o tematyce historycznej pisało 22 uczniów z klas IV- VIII oraz 2 uczniów z gimnazjum. Wyniki konkursu ukazały się  końcem grudnia. Uczniowie osiągnęli w nim  wysokie wyniki:  2 uczennice zdobyły 1 miejsce, 7 uczestników zdobyło tytuł laureata za zajęcie miejsc w pierwszej dziesiątce a  5 uczniów otrzymało dyplom wyróżnienia za zajęcie miejsc od 11 do 15. Najlepsze wyniki uczniów:

Marta B., kl. Vb SP -  1 miejsce, grawerowany dyplom laureata, nagroda książkowa

Oliwia S.- kl. VI SP. - 1 miejsce, grawerowany dyplom laureata, nagroda książkowa

Matylda B., Vb SP  - 4 miejscedyplom laureata, nagroda książkowa

Kamila Sz.   kl. VI SP  - 4 miejscedyplom laureata, nagroda książkowa

Mikołaj P., kl. Va  SP- 5 miejscedyplom laureata, nagroda książkowa

Julita W., kl. Va  SP -6 miejscedyplom laureata

Joanna Cz., kl. Vb SP - 7 miejscedyplom laureata

Julian G., kl. Va  SP - 8 miejscedyplom laureata

Julita K., kl. Va  SP - 8 miejscedyplom laureata

Vanessa B.,  kl. VI SP - 12 miejscedyplom wyróżnienia

Wiktor G., III Gim.– 13 miejscedyplom wyróżnienia,

Emilia P., kl. V b SP- 14 miejscedyplom wyróżnienia

Kinga D. , kl. V a SP – 15 miejscedyplom wyróżnienia

Marcin Dz., kl. VIII SP – 15 miejscedyplom wyróżnienia, 

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania.

Gratulacje! Życzymy  sukcesów w następnych konkursach.

 

  • Miłość na imię ma Jezus

Boże Narodzenie w polskich rodzinach, jak i w naszej szkolnej rodzinie, to święta wyjątkowe, a szczególna atmosfera tych świąt pozwala oderwać się nam od rzeczywistości i dostrzec inne wymiary naszego istnienia. Dlatego aż chce się powtórzyć za poetką: „Jak to dobrze, że są święta w naszym życiu szarym…”, bo

Znów zasiądziemy razem przy stole, popłyną dobre życzenia.

Gdy opłatkiem łamać się będziemy, pokój spłynie na ziemię całą.

Bo jak chleba -  miłości dziś trzeba.

Jak co roku, 21 grudnia o godzinie 12-tej po raz kolejny odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna, emeryci, a także zaproszeni goście. Spotkanie wigilijne przygotowali uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią p. Barbarą Wierdak oraz p. Magdaleną Majchrzak. W przepięknej scenerii wykonanej przez p. Magdalenę  przenieśli wszystkich obecnych w Tajemnicę niepojętą, że niemożliwe stało się realne, a Bóg stał się człowiekiem. Uwieńczeniem sensu cudu Narodzenia Syna Bożego było wygłoszenie przez uczennicę wiersza „Boże Narodzenie”, który wyraźnie akcentuje, że fundamentem życia musi być wiara, miłość i dobro. Niepowtarzalny nastrój tych chwil uświetniły kolędy w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Andrzeja Aszlara.

Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę ,

 jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać,

jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym,

jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,

 jak bardzo znikome są Twoje możliwości i jak wielka jest Twoja słabość

jest Boże Narodzenie.

Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie,

Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Lokalna "Szlachetna Paczka"

Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).

Z inicjatywy Rodziców dzieci z klasy I SP i wychowawczyni Katarzyny Majchrzak została swtorzona lokalna „szlachetna paczka” dla najbardziej potrzebujących z naszego otoczenia. Idea pomocy kierowana jest do rodzin w trudnej sytuacji materialnej, do samotnych rodziców, rodzin z niepełnosprawnością czy rodzin wielodzietnych, które na co dzień walczą, by poprawić swój niełatwy los. Czasem nie trzeba daleko szukać osób potrzebujących, wystarczy dobrze rozejrzeć się dookoła. Dobre słowo i mały gest są przejawem wsparcia i solidarności w trudnych chwilach.

Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczkę dla osoby samotnej i wybranej rodziny z Łęk Dukielskich. Bardzo dziękujemy za oddanie i czynny udział tym, którzy wspomagali akcję: rodzicom, nauczycielom
i uczniom. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

 

  • Zawody badmintona w Dukli

W dniu18.12.2018 odyły się zawody w Badmintonie w Dukli. Naszą szkołę reprezentowali : Białogłowicz Wiktoria, Solińska Oliwia, Kwaciszewski Adam oraz Głód Rafał.

Dziewczyny po zaciętych pojedynkach zwyciężyły w swojej kategorii, chłopcy uplasowali się na 6 miejscu. ZDJĘCIA

 

  • 70. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia 2018 roku - w 70. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 

Akademię pod hasłem „Znamy nasze prawa” przygotowała klasa VIII pod opieką pań Anety Cyran i Magdaleny Aszlar, natomiast pani Magdalena Majchrzak zadbała o piękną scenografię. Oprawę muzyczną przygotowały dziewczynki z klasy VII, a uczniowie klasy VIII wykonali dodatkowo transparenty, na których wypisali najważniejsze prawa człowieka. Apel świetnie wpisał się w realizowany przez nas ogólnopolski program: „Solidarna szkoła”. Uczniowie w swym wystąpieniu zwrócili uwagę na to, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że oprócz praw mamy obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli prezentację poświęconą tolerancji. ZDJĘCIA

Aneta Cyran

 

  • Wszystkie miejsca na podium zajęte przez naszych Uczniów

7 grudnia rozstał rozstrzygnięty XII Gminny Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową i Stroik Świąteczny. Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata.

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, uczniowie reprezentowali naszą szkołę przygotowując zarówno szopki jak i stroiki bożonarodzeniowe.

Komisja w składzie: pani Maria Fornal, pani Barbara Marchewka i pan Norbert Uliasz nagrodziła następujących młodszych i starszych artystów:

I miejsca zajęli: Milena Buczyńska, Łukasz Buczyński, ex aequo Natalia Głód, Rafał Głód

II miejsce zajął: Marcin Głód

III miejsce zajął: Marcin Dziedzic

Nagrodzone szopki zostały przekazane na konkurs międzynarodowy do Muzeum Historycznego– Pałac w Dukli, którego rozstrzygnięcie nastąpi już w styczniu.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, życząc dalszych sukcesów !!!

 

  • XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Magiczne Okienko” temat: „Zwierzęta całego świata” i XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o AIDS”

Jak zawsze mogliśmy liczyć na duży odzew naszych uczniów w kolejnych konkursach plastycznych. Prace naszych uczniów były stawiane na równi z pracami uczniów nie tylko szkół podstawowych, ale jak również szkół ponadgimnazjalnych, gdyż organizatorzy konkursów przy przyznawaniu nagród nie zastrzegli sobie kryterium wiekowego. Cieszymy się z każdego zaangażowania naszych uczniów w jakże pracochłonne i czasochłonne prace plastyczne. A oto podsumowanie dwóch wyżej wymienionych konkursów:

Zwierzęta całego świata

Tematem tegorocznego konkursu plastycznego były zwierzęta żyjące na całym świecie, które zachwycają nas kolorami, kształtami i gracją ruchów. Do Pani Magdaleny i Katarzyny Majchrzak wpłynęło wiele ciekawych i barwnych prac. Mimo, iż nikt z biorących udział w konkursie uczniów nie otrzymał głównej nagrody uważamy, że prace przesłane do Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie były na bardzo wysokim poziomie i zachęcamy do obejrzenia kilku z nich. ZDJĘCIA
 

Porozmawiajmy o AIDS

Natomiast Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie ogłosiła konkurs pt. „Porozmawiajmy o AIDS”, który miał na celu poszerzenie wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS wśród młodzieży szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

Trudny temat konkursu nie zniechęcił dzieci i młodzież do zmierzenia się z problem AIDS, źródeł i dróg szerzenia wirusa HIV i bezpiecznych zachowań w formie plastycznej.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM ZA ZAANGAŻOWANIE I CZAS POŚWIĘCONY NA PRZYGOTOWANIE PRAC KONKURSOWYCH!!!

 

  •  „ Mój wymarzony lizak – konkurs”

Dzieci i młodzież naszej szkoły, jak zwykle bardzo chętnie i entuzjastycznie podeszły do kolejnego konkursu plastycznego.

Organizatorami konkursu było MUZEUM LIZAKA oraz Zespół Szkół Miejskich Nr 1 w Jaśle. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, z terenu województwa podkarpackiego
i małopolskiego.

Cele konkursu miały za zadanie:
- wzbudzić zainteresowanie dzieci tematyką dziedzictwa przemysłu spożywczego
na bazie powstałego w Jaśle MUZEUM LIZAKA,
- rozwinąć umiejętności plastyczne oraz kreatywność i wrażliwość estetyczną,
- promować dzieci plastycznie uzdolnione,
- prezentować twórczość dziecięcą.

Uczniowie na lekcjach plastyki wykonali niezywkle barwne propozycje lizaków, związane tematycznie z postaciami z kreskówek, motywami świątecznymi, a nawet swoimi zwierzęcymi pupilami. 
Zachęcamy do obejrzenia najciekawszych prac w galerii.  - ZDJĘCIA

WYNIKI KONKURSU JUŻ W STYCZNIU !!!

 

  •  Opłatek dla Samotnych

Jak co roku, tak i tym razem uczniowie klasy VIII naszej szkoły, pod opieką p. Danuty Witowskiej odwiedzili przed świętami  Bożego Narodzenia starszych i samotnych w naszej miejscowości. Podczas tych odwiedzin wszyscy przeżyli wiele wzruszających chwil  łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Uczniowie obdarowali  samotnych świątecznymi piernikami upieczonymi w szkole, a sami otrzymali  od nich  łakocie.

Wszystkim samotnym i starszym, którym nie mogliśmy złożyć życzeń osobiście , życzymy w imieniu całej Społeczności Szkolnej  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i opieki Bożej  Dzieciny w Nowym 2019 Roku.

 

  • Konkurs literacki SU

„Gdyby nie było Bożego Narodzenia” – rozstrzygnięcie konkursu.

„Gdyby nie było Bożego Narodzenia” – to tytuł literackiego konkursu ogłoszonego przez SU, w którym niestety wzięło udział tylko kilku uczniów. Prace dwóch braci: Patryka i Kacpra zasługują na wyróżnienie. Ich przemyślenia na temat Bożego Narodzenia są pełne radości, nadziei, oczekiwania.

„… Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że świat spowalnia, łagodnieje, staje się bardziej czuły, cichną spory i wszyscy się jednoczą, chociaż na chwilę…Nie wyobrażam sobie, gdyby nie było świąt Bożego Narodzenia. Świat byłby szary jak co dzień, a ludzie smutni, zapracowani całymi godzinami nie mając najmniejszej chwili dla swojej rodziny. To Dzieciątko Nowonarodzone daje nam radość, miłość i błogosławieństwo na cały następny rok.”(Kacper Pec)

„….Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku. To czas rodzinnego ciepła i miłości, spełnienia i błogosławieństwa, radości i wiary…..Gdyby nie było Świąt Bożego Narodzenia, żylibyśmy szarością dnia codziennego…..Te krótkie zimowe dni stają się dłuższe, bo przeżyte tak rodzinnie, wesoło i świątecznie z Małym Jezuskiem” (Patryk Pec)

 

  • Uczniowie naszej szkoły na Wirtualnym Festiwalu Niepodległa z CEO

12 uczniów naszej szkoły wzięło w piątek 14 grudnia 2018 udział w Wirtualnym Festiwalu Niepodległa z CEO. Stokrotki z klasy 8 i Koniczynki z klasy VII co pół godziny rozwiązywały zadania. Sześć zadań, które wykonywały drużyny polegały między innymi na nakręceniu filmiku, wykonaniu rysunku, przeprowadzeniu zabawy wśród uczniów, były też zadania typowo historyczne, na które trzeba było udzielić poprawnych odpowiedzi. Drużyny niesamowicie zaangażowały sięw wykonywanie zadań, dwoiły się i troiły, aby sprostać wymaganiom. Czasami przeszkadzał im powolny internet, niektórzy nie mieli telefonów, ale i tak podołali! Było przy tym dużo szumu, śmiechów, krzyków, ale cel został osiągnięty. Jest to młodzież, która nie ma kompleksów. Działają, myślą, bawią się i nawet, jak nie wygrywają...to są FANTASTYCZNI!

Aneta Cyran

 

  • Konkurs „Świąteczne ozdoby”

Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami wzięły udział w świątecznym konkursie pt. „Świąteczne ozdoby". W konkursie wzięły udział prawie wszystkie dzieci, co bardzo cieszy. Prace były bardzo piękne, wyróżniały się pomysłowością, kreatywnością i różnorodnością wykonania. 13 grudnia  konkurs został rozstrzygnięty i zostały przyznane nagrody oraz wyróżnienia. Wśród nagrodzonych  były wszystkie dzieci, bo prace były tak piękne, że trudno było wybrać zwycięzców, ale konkursy mają to do siebie, że trzeba przyznać miejsca. Tak więc komisja konkursowa przyznała: miejsce pierwsze dla Kingi, drugie dla Jakuba, a trzecie dla Huberta. Pani Teresa Wierdak gratuluje wszystkim dzieciom i rodzicom i serdecznie dziękuje za tak liczny udział w konkursie. Galeria Zdjęć

 

  • Realizacja zadań w ramach kampanii "Bądźmy poszukiwaczami Autorytetu"

Kampania składa się z dwóch etapów:

1. Realizacja zajęć pt. "Bądźmy poszukiwaczami Autorytetu": 

    - zajęcia warsztatowe w klasach 4-5 z wykorzystaniem materiału do demonstracji

    - zajęcia warsztatowe w klasach 6-8 z wykorzystaniem materiału filmowego

    - pedagogizacja rady pedagogicznej z wykorzystaniem materiału filmowego

    - pedagogizacja rodziców z wykorzystaniem materiału filmowego oraz ulotek. 

 

2. Ewaluacja programu (do projektu ministerialnego):  wszystkie badane grupy wypełniają anonimową ankietę; uczniowie robią to dwukrotnie: przed zajęciami i po zajęciach, natomiast nauczyciele i rodzice wypełniają tylko po zakończonej pedagogizacji. 

 

Na zakończenie projektu szkoła otrzymuje raport z opracowania wyników ankiety wśród badanych grup.

 

Warto przemyśleć:

 

    • Dziecko, które ma dobre relacje z rodzicami, oparte na postawie autorytetu, ma szansę być samodzielnym, wolnym, odpowiedzialnym i szczęśliwym człowiekiem, który odnosi sukcesy w życiu i jest też dobry dla innych ludzi. Każdy z rodziców może zacząć już dziś pracę nad samym sobą w dobrej relacji z dzieckiem.
    • Co można zrobić w praktyce?
    • Każdego dnia spędzać więcej czasu na rozmowach ze swoim dzieckiem. Być dla dziecka dobrym przykładem. Być bliżej dziecka i jego spraw.

 

  Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa,

    żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować.

          Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń,

złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń.”
 
                                                                                           Jan Paweł II 
 

 

Po zakończonym projekcie zapoznamy z wynikami badań wśród naszej społeczności szkolnej.

 

  • Mikołajki inaczej!

Uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni B Wierdak pod koniec listopada wyjeżdżali do Krosna, do kina Helios na film „Transylwania 3” oraz „Dziadek do Orzechów i cztery królestwa”. Wyjazdy były potraktowane, jako inna forma klasowego prezentu mikołajkowego.  Po seansach filmowych uczniowie uczestniczyli w zabawach w fikolandzie, a zakończeniem tych radosnych spotkań był słodki poczęstunek.

11 grudnia uczniowie klasy O, I i II wraz z wychowawczyniami p. T Wierdak, K Majchrzak, B Wierdak zostali zaproszeni na spotkanie mikołajkowe do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Na spotkaniu wszyscy świetnie bawili się przy muzyce wraz z Elfami i Śnieżynką. Kolejno grupami uczestniczyli w seansie w planetarium – gwieździste niebo oraz w spotkaniu z Mikołajem. Każde dziecko otrzymało podarunki od Św. Mikołaja, a na zakończenie, wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. ZDJĘCIA

 

  • Konkurs świetlicowy "Jak wygląda święty Mikołaj?" rozstrzygnięty!

Na ogłoszony przez świetlicę szkolną konkurs "Jak wygląda święty Mikołaj?", odpowiedziało wielu uczniów. Prace, które zostały dostarczone, były ciekawe i pomysłowo wykonane. Jury miało duży problem z wyborem najlepszych. Komisja w składzie: pani Marta Pabis, pani Katarzyna Szczurek i pani Katarzyna Majchrzak przyznały nagrody w dwóch kategoriach, zgodnie z regulaminem:

Klasy 1-2:
I miejsce - 
Wiktoria Nawrocka - kl.2
II miejsce - Lena Madej - kl.2
III miejsce - Daniel Hunger - kl.1
wyróżnienie: Sandra Musiał - kl.1, Martyna Świątek - kl.1, Mikołaj Wojdyła - kl.2

Klasy 4-6:
I miejsce - 
Julia Bryś - kl.4, Rafał Głód - kl.6
II miejsce - Marcin Głód - kl.4, Szymon Głód - kl.4
III miejsce - Kacper Pec - kl.4, Amelia Strzelecka - kl.6
wyróżnienie: Michał Jaracz - kl.4, Adrian Kopa - kl.4, Julia Makoś - kl.4, Milena Szarek - kl.4, Mateusz Jaracz - kl.5b

Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do kolejnych konkursów. GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Wizyta Szkolnego Koła Wolontariatu w hospicjum

„Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat”

6 grudzień to doskonała okazja obdarowania się prezentami. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili przygotować skromne upominki dla podopiecznych krośnieńskiego hospicjum. Prezentami miały być ciepłe skarpety.  O pomoc zostali poproszeni rodzice, którym bardzo spodobał się pomysł i chętnie włączyli się do akcji. Uczniowie przygotowali upominki. W piątek 7 grudnia piętnastu wolontariuszy  pod opieką pań: D. Witowskiej i B. Skalskiej, udało się do hospicjum. Podopieczni placówki byli mile zaskoczeni wizytą Świętego Mikołaja, w rolę którego wcielił się jeden z uczniów. Największą radością był wspólnie spędzony czas, rozmowy, śpiewanie, życzenia. Na koniec naszej wizyty, w imieniu wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, przekazaliśmy życzenia świąteczne:

W tę Świętą Noc Narodzenia Bożego Syna na ziemi przybywamy do Was z serdecznymi pozdrowieniami i sercem najlepszych życzeń świątecznych i noworocznych.
Życzymy zdrowia, łaski mocnej wiary, niezłomnej nadziei i nigdy nie gasnącej miłości Boga.
Obfite dary nieba, które Jezus przyniósł na świat, niech będą Waszym udziałem.                                      
ZDJĘCIA

 

  • Dzień Języków obcych w „Szczepaniku”.

Już po raz piąty uczniowie najstarszych klas wzięli udział w Dniu Języków Obcych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1. Celem tych spotkań jest nie tylko promocja szkoły, ale także motywowanie do nauki języków. Uczniowie poprzez zabawę, konkursy pogłębiali wiedzę i umiejętności językowe. Była też doskonała okazja na wysłuchanie wrażeń studentów z Chin, Hiszpanii, Włoch i Turcji, którzy w ramach programu Erazmus studiują w Krośnie. Wychowankom naszej szkoły bardzo podobał się niecodzienny sposób nauki języka obcego, możliwość integracji z kolegami z różnych szkół z regionu, a także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności językowych w grupie nieznanych kolegów. Zdjęcia

 

  • List Pani minister do rodziców absolwentów SP i Gimnazjum

Pani minister skierowała list do rodziców absolwentów klas ósmych oraz gimnazjów w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Szczegóły w załącznikach: Komunikat_MEN_na_temat_rekrutacji_na_rok_szkolny_2019-2020_w_wersji_word.docx,
List_Minister_Edukacji_Narodowej_do_Rodzicow_w_wersji_word.docx
 

 

  • Udział w ogólnopolskiej akcji: "Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego "Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”.

W relacji z prawdziwym autorytetem, każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości.

    • Potrzebujemy autorytetu w rodzinie, bo wychowanie przez autorytet uskrzydla dziecko do wyznaczania sobie ambitnych celów.
    • Potrzebujemy autorytetu w pracy, bo wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji.
    • Potrzebujemy autorytetów w społeczeństwie, bo człowiek zagubiony w nadmiarze informacji, z trudnością odróżnia prawdę od fałszu, przez co czuje się zagrożony.

W ramach kampanii zapraszamy do udziału wszystkich uczniów szkoły podstawowej, rodziców i nauczycieli. Podjęte przez wszystkich działania to pierwszy krok do wzmacniania Autorytetu. Ewaluacja przeprowadzonych działań pokaże wyniki naszej prcy

Koordynatorami na terenie szkoły są panie: Marta Pabis i Magdalena Majchrzak.

 

  • Mikołajkowy wyjazd

4 grudnia uczniowie klas: IV, Va i Vb wyjechali pod opieką swoich pań: Marty Pabis, Joanny Sieniawskiej oraz Urszuli Szpiech do kina Helios na film pt. "Grinch". Postanowili zrobić sobie nawzajem prezent mikołajkowy i spędzić wspólnie czas. Film dotyczył tematyki Świąt Bozego Narodzenia i uświadomił młodym widzom, że czas "gwiazdki" należy spędzać w gronie najblizszych. Po emocjach związanych z filmem, uczniowie spotkali sie przy pizzy, gdzie miło spędzili czas. Nieco inny sposób na mikołajki okazał się całkiem fajny. 

 

  • Podziel się miłością

Szkolne Koło Caritas oraz Samorząd Uczniowski włączyły się w coroczną akcję Ośrodka Kultury w Dukli "Podziel się miłością". 

Celem acji jest zbiórka darów (np. artykułów spożywczych z długim terminem przydatności czy środków czystości) na rzecz potrzebujących z naszej gminy. 

Akcja trwa do 7 grudnia 2018 roku.
Zachęcamy do udziału!

  • Wolontariat Hospicyjny

W piątek 16 listopada 2018 r. odbyła się w Krośnie konferencja poświęcona  Krośnieńskim Polom Nadziei pod tytułem "Wolontariat Hospicyjny",Wolontariat Hospicyjny - Obrazek 1 zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Podczas tego spotkania podsumowano 10 - letnią pracę charytatywną  na  rzecz hospicjum. Nasza szkoła otrzymała pamiątkową statuetkę za 10 lat współpracy w tym pięknym przedsięwzięciu.

Wszystkim, wolontariuszom i ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

  • Rozstrzygnięcie konkursu „Mój ulubiony święty"

W październiku Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczno – literacki „Bal Wszystkich Świętych – mój ulubiony święty”. Celem konkursu było przybliżenie postaci świętych, kształcenie umiejętności redagowania krótkich form literackich, korzystania z różnych źródeł informacji oraz wykorzystania różnych form prezentacji pracy.

Uczestnicy konkursu przygotowali  plakaty przedstawiające wybranych świętych oraz informacje dotyczące ich działalności, wyjaśnienia dlaczego zostali świętymi. Wszystkie prace są interesujące i starannie przygotowane, dlatego jury miało problem z wyborem najlepszych.

Główne nagrody trafiły do uczniów klasy IV:

I miejsce - Kacper P.

II miejsce  - Michał J.

III miejsce - Marcin G.i Adrian K.

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach. ZDJĘCIA

  • Świetlicowy konkurs plastyczny "Jak wygląda święty Mikołaj?

Świetlica szkolna zaprasza do konkursu plastycznego. Szczegóły w regulaminie. Kliknij na link  Konkurs_o_Mikolaju.docx

  • Czytam i tworzę

Uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich uczestniczyli w projekcie czytelniczym rozwijającym sprawność czytania. Najpierw należało trochę poczytać, a później zabrać się do pracy  plastycznej. Rzeczywiście możemy pochwalić się sukcesem, bo wszyscy zaangażowali się w pracę. Czytanie codzienne pobudziło nie tylko wyobraźnię, rozwinęło kreatywność ale też z pewnością zaciekawiło samym czytaniem. Prace były piękne, estetyczne, zadbane. Odzwierciedlały wszystkie cechy i pomysły dzieci. Nagrody były cenne. W klasie I i II przyznano po trzy nagrody w postaci Słodziaków, poza tym wyróżnienia , a każde dziecko z klasy I otrzymało książeczkę jako nagrodę za udział w konkursie. Zachęcamy dzieci do czytania i zabawy wyobraźnią.

 

  • Uroczystości niedzielne na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

W tym roku 11 listopada wypadł w niedzielę, co dodatkowo podniosło rangę tego niezwykłego dnia. Mogliśmy całkowicie skupić się na świętowaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przedsmak tego, że jesteśmy naocznymi świadkami ważnej, historycznej chwili mieliśmy już w piątek, uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji odśpiewania hymnu o 11.11.

O godz. 9.45 społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym przeszła do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. W oprawę liturgiczną włączyli się uczniowie oraz pani Dyrektor.

Następnie wszyscy, licznie zgromadzeni w kościele,  przeszli pod Pomnik Wdzięczności, gdzie oddano hołd tym, którzy nie szczędzili własnego zdrowia i życia dla dobra narodu. Modlitwę za nich poprowadził ks. M. Danak. Potem p. A. Krężałek w krótkim przemówieniu przypomniał najważniejsze fakty sprzed 100 lat oraz podkreślił rolę łęczan w walkach o niepodległość.  Kolejno delegacje, także nasza – szkolna – złożyły kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem i w rytmie pieśni patriotycznych przemaszerowaliśmy do budynku szkoły.

Na tę szczególną okazję hala sportowa zamieniła się w salę widowiskową. Dodatkowo, z racji wystroju, pełniła też funkcje galerii. Dekorujące ją panie K. i M. Majchrzak zadbały, by ściany zdobiły prace przygotowane przez uczniów w ramach klasowych projektów niepodległościowych.

Pani Dyrektor ciepło powitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez młodzież szkolną. Jak każe tradycja, występ rozpoczął polonez, czyli taniec, który od XVIII w. inaugurował wszelkie najważniejsze uroczystości. „Chodzonego” wykonali uczniowie kl. Va, Vb i VI przygotowani przez p. M. Aszlar. Odświętnie ubrani, trzymający w dłoniach białe i czerwone róże wyglądali bardzo dostojnie. Potem ich miejsce zajęli najmłodsi – wychowankowie „Wiatraczka”. Przedszkolaki z właściwym sobie wdziękiem wyrecytowały patriotyczne wiersze i odśpiewały piosenki o tematyce ojczyźnianej.

Następnie starsi uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, opracowany przez panie: B. Wierdak i U. Szpiech. Zostały w nim przywołane  najważniejsze fakty historyczne i związane z nimi pieśni. W wykonaniu chóru pod kierunkiem p. A. Aszlara te utwory nadal wzruszają i budzą dumę z przynależności do narodu, który wiele musiał wycierpieć w drodze do wolności. Występ został przerwany tuż przed 12.00, aby – w odpowiedzi na apel prezydenta – właśnie o tej porze  odśpiewać hymn narodowy w łączności ze zgromadzonymi w stolicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem program był kontynuowany, a uosabiająca udręczoną Ojczyznę uczennica mogła wreszcie zrzucić żałobny kir i radośnie przedefilować wraz z Wolnością, trzymając w dłoni biało – czerwoną flagę. Podsumowaniem występu były wymowne słowa poezji:

 „Warto się czasem zasłuchać 

W wiatru granie, szum gałęzi,

Listopadów przemijanie.

 

Warto się czasem zasłuchać

W grobów ciszę,

By mowę wieków usłyszeć

One mówią…

 

Kto tę ciszę raz usłyszał,

Wiele mówi mu ta cisza.

 

Tam zapisane są przodków marzenia,

Wszystkie tęsknoty, bóle, cierpienia

I słowa trzy, które przez pokolenia szły

BÓG, HONOR, OJCZYZNA.”

Wspólne świętowanie zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursów na fotoreportaż, którzy podczas wakacji z dużym zaangażowaniem utrwalali miejsca warte odwiedzenia. GALERIA ZDJĘĆ

 

  • Uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego

W piątek, tj. 9. listopada br. nasza społeczność przyłączyła się do szkół w całym kraju i dokładnie o godz. 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn państwowy. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w galowych strojach. O 11.00 lekcje zostały przerwane i wszyscy przeszli do hali widowiskowo – sportowej. Tam, patrząc na stojący na środku poczet sztandarowy, wspólnie wykonaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. O oprawę muzyczną tej doniosłej chwili zadbał p. Andrzej Aszlar.

 

  • Konkurs na fotoreportaż rozstrzygnięty

Komisja w składzie: p. Urszula Pachana – Szpiech, p. Katarzyna Majchrzak i p. Magdalena Majchrzak oceniła fotoreportaże złożone przez naszych uczniów.

 

Wyniki konkursu:

W kategorii „Moja Ojczyzna”:

wyróżnienie – Joanna C.(Vb)

II miejsce – Mateusz J.(Vb)

I miejsce – Mikołaj P. (Va)

W kategorii „Wakacyjne spotkania z historią”:

III miejsce – Michał J.(IV)

II miejsce – Julian G.(Va)

I miejsce – Marcin D. (VIII)

 

Zwycięzcom gratulujemy. Równocześnie mamy nadzieję, że przygotowanie prac konkursowych dostarczyło im wiele radości i niezapomnianych przeżyć związanych z poznawaniem pięknych miejsc naszego kraju.

 

  • KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA MOJA OJCZYZNA”

6. listopada br.  naszą szkołę odwiedzili uczniowie z Jasionki, Równego i Wietrzna biorący udział  w międzyszkolnym konkursie historycznym „Polska moja Ojczyzna”.

Głównym celem tego konkursu, adresowanego do starszej młodzieży,  było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Poszczególne szkoły mogło reprezentować maksymalnie 3 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji wewnętrznych. Młodzi sympatycy historii pisali przez 60 minut test  złożony z 15 zadań różnego typu. Podczas tej pracy musieli wykazać się dość szczegółową wiedzą m. in. na temat: rozbiorów, Legionów Polskich, powstań narodowych oraz sposobów walki z germanizacją i rusyfikacją. Wiele zadań wymagało właściwej interpretacji tekstów ikonograficznych, takich jak: mapy, obrazy czy portrety postaci historycznych.

Laureatami konkursu zostali: Aurelia G.(1.msc., Łęki Duk.), Paweł K. (2. msc., Jasionka) oraz Marcin Dz. (3. msc., Łęki Duk.). Ponadto jury konkursowe przyznało 3 wyróżnienia dla: Wiktora G. (SP Łęki Duk.) oraz Emilii K. i Mikołaja B. (z SP w Równem).

Test konkursowy opracowała p. Dyrektor Beata Węgrzyn, a sprawami organizacyjnymi zajęła się p. Urszula Pachana – Szpiech.

Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za to, że ważną dla narodu rocznicę zechcieli uczcić przez  poszerzenie swojej  wiedzy historycznej. ZDJĘCIA

 

  • List Minister Edukacji do rodziców

Na prośbę Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskaiej załaczamy list do rodziców i opiekunów prawnych dzieci. List można pobrać klikając link: 

2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.pdf_f_2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.pdf

 

  • Wspólnie tworzymy historię - zaproszenie do udziału w projekcie.

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców Łęk Dukielskich do wspólnego projektu. Polega on na sfotografowaniu nas Łęczan dla pokoleń. Zapraszam wszystkich do szkoły dnia 11 listopada. Rozpoczynamy po uroczystej akademii i czekamy na Was do wieczora w klasie na parterze (wejście przez salę gimnastyczną). Fotografujemy całe rodziny, grupy, osoby samotne. Każdy może zostać umieszczony w pamiątkowej kronice, która będzie w nowo powstałym "Kółku Rolniczym".

Pomysł zrodził się z inspiracji Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich. Dzięki  wsparciu szkoły i wspólnie z Wami mieszkańcami możemy go zrealizować. Nie przegapcie takiej okazji :)

Kuba Pabis

 

  • Wycieczka przedszkolaków.

5.11 1018r. przedszkolaki wraz z paniami: Teresą Wierdak i Danutą Witowską wyjechały  do Krosna. Dzieci bawiły się w nowo otwartej Sali zabaw. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości, a sam wyjazd był wielkim przeżyciem, bo dzieci po raz pierwszy wyjechały bez rodziców. ZDJĘCIA

 

  • Spotkanie z przedstawicielem Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt

31.10.2018r. na zaproszenie pani Teresy Wierdak  gościliśmy w szkole członkinię Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Pani opowiadała dzieciom o pracy w krośnieńskim przytulisku dla zwierząt, bezdomności zwierząt i pomocy jakiej potrzebują oraz uwrażliwiała uczniów na los bezdomnych, porzuconych, niechcianych psów. W spotkaniu brał też udział pies, którego tresurą zajmuje się pani Sylwia. Spotkanie miało również na celu przypomnienie i zachęcenie dzieci do przyłączenia się do  trwającej w naszej szkole akcji” Miska dla pieska”- której celem jest pomoc krośnieńskiemu przytulisku. Akcja zbierania karmy dla zwierząt potrwa jeszcze do końca listopada.  ZDJĘCIA

 

  • Wycieczka w ramach konkursu plastycznego.

Laureatki konkursu plastycznego realizowanego w ramach projektu ,,Wolni od uzależnień'' wzięły udział w wyciecze zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich.

Po dwu-godzinnej podróży byliśmy na miejscu. Powitały nas, widoczne już z daleka, mury rezydencji pałacowej w Łańcucie. Po zaparkowaniu autokaru skierowaliśmy się ku okazałej bramie głównej. Przewodnik czekał już na nas, więc od razu skierowaliśmy się do wejścia, podziwiając jednocześnie zachwycające ogrody pałacowe. Udaliśmy się do długiego korytarza, aby zaraz skręcić w część mieszkalną zamku. Przed ujrzeniem konkretnego pomieszczenia, pani przewodnik zatrzymywała się i opowiadała nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydencją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Obecnie rezydencja łańcucka jest znaczącym muzeum wnętrz mieszkalnych oraz powozów konnych.
Po wysłuchaniu barwnych opowieści przewodnika udaliśmy się, aby zwiedzić cały pałac. Pierwsza naszym oczom ukazała się Wielka Sień, następnie Sala pod Stropem. Później korytarzem zachodnim udaliśmy się, aby zobaczyć salony i prywatne sypialnie. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień, wyposażeniem i przestronnością. Na koniec zobaczyliśmy przepiękną salę balową z ogromnymi kryształowymi żyrandolami.

Eklektyczny budynek wozowni to kolejna atrakcja naszego zwiedzania. Wzniesiony w 1902 roku, może się pochwalić ciekawą kolekcją pojazdów konnych. Stanowią one niezwykle ciekawą pamiątkę po rodzinie Potockich.

Wycieczki po terenie łańcuckiej rezydencji to nie lada gratka dla każdego przyrodnika. W tutejszej storczykarni obejrzeliśmy bogatą kolekcję storczyków, która uchodzi za największą i najcenniejszą tego typu w całej Polsce.

Następnie udaliśmy się do Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wyciszenie i zaduma towarzyszyła zwiedzającym miejsce upamiętniające Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Wycieczka była udana: słoneczna pogoda, jesienna sceneria, dobre humory i pyszny wspólny obiad. ZDJĘCIA

Opiekun, nauczyciel plastyki Katarzyna Majchrzak

 

  • Ogólnopolski konkurs "Szkolne przygody Gangu Słodziaków"

Uczniowie klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ,,Szkolne przygody Gangu Słodziaków''. Celem jego było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych oraz wsparcie rodziców w motywowaniu dzieci do głośnego czytania. Zadaniem konkursowym było zorganizowanie Dnia Głośnego Czytania oraz narysowanie i opisanie kolejnych przygód Słodziaków.

Dzień Czytania w klasie 1 Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich odbywał się w szkolnej bibliotece i klasie. Dzieci słuchały przygód pluszowych bohaterów z książeczki o Gangu Słodziaków. Zainteresowanie było wielkie, zwłaszcza, że czytała koleżanka z klasy 7, pani sprzątająca w szkole, pani wychowawczyni, pani pielęgniarka oraz zaproszony pan pracujący w Nadleśnictwie. Pan Krzysztof przyjechał do naszych dzieci z książeczkami o zwierzętach, opowiadał też ciekawostki z życia zwierzaków. Później spotkanie przerodziło się w żywą rozmowę o tym co daje i jaki jest ciekawy las.

Dzieci słuchające czytania były skupione i żywo reagowały na przygody Sowy, Bobra czy Jeżyka. Atmosfera biblioteki, cisza, swobodne siedzenie na dywanie pokazywało , że dzieci dobrze się czują i spodobała im się taka forma spędzania czasu. Mogły ocenić zaangażowanie czytających oraz ich mimikę, co czasem wywoływało uśmiech. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza aktywność, dzieci chcą opowiadać, rysować, bawić się w bohaterów z bajek. Ponieważ są to dzieci z klasy 1 , nie wszystkie jeszcze umieją czytać, ale wiele z nich już samodzielnie próbuje swoich sił w tej ciekawej sztuce. Także rodzice stwierdzili, ze czytanie codziennie daje dzieciom wielką frajdę, zaczęły się bardziej interesować książkami i ci, którzy czytają sami chętniej siadają , żeby sprawdzać, co dzieje się z bohaterami dalej………

Dzieci z klasy 1 wykonały prace plastyczne, w których przedstawiły dalsze przygody Słodziaków. Zaangażowanie było spore. Rodzice przyznali, że dzieci w miarę upływu czasu chętniej czytały i wykonywały zadania. Prace udały się wyjątkowo, gdyż widać na nich kreatywność i pomysłowość.

Uczniowie klasy 2 wykonali komiksy, które przedstawiały dalsze losy lub dziwne historie Gangu Słodziaków . Przedstawiane historie dzieją się np. w lesie, w różnych porach roku, na urodzinach. Niektóre tytuły komiksów to m.in.: „Jesienne opowieści”, „Zbliża się zima”, „Jesienne stroje Słodziaków”, „Na urodzinach”, „Ślub na polanie”, ,,Wakacje Słodziaków''. Większość uczniów wykonała komiksy różnorodną techniką, wykorzystując nie tylko kredkę, ale i różnorodne materiały papierowe, sznurki, włóczki itp. Wszyscy chętnie uczestniczyli, a duże zaangażowanie rodziców spowodowało, że treść i wygląd komiksów jest na bardzo wysokim poziomie.  ZDJĘCIA

Wychowawczyni klasy 1 Katarzyna Majchrzak

Wychowawczyni klasy 2 Barabara Wierdak

 

  • Dyskoteka szkolna

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami SU oraz pod opieką animatora sportu i rodziców wzięli udział w dyskotece szkolnej. Cel był szczytny bo wspierał prowadzoną od wielu lat w naszej szkole "Adopcję serca".  Zdjęcia

 

  • Kontynuacja dzieła: "Adopcji serca"

W tym roku szkolnym kontynuujemy "Adopcję serca". Naszym podopiecznym jest w dalszym ciągu chłopiec z misji Nguelemendouka. W imieniu sióstr misjonarek otrzymaliśmy podziękowanie za wpłacone środki pieniężne oraz podziękowanie za inicjatywę niesienia pomocy dzieciom Kamerunu i otwarte serca. Gerol przez kolejny rok będzie mógł uczęszczać do szkoły. 

 

  • Wycieczka do teatru

24 października uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Majchrzak, Barbarą Wierdak i Martą Pabis wyjechali do teatru do RCKP w Krośnie na spektakl „Afryka Kazika”. W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa. Było to barwne widowisko opatrzone pełną dynamiki muzyką. Główny bohater zaprosił widzów do wędrówki po świecie Afryki i jednocześnie zwrócił małym widzom uwagę jak ważna jest pomoc, dla tych, którzy jej potrzebują.

 

  • Akcja dla przytuliska w Krośnie

Nasza szkoła zaangażowała się w pomoc dla Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Od 2013 r w Krośnie funkcjonuje przytulisko dla bezdomnych zwierząt. Na ogłoszony apel o zbiórce żywności, zareagowały dzieci, które chętnie przynosiły karmę dla potrzebujących bezdomnych psów i kotów z krośnieńskiego przytuliska. Za ofiarność i  wrażliwość na potrzeby innych, serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka żywności potrwa jeszcze do końca listopada. Zebrana karma przekazywana jest przytulisku dla bezdomnych zwierząt w Krośnie.

 

  • Realizacja międzynarodowych projektów  eTwinning.

Już po raz trzeci uczniowie biorą udział w międzynarodowym projekcie z j. angielskiego. Celem projektów jest  doskonalenie umiejętności językowych, poznanie kultury, tradycji, szkolnictwa w różnych europejskich krajach. Jest to doskonała okazja na wymianę doświadczeń, zaczerpnięcie nowych pomysłów na interesujące lekcje. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe, wykazują się pomysłowością, kreatywnością, mają możliwość wykorzystania uzdolnień i talentów. Uczą się pracy zespołowej, tolerancji, a także współzawodniczą z uczniami z innych państw.

W tym roku głównym celem projektu „Keep calm and recycle” jest zbieranie zużytych, plastikowych  butelek. Uczniowie zamiast wyrzucać butelki do kosz, będą mogli za ich pomocą głosować (np. „kto jest twoim ulubionym piłkarzem: Messi czy Ronaldo), wrzucając butelkę do odpowiedniego pudełka. Zebrane w ten sposób butelki zostaną wykorzystane do budowy  ogromnego robota, a następnie przekazane  do recyklingu. Dzięki temu projektowi  uczniowie stają się  bardziej wrażliwi na ochronę środowiska naturalnego.

 

  • Spotkanie ze sztuką

16 X 2018 r.uczniowie klasy I, II i IV SP pod opieką swoich wychowawczyń wyjechali do Regionalnego Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie. Tam na dużej scenie dzieci obejrzały sztukę pt. ,,Alicja w krainie czarów.'' Przedstawienie łączyło ze sobą klasyczną bajkę, muzykę rozrywkową, operetkową ze szczyptą surrealistycznego poczucia humoru. Wyjazd zakończył wspólny posiłek w Mc Donald's.

 

  • Święto Edukacji Narodowej

Przygotowana przez Samorząd Uczniowski akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej była doskonałą okazją na podziękowanie nauczycielom za „wiedzy kaganek i wychowanie”. W krótkich, humorystycznych  scenkach uczniowie pokazali, że zawód nauczyciela bez wątpienia jest jednym z trudniejszych, a praca nauczyciela nie zawsze jest doceniana. Nauczyciel  musi być bardzo cierpliwy,  wyrozumiały i odporny na uczniowskie usprawiedliwienia. By jednak uprzyjemnić pedagogom ich los przedstawiciele firmy "Absurd & Company" wraz z uroczymi modelkami zaprezentowali modę nauczycielską. Te nie tylko piękne, ale i praktyczne stroje cieszyły sie wielkim zainteresowaniem. A na zakończenie apelu pedagodzy i uczniowie wysłuchali poniższy wiersz:

A kiedy minie czas i miną lata
I nie wiem ile lat upłynie nawet...
Gdy przyjdzie rozwiązywać trudną sprawę-
Wrócą do nas słowa spośród ławek.
Przypomnimy sobie te szkolne czasy
I to, że właśnie tę literę trzeba pisać tak.
A kiedy staniemy u rozstajnych dróg
I ciężko nam będzie w niejednej chwili
Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług.
I wytrwamy- jak ci, co kiedyś nas uczyli...

Zdjęcia 

 

  • Pasowanie na ucznia

Idę do szkoły, a ze mną przyjaciele”

W dniu 15.10.2018 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość Pasowania na Ucznia. Na początku Pani Dyrektor powitała rodziców i powiedziała kilka ciepłych słów do uczniów klasy pierwszej. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, matematyczne, przyrodniczo- geograficzne, z zakresu ruchu drogowego i wokalne. Wszyscy byli zgodni, że dzieci są gotowe by je przyjąć do społeczności uczniowskiej. W dalszej kolejności przystąpiono do aktu ślubowania. Pani Dyrektor Beata Węgrzyn pasowała każde dziecko na ucznia klasy pierwszej. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali od Pani Dyrektor pamiątkowe zeszyty i ołówki, a od wychowawczyni dyplomy, oznaczające przynależność do uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich. Uczniowie klasy drugiej, pod kierunkiem pani Barbary Wierdak, złożyli życzenia nowo pasowanym, prezentując wiersze i piosenkę oraz obdarowując ich upominkami. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek w klasie przygotowany przez rodziców pierwszaków.

Życzymy, aby święto pierwszoklasistów jakim jest Pasowanie na Ucznia na długo pozostało w ich pamięci i było dobrym początkiem na drodze edukacji szkolnej.

Wychowawca klasy pierwszej – Katarzyna Majchrzak                      ZDJĘCIA

 

  • „Promieniowanie ojcostwa” - XVIII zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

11 października 2018 roku przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – uczniowie, nauczyciele, Pani Dyrektor oraz Ksiądz Proboszcz – już po raz piętnasty wzięli udział w pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W gronie około 14 tysięcy dzieci i młodzieży z ponad 300 szkół z kraju, a także z Białorusi, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył jak co roku biskup radomski Henryk Tomasik. Homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, świadek życia papieża – Polaka. Przypomniał on, że Jan Paweł II był dla młodych ludzi ojcem, że zawsze się o nich troszczył, ale równocześnie stawiał trudne zadania. Uczył życia nie na skróty, ale w odpowiedzialności za siebie i za innych. Mówił: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej zebrani na błoniach wypuścili w niebo ponad 300 balonów z pozdrowieniami z Jasnej Góry na znak uniesienia swoich serc do nieba. Wyglądało to wspaniale, zwłaszcza że w tym roku wyjątkowo dopisała pogoda – mieliśmy prawdziwą złotą polską jesień, ciepłą i słoneczną – białe i żółte balony odleciały niesione lekkim wiatrem na tle błękitnego nieba.

W drodze powrotnej zgodnie z nasza tradycją zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aby podziękować za otrzymane dotąd łaski i prosząc Najświętsze Serce Pana Jezusa o dalsze łaski. ZDJĘCIA

 

  • Wyjazd do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

We wrześniu klasy VI, VII, VIII i III G miały okazję zobaczyć  film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa. ”. Film przedstawia historię polskich lotników uczestniczących w bitwie o Anglię. Pokazuje bohaterstwo, odwagę, niezłomność polskich żołnierzy w walce z Niemcami. Uczniowie, przede wszystkim zachwyceni byli wspaniałymi, dynamicznymi scenami walki powietrznej.  Film będzie bez wątpienia duża pomocą  dydaktyczną przy omawianiu tematyki drugiej wojny światowej podczas lekcji j. polskiego i historii.

 

  • Projekt profilaktyczno - wychowawczy

 

W naszej szkole w roku 2018/2019  realizujemy projekt - profilaktyczno- wychowawczy „Kultura i szacunek, tworzą Twój wizerunek.”

Kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które kształtujemy w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Istotne zatem staje się, aby rozpocząć tę pracę od najwcześniejszych lat. Dlatego wśród uczniów należy propagować wzorce kulturalnego zachowania, wyrabiać nawyk stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny, oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

Projekt podnoszący poziom kultury osobistej realizuje cele związane z wszechstronnym rozwojem osobowości ucznia. Celem działań profilaktycznych jest zapobieganie lub przeciwdziałanie zachowaniom uczniów odbiegającym od normy i  doprowadzenie do stanu prawidłowego.  Zadaniem projektu jest wspomaganie pracy wychowawczej szkoły w zakresie przestrzegania norm i zasad kultury osobistej ogólnie przyjętych w  rodzinie, szkole i społeczeństwie.

Harmonogram działań:

Projekt realizowany jest we współpracy z Samorządem Uczniowskim, Świetlicą Szkolną, nauczycielami i wychowawcami klas podczas godzin wychowawczych.

Każdy miesiąc przebiegać będzie pod innym hasłem i koncentrować się wokół innego zagadnienia.

 

 1.  Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie.

 2.  Mały słownik uprzejmości- wypowiadamy wojnę wulgaryzmom.

 3.  Mój język świadczy o mnie.

 4.  Jak jeść zdrowo, smacznie i kulturalnie poznajemy zasady.

 5.  Bezpiecznie i kulturalnie przeżywamy czas wolny.

 6. W zgodzie z Netykietą.

 7.  W teatrze, w kinie, w chórze, nie zapominam o kulturze.

 8.  Mój wygląd świadczy o mnie.

 9. Jak cię widzą tak cię piszą.

 10. Mistrzowie dobrych manier - wybieramy damę i dżentelmena szkoły.

 

  • HAPPENING ,,Wolny od uzależnień''

5 października uczniowie klasy 7 i 8 szkoły podstawowej wraz z opiekunkami: mgr Magdaleną Aszlar i mgr Katarzyną Majchrzak wzięli udział w happeningu będącego częścią projektu ,,Wolny od uzależnień'', dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego- Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Projekt adresowany był do młodych ludzi, którzy są na etapie dojrzewania, budowania systemu wartości i szukania prawdy o otaczającym świecie.

W happeningu wzięła udział młodzież pięciu szkół i zaproszeni goście, a wśród nich pani Dorota Chilik reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Happening odbył się w Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli. Młodzież wysłuchała wykładu dyrektora muzeum Waldemara Półchłopka na temat bitwy, której zacięte boje toczyły się na ziemi dukielskiej podczas II wojny światowej.

Najprzyjemniejszym momentem imprezy było podsumowanie konkursu plastycznego oraz rozdanie nagród. Szczególnie cieszy fakt, że uczennice naszej szkoły: Dorota Bania, Karolina Janeczek
i Oliwia Maziarz otrzymały I miejsce za zbiorową pracę plastyczną ilustrującą wpływ używek na zdrowie i wygląd człowieka.

Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie Joanny Sarneckiej z programem ,, Opowieści z walizki''.

Teatr jednego aktora niewątpliwie przykuł uwagę młodych słuchaczy.

Nie mogło zabraknąć degustacji pysznych pierogów i żurku, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń w Łękach Dukielskich.

Na zakończenie młodzież z opiekunami i członkami Kółka udali się na cmentarz wojskowy
w Dukli, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicz ku pamięci żołnierzy poległych w obronie naszej ojczyzny.

 

  • Wycieczka do skansenu w Sanoku

4 października dwunastu uczniów klasy szóstej razem z wychowawczynią Katarzyną Szczurek i panem Kamilem Kosem wybrało się do Sanoka oraz Leska.
W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku uczniowie mieli okazję wziąć udział w lekcji kaligrafii. Okazało się, że sztuka pięknego pisania może być wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale i ich opiekunów. Rozpoczęliśmy od kaligrafowania na glinianych tabliczkach przy pomocy rysika, a następnie ćwiczyliśmy pismo kreśląc litery atramentem używając gęsich piór i tych bardziej współczesnych. Po zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie skansenu, który fascynuje zabytkową zabudową. Dzięki interesującym opowieściom naszego przewodnika, mogliśmy wyobrazić sobie życie sprzed wielu lat, zarówno bardziej zamożnych jak i biednych mieszkańców wiosek z naszego terenu. Po tym spotkaniu z historią wyjechaliśmy do Leska, gdzie już w zupełnie nowoczesnym wnętrzu, uczniowie oddali się rekreacji na zjeżdżalniach i w basenie.
Cały wyjazd upłynął w wesołej atmosferze i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Łęk Dukielskich. ZDJĘCIA

 

  • Wycieczka do Pilzna i Lipin

28 września uczniowie klas: I, II i IV, pod opieką swoich pań: B. Wierdak, K. Majchrzak i M. Pabis, wyjechali na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie. Mogli tam zobaczyć kolekcje lalek z całego świata, poznać tajniki szycia strojów dla lalek, zobaczyć sposób tworzenia elementów stałych z gliny i wypalanie ich  w specjalnym piecu. Ponadto uczniowie mogli pobawić się w teatrzyk kukiełkowy oraz posłuchać znanych legend na "Babcinym strychu". Wzięli także udział w warsztatach rękodzielniczych tworząc postacie kukiełek -  rycerzy do legendy o "Lechu, Czechu i Rusie" utrwalając w ten sposób historię o początkach powstania państwa polskiego i nawiązując do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Na koniec zakupili sobie różne pamiątki. Następnie udali się do Lipin, gdzie zwiedzili skansen wsi w miniaturze i spotkali się oko w oko z wiedźmą, przed którą żwawo uciekali. Na zakończenie wycieczki zjedli pyszne pierożki w gospodzie  "U Wiedźmy". Pogoda dopisała. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu. ZDJĘCIA

 

  • „1000 km na 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”

Edukacja poza murami szkoły - międzyszkolna wycieczka wolontariuszy w Tatry  pod hasłem:
„1000 km na 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”

W dniach 18-20 września wolontariusze Szkoły Podstawowej w Równem wraz z grupą koleżanek ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich wyruszyli na trzydniową wycieczkę autokarową w Tatry. Wycieczka ta miała wymiar nie tylko edukacyjno-turystyczny, ale przede wszystkim duchowo-patriotyczny, gdyż to ona otwierała szereg działań zaplanowanych przez nauczycieli z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też odbywała się pod hasłem „1000 km na 100 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości”. Opiekę nad uczestnikami wyjazdu sprawowali nauczyciele: Aneta Cyran, Grzegorz Lijana, Maria Szczepanik, Radosław Zięba oraz ks. Karol Krupa.

Po przyjeździe do podzakopiańskiej wsi Murzasichle od razu udaliśmy się na szlak. Naszym pierwszym celem stał się Czarny Staw Gąsienicowy. Pogoda była wymarzona dlatego pełni zapału wędrowaliśmy Doliną Suchej Wody Gąsienicowej - czarnym szlakiem z Brzezin przez Psią Trawkę – Halę Gąsienicową ze znanym tatrzańskim schroniskiem Murowaniec – aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Młodzież dzielnie pokonywała bardzo duże odległości i tylko nieliczni pozwalali sobie na marudzenie. Tego dnia pokonaliśmy 21 kilometrów. Wędrówka zajęła nam 7 godzin, zakończyliśmy ją w Kuźnicach skąd przejechaliśmy do Murzasichle do pensjonatu, gdzie już czekała na nas pyszna obiadokolacja.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Nabożeństwo odprawił ks. Karol Krupa, a do mszy służyli znajdujący się w naszej grupie ministranci Łukasz i Mateusz Krzysik, Jerzy Drozd i Grzegorz Puchała. Po mszy przejechaliśmy w okolice Krupówek. Tutaj natomiast zwiedziliśmy najstarszy zakopiański Kościół na Pęksowym Brzyzku oraz położony obok niego cmentarzyk, na którym spoczęli m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Helana Marusarzówna.

Po doznaniach w sferze duchowej przyszedł czas na konsumpcjonizm – Krupówki wszak są nieodzownym elementem wycieczek do Zakopanego. Tam zachwycaliśmy się rękodziełem ludowym oraz wydaliśmy niemal całe swoje kieszonkowe. Około godziny 14 wyruszyliśmy do najbardziej przez nas wyczekiwanej atrakcji – Chochołowskich Term, gdzie na wybornych, wodnych zabawach spędziliśmy 3 godziny. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne napełnione wodą termalną o różnych temperaturach były miejscem wielu atrakcji. Znajdowały się tam m. in. różnorodne zjeżdżalnie, wodospady, kaskady karuzele wodne, ławeczki do masażu, leżanki wodno-powietrzne, a nawet rwąca rzeka.

Do pensjonatu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Jutro przed nami najcięższy dzień – Tatry Wysokie - wędrówka  do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Rano, po śniadaniu czekał już na nas przewodnik pan Józef Brzuchacz, z którym pojechaliśmy do Palenicy Białczańskiej, skąd udaliśmy się do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 50 minutach wędrówki doszliśmy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Są to imponujące kaskady wodne utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Malownicze widoki i cudowna jesienna pogoda zachęcały do spaceru. Wędrowaliśmy Doliną Roztoki, by w końcu po bardzo męczącej wędrówce dotrzeć do największego w Polsce wodospadu „Wielkiej Siklawy”, stąd już tylko kilkanaście minut dzieliło nas od celu. Dolina Pięciu Stawów zachwyciła nas – dlatego to tutaj postanowiliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcie w biało-czerwonych barwach. Odpoczynek zaplanowaliśmy obok schroniska. Do autobusu wróciliśmy po siedmiu godzinach i po pokonaniu 24 km. Pan przewodnik był pełen podziwu dla rówieńskiej i łęczańskiej młodzieży, która wykazała się nie tylko świetną kondycją, ale i wspaniałą postawą.

Wycieczka była doskonałą lekcją patriotyzmu, religii, historii, geografii, chemii i przyrody zarazem. Dziś, po powrocie, brakuje wszystkim niezapomnianego widoku na majestatyczne Tary i cudny Giewont  oraz szumu potoków towarzyszącego nam podczas wędrówek. ZDJĘCIA

 

  • Od serca dla serca - koncert charytatywny

15.09.2018 r. (sobota) odbył się w naszej miejscowości w Kościele Parafialnym,
koncert charytatywny " Od serca dla serca" dla ucznia naszej szkoły Kubusia.
Koncert został zorganizowany przez SP w Łękach Dukielskich.
Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć piękne utwory w wykonaniu artystów:
p. Moniki Mazur- skrzypce,
p. Anety Aszlar - sopran,
chóru szkolnego MUSICA i zespołu wokalnego AmusicA. 
Wszystkim wykonawcom i zebranym gościom serdecznie dziękujemy za udział w tym wyjątkowym koncercie.

 

  • Inauguracja nowego roku szkolnego 2018/19

Jan Paweł II nauczał: "Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od was nie wymagali". Pamiętajmy o tych ważnych słowach. Kierujmy się nimi, jako mottem nadchodzącego roku szkolnego 2018/19.
Życzmy sobie wzajemnych sukcesów!

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich

    Szkoła Podstawowa
    im. Jana Pawła II
    w Łękach Dukielskich
    38-456 Łęki Dukielskie 74
  • 13 43 175 04
    NIP: 684-20-53-833

Galeria zdjęć