Insta.Ling
Od roku szkolnego 2016/17 uczniowie naszej szkoły kontynuują projekt nauki języka angielskiego oraz niemieckiego na platformie językowej Insta.Ling. Jest to strona WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel systematycznie przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je codziennie w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.Regularnie korzysta z niej 60000 uczniów z całej Polski!
Strona internetowa instaling: https://instaling.pl/
#tabliczka 2019
W naszej szkole realizowaliśmy projekt #tabliczka 2019. Udział w nim wzięli uczniowie z klasy 4, 5a, 5b oraz 6, mogli dołączyć również ich rodzice lub rodzeństwo. Projekt miał formę konkursu, a jego celem było przede wszystkim uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski przez środowisko szkolne, ale również utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod patronatem Edukacyjnych Wyzwań Medialnych. Koordynatorem szkolnym była p. Katarzyna Szczurek, opiekę nad uczniami i pomoc przy logowaniu na platformie edukacyjnej zapewniała również p. Marta Pabis.
Razem odkryjmy świat programowania
PROJEKT „ RAZEM ODKRYJMY ŚWIAT PROGRAMOWANIA –
SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW Z PODREGIONU KROŚNIEŃSAKIEGO”
Celem projektu było nabycie kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania programowania poprzez szkolenia w standardzie VCC oraz zajęcia praktyczne z uczniami. Uczniowie otrzymali wsparcie w postaci zajęć, mających na celu nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu po rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych, takich jak programowanie w Scratch.
W naszej szkole projekt realizowany był od stycznia do maja 2019 roku. Do projektu zostały zgłoszone i zakwalifikowane panie: Marta Pabis, Barbara Wierdak i Marta Pabis, które w styczniu odbyły szkolenie (35 godz.), a w II semestrze poprowadziły zajęcia z uczniami (30 godz.) zgodnie z opracowanymi scenariuszami rozwijając ich umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem programowania w Scratch. Koordynatorem szkolnym projektu była pani Katarzyna Szczurek w obecności której odyła się część zajęć z uczniami. Podsumowaniem projektu ma być wspólna wycieczka na którą uczniowie czekają z niecierpliwością.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego "Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”.
W relacji z prawdziwym autorytetem, każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości.
W ramach kampanii zapraszamy do udziału wszystkich uczniów szkoły podstawowej, rodziców i nauczycieli. Podjęte przez wszystkich działania to pierwszy krok do wzmacniania Autorytetu. Ewaluacja przeprowadzonych działań pokaże wyniki naszej prcy
Koordynatorami na terenie szkoły są panie: Marta Pabis i Magdalena Majchrzak.
Kampania składa się z dwóch etapów:
1. Realizacja zajęć pt. "Bądźmy poszukiwaczami Autorytetu":
- zajęcia warsztatowe w klasach 4-5 z wykorzystaniem materiału do demonstracji
- zajęcia warsztatowe w klasach 6-8 z wykorzystaniem materiału filmowego
- pedagogizacja rady pedagogicznej z wykorzystaniem materiału filmowego
- pedagogizacja rodziców z wykorzystaniem materiału filmowego oraz ulotek. Ukazanie trzech typów rodzica: Obojętny, Tyran, Autorytet
2. Ewaluacja programu (do projektu ministerialnego): wszystkie badane grupy wypełniają anonimową ankietę; uczniowie robią to dwukrotnie: przed zajęciami i po zajęciach, natomiast nauczyciele i rodzice wypełniają tylko po zakończonej pedagogizacji.
Na zakończenie projektu szkoła otrzymuje raport z opracowania wyników ankiety wśród badanych grup.
Wnioski i przemyślenia:
Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa,
żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować.
Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń,
złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń.”
Jan Paweł II
Po zakończonym projekcie zapoznamy z wynikami badań wśród naszej społeczności szkolnej.
Omówienie realizacji działań w szkole
W projekcie wzięło udział 89 uczniów (47 dziewczynek i 42 chłopców), 89 rodziców oraz 15 nauczycieli.
Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy: klasy IV -V oraz klasy VI- VIII. Przed przystąpieniem do realizacji tematu wszyscy uczniowie uzupełniali ankietę w której odpowiadali na pytania: do kogo mają zaufanie, czy używają wulgaryzmów, czy łamią zasady obowiązujące w szkole, czy dokuczają sobie nawzajem, czy przechodzą na czerwonym świetle, czy stosują się do zasad określonych przez rodziców, czy dokuczają zwierzętom i niszczą rośliny, czy biorą czyjeś rzeczy bez pytania, czy używają zwrotów grzecznościowych, czy przestrzegają zasad w klasie, czy pomagają innym, czy słuchają rodziców, czy okazują szacunek starszym, z kim rozmawialiby o trudnych sprawach, do kogo zwróciliby się o pomoc, jakimi cechami charakteryzuje się człowiekz autorytetem oraz o ich marzeniach. Po uzupełnieniu ankiety uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących autorytetu.
Uczniowie klasy IV - V pracowali warsztatowo. Na materiale poglądowym, układając puzzle, określali cechy osoby , która jest autorytetem, a eliminowali cechy idola. Próbowali zdefiniować pojęcie autorytetu, że jest to osoba, która dba o dobro innych i jest za nich odpowiedzialna oraz nazywali jakimi cechami powinien się charakteryzować prawdziwy autorytet. Korzystając z zestawu 16 kart wymieniali najważniejsze cechy: roztropność, sprawiedliwość , męstwoi umiarkowanie.
Uczniowie klasy VI-VIII pracowali na materiale filmowym. Po obejrzeniu filmu: „Ekstremalni” omawiali zachowania ryzykowne. Próbowali określić kto jest autorytetem. Potem metodą „burzy mózgów” szukali cech prawdziwego autorytetu.
Po przeprowadzonych zajęciach wszyscy uczniowie odpowiadali na te same pytania ankietowe co wcześniej, ale z wiedzą, którą zdobyli podczas przeprowadzonych zajęć.
Rodzice zostali zapoznani z trzema postawami rodzica: Obojętnego, Tyranai Mistrza. Na podstawie materiału filmowego oraz ulotek zawierających wskazówki czego dziecko potrzebuje szukali odpowiedzi na pytania: kto kształtuje ich dziecko i kto jest dla niego autorytetem. Dowiedzieli się, że nie ma idealnych rodziców, ale lepszych jak oni, ich dziecko mieć nie będzie. A na doskonalenie relacji nigdy nie jest za późno. Na zakończenie, w ramach ewaluacji, rodzice uzupełnili ankietę.
Nauczyciele obejrzeli film „Autorytet, który łączy” i na jego podstawie szukali odpowiedzi na pytanie jaki jest autorytet. Określali, że jest to osoba, która motywuje do działania, łączy ludzi różnych idei i poglądów, sprawia, że chce nam się pracować by osiągnąć cele, że jest to ktoś, kto szuka dobra w drugim człowieku. Tylko w relacji wychowawczej opartej na autorytecie można kształtować pozytywne przekonania normatywne dzieci i młodzieży. Na zakończenie, w ramach ewaluacji, nauczyciele również uzupełnili ankietę.
Na podstawie uzupełnionych ankiet przez uczniów, rodziców i nauczycieli szkoła otrzymała raport z badań ewaluacyjnych, z którym można się zapoznaćtutaj: Raport_koncowy_RSPO_20631_2019.06.24.pdf
Za wkład i zaangażowanie otrzymaliśmy certyfikat. Zobacz: Certyfikat.docx
PROJEKT EDUKACYJNY
Cele projektu:
- uczczenie 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez prace plastyczne, plakaty przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich
-kształtowanie tożsamości narodowej i współudziału w pielęgnowaniu wartości patriotycznych
- zainteresowanie dzieci i młodzieży dziejami ojczyzny
- rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionalnej oraz narodowej
- budowanie szacunku do symboli narodowych
- rozwijanie wrażliwości na piękno, rozbudzanie doznań estetycznych
-wykorzystanie kreatywności, pomysłowości i artystycznych talentów młodzieży
-ukazanie twórczości dziecięcej w środowisku lokalnym
Czas realizacji projektu: 1 X- 5 XI 2018 r
Formy pracy: grupowa, zespołowa, warsztatowa, indywidualna,
Metody: praktyczna – prace plastyczne, plakaty, pace przestrzenne
Prezentacja projektu: okolicznościowa akademia – wystawa
Zadania:
1. Przygotowanie pracy plastycznej, plakatu, pracy przestrzennej itp. na dużym kartonie dowolna techniką. Każda klasa przygotowuje jedną, wspólną pracę.
Klasy: 0,I, II – tematyka: symbole narodowe
Klasy: IV, V, VI – „Polska moja Ojczyzna”
Klasy: VII, VIII, IIIG – „Niepodległa”
2. Zorganizowanie wystawy przygotowanych prac podczas uroczystej akademii.
3. Powołanie jury (w skład komisji wchodzą nauczyciele nie będący wychowawcami) i wybranie najciekawszych prac z poszczególnych grup wiekowych.
4. Ogłoszenie wyników i nagrodzenie prac (dodatnie punkty z zachowania, słodycze).
5. Podsumowanie projektu: mocne i słabe strony projektu, wnioski i rekomendacje.
Realizacja międzynarodowych projektów eTwinning.
Już po raz trzeci uczniowie biorą udział w międzynarodowym projekcie z j. angielskiego . Celem projektów jest doskonalenie umiejętności językowych, poznanie kultury, tradycji, szkolnictwa w różnych europejskich krajach. Jest to doskonała okazja na wymianę doświadczeń, zaczerpnięcie nowych pomysłów na interesujące lekcje. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe, wykazują się pomysłowością, kreatywnością, mają możliwość wykorzystania uzdolnień i talentów. Uczą się pracy zespołowej, tolerancji, a także współzawodniczą z uczniami z innych państw.
W tym roku głównym celem projektu „Keep calm and recycle” jest zbieranie zużytych, plastikowych butelek. Uczniowie zamiast wyrzucać butelki do kosz, będą mogli za ich pomocą głosować (np. „kto jest twoim ulubionym piłkarzem: Messi czy Ronaldo), wrzucając butelkę do odpowiedniego pudełka. Zebrane w ten sposób butelki zostaną wykorzystane do budowy ogromnego robota, a następnie przekazane do recyklingu. Dzięki temu projektowi uczniowie stają się bardziej wrażliwi na ochronę środowiska naturalnego.
Certyfikaty: certificate1_pl.pdf certificate_2_pl.pdf etw_certificate_pl.pdf
W naszej szkole w roku 2018/2019 realizujemy projekt - profilaktyczno- wychowawczy „Kultura i szacunek, tworzą Twój wizerunek.”
Kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które kształtujemy w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Istotne zatem staje się, aby rozpocząć tę pracę od najwcześniejszych lat. Dlatego wśród uczniów należy propagować wzorce kulturalnego zachowania, wyrabiać nawyk stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny, oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.
Projekt podnoszący poziom kultury osobistej realizuje cele związane z wszechstronnym rozwojem osobowości ucznia. Celem działań profilaktycznych jest zapobieganie lub przeciwdziałanie zachowaniom uczniów odbiegającym od normy i doprowadzenie do stanu prawidłowego. Zadaniem projektu jest wspomaganie pracy wychowawczej szkoły w zakresie przestrzegania norm i zasad kultury osobistej ogólnie przyjętych w rodzinie, szkole i społeczeństwie.
Harmonogram działań:
Projekt realizowany jest we współpracy z Samorządem Uczniowskim, Świetlicą Szkolną, nauczycielami i wychowawcami klas podczas godzin wychowawczych.
Każdy miesiąc przebiegać będzie pod innym hasłem i koncentrować się wokół innego zagadnienia.
1. Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie.
2. Mały słownik uprzejmości- wypowiadamy wojnę wulgaryzmom.
3. Mój język świadczy o mnie.
4. Jak jeść zdrowo, smacznie i kulturalnie poznajemy zasady.
5. Bezpiecznie i kulturalnie przeżywamy czas wolny.
6. W zgodzie z Netykietą.
7. W teatrze, w kinie, w chórze, nie zapominam o kulturze.
8. Mój wygląd świadczy o mnie.
9. Jak cię widzą tak cię piszą.
10. Mistrzowie dobrych manier - wybieramy damę i dżentelmena szkoły.