Jan Paweł II Kalendarium Pielgrzymki Test wiedzy Gazetka Uroczystości SETNA ROCZNICA URODZIN

PIELGRZYMKI DO OJCZYZNY

1. Pierwsza pielgrzymka 2.VI - 10.VI.1979.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny miała miejsce w następnym roku po objęciu pontyfikatu.
    Wizyta obejmowała: Warszawę, Gniezno, Częstochowę , Kraków , Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka, Nowy Targ.
    Słowa Ojca św., wypowiedziane zwłaszcza w Warszawie i w Gnieźnie stawiały przed Polakami ambitne zadania. Podczas warszawskiej homilii Jan Paweł II powiedział:

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi.

1. Druga pielgrzymka 16.VI - 23.VI.1983

Druga pielgrzymka odbyła się 4 lata później. Głównym motywem przyjazdu Papieża miało być dziękczynienie narodu na 600 lat obecności częstochowskiego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Jednakże stan wojenny
    w roku 1982 praktycznie czynił to niemożliwym. Była to pielgrzymka trudna i smutna. Pojawieniu się Papieża towarzyszyły łzy i prośby o ratunek.
    Papież odwiedził wówczas :Warszawe , Częstochowe , Kraków, Niepokalanów, Poznań, Katowice,Górę św. Anny i Wrocław. Pielgrzymkę zakończył Ojciec św. wycieczką w góry i spotkaniem z Lechem Wałęsą.

1. Trzecia pielgrzymka 8.VI -14.VI.1987

Trasa pielgrzymki objęła : Warszawę, Majdanek, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Częstochowę, Łódź.
    Ogólnym hasłem pielgrzymki były słowa :

"Do końca ich umiłował".

W czasie pielgrzymki beatyfikowana została Karolina Kózkówna i bp Michał Kozal, męczennik Dachau. Papież spotyka się także z Lechem Wałęsą.

Ojciec Święty po zajkończeniu Mszy Św. dla ludzi pracy na Zaspie w Gdańsku 12 czerwca 1987 roku powiedział:
    "Codziennie się za Was modlę , tam , w Rzymie, i gdziekolwiek jestem .Codziennie się modlę za moja ojczyznę
    i modlę się za ludzi pracy. I modlę się za to szczególne, wielkie dziedzictwo polskiej "Solidarności"! Modlę się za ludzi , którzy są związani z tym dziedzictwem, w szczególny sposób za tych, którym wypadło, czy wypada , ponośić ofiary z tego powodu. I modlić się nie przestanę, bo wiem,że to jest sprawa wielka !"

1. Czwarta pielgrzymka - 1.VI - 09.VI.1991 (I część)

Czwarta pielgrzymka była pierwszą wizytą papieską w wolnej Polsce i , związana była z 200 rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Trasa pielgrzymki objęła :Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa.
    Beatyfikowany został bp Józef Pelczar.
    Przewodnim hasłem były słowa:

" Bogu dziękujcie, ducha nie gaście".

Czwarta pielgrzymka miała dwie części. Przerwaną w czerwcu podróż Ojciec św. kontynuował w sierpniu (13.VIII -16.VIII.1991 ) .
    Papież przybył wówczas, aby uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Wzięło w nim udział prawie milion młodych ludzi, przybyłych na Jasną Górę z całego świata.
    W skierowanej do nich homilii Ojciec Święty powiedział:

2. "Serce moje napełnia się radością, gdy widzę was razem, młodzi przyjaciele ze Wschodu, Zachody, Północy
    i Południa, gdy widzę was zjednoczonych wiarą w Chrystusa, który jest wczoraj i dziś, ten sam na wieki.
    Wy jesteście młodością Kościoła, który stoi wobec wezwania nowego millenium".

1. Piąta pielgrzymka 22.V.1995

Była to krótka i nieoficjalna wizyta w Polsce. Z okazji pielgrzymki do Czech, Ojciec Święty odwiedził: Skoczów, Bielsko-Białą, Żywiec.

1. Szósta pielgrzymka - 31.VI -10.VI.1997

Objęła ona miasta: Wrocław (zakończył się tutaj 46 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny), Legnicę
    (rocznica tysiąclecia śmierci św. Wojciecha - spotkanie z 7 prezydentami państw Europy środkowowschodniej), Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Kraków, Duklę, Krosno.
    Podczas tej pielgrzymki miała miejsce kanonizacja królowej Jadwigi i o. Jana z Dukli oraz beatyfikacja m. Bernardyny Jabłońskiej i m. Marii Karłowskiej.
    Przesłaniem tej pielgrzymki była ekumeniczna jedność wszystkich chrześcijan oraz polityczne zjednoczenie Europy. 31 maja Ojciec święty na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny powiedział:

"Z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu! (...) Nasze Kościoły i Wspólnoty potrzebują pojednania. Czy możemy być w pełni pojednani z Chrystusem, jeśli nie jesteśmy pojednani ze sobą? (...) Warunkiem pojednania jest przebaczenie"

1. Siódma pielgrzymka - 5.VI. - 17.VI.1999

Trasa objęła :Gdańsk, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawa, Radzymin, Łowicz, Sandomierz, Zamość, Sosnowiec, Glowice, Kraków, Wadowice, Stary Sącz.
    Podczas pielgrzymki Ojciec św. Modlił się za Żydów na Umshlagplatz, spotkał się z rektorami wyższych uczelni w Polsce i przemówił w Sejmie RP. W spotkaniach z Nim uczestniczyło blisko 9 mln wiernych.

1. Ósma pielgrzymka 16 - 19. 07. 2002

Jan Paweł II odwiedził :Kraków, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, W czasie tej wizyty papież powiedział m.in.

"Przybywam tym razem do Krakowa ale serdeczną myślą obejmuję całą Polskę i wszystkich rodaków".
    Na spotkanie z Janem Pawłem II na krakowskich Błoniach przybyło 2,5 mln osób. Optymistyczne słowa dla Polski to:
    "Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna".