Z życia szkoły

2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 Alfik Humanistyczny i Matematyczny

Konkurs na fotoreportaż rozstrzygnięty

Komisja w składzie: p. Urszula Pachana – Szpiech, p. Katarzyna Majchrzak i p. Magdalena Majchrzak oceniła fotoreportaże złożone przez naszych uczniów.

Wyniki konkursu:

W kategorii „Moja Ojczyzna”:

wyróżnienie – Joanna Czaja (Vb)

II miejsce – Mateusz Jaracz (Vb)

I miejsce – Mikołaj Pabis (Va)

W kategorii „Wakacyjne spotkania z historią”:

III miejsce – Michał Jaracz (IV)

II miejsce – Julian Głowa (Va)

I miejsce – Marcin Dziedzic (VIII)

Zwycięzcom gratulujemy. Równocześnie mamy nadzieję, że przygotowanie prac konkursowych dostarczyło im wiele radości i niezapomnianych przeżyć związanych z poznawaniem pięknych miejsc naszego kraju.

KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA MOJA OJCZYZNA”

KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA MOJA OJCZYZNA”  6. listopada br.  naszą szkołę odwiedzili uczniowie z Jasionki, Równego i Wietrzna biorący udział  w       międzyszkolnym konkursie historycznym „Polska moja Ojczyzna”.

Głównym celem tego konkursu, adresowanego do starszej młodzieży,  było upamiętnienie 100.   rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Poszczególne szkoły mogło reprezentować   maksymalnie 3 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji wewnętrznych. Młodzi sympatycy historii   pisali przez 60 minut test  złożony z 15 zadań różnego typu. Podczas tej pracy musieli wykazać się dość szczegółową wiedzą m. in. na temat: rozbiorów, Legionów Polskich, powstań narodowych oraz sposobów walki z germanizacją i rusyfikacją. Wiele zadań wymagało właściwej interpretacji tekstów ikonograficznych, takich jak: mapy, obrazy czy portrety postaci historycznych.

Laureatami konkursu zostali: Aurelia Gierlicka (1.msc., Łęki Duk.), Paweł Kowalewski (2. msc., Jasionka) oraz Marcin Dziedzic (3. msc., Łęki Duk.). Ponadto jury konkursowe przyznało 3 wyróżnienia dla: Wiktora Głowy (SP Łęki Duk.) oraz Emilii Kopacz i Mikołaja Borka (z SP w Równem).

Test konkursowy opracowała p. Dyrektor Beata Węgrzyn, a sprawami organizacyjnymi zajęła się p. Urszula Pachana – Szpiech.

Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za to, że ważną dla narodu rocznicę zechcieli uczcić przez  poszerzenie swojej  wiedzy historycznej. ZDJĘCIA

Ogólnopolski konkurs "Szkolne przygody Gangu Słodziaków"

Uczniowie klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej wzięli udział w ogółnopolskim konkursie ,,Szkolne przygody Gangu Słodziaków''. Celem jego było budowanie nawyku codzienngo czytania wśród najmłodszych oraz wsparcie rodziców w motywowaniu dzieci do głośnego czytania. Zadaniem konkursowym było zorganizowanie Dnia Gośnego Czytania oraz narysowanie i opisanie kolejnych przygód Słodziaków.

Dzień Czytania w klasie 1 Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich odbywał się w szkolnej bibliotece i klasie. Dzieci słuchały przygód pluszowych bohaterów z książeczki o Gangu Słodziaków. Zainteresowanie było wielkie, zwłaszcza, że czytała koleżanka z klasy 7, pani sprzątająca w szkole, pani wychowawczyni, pani pielęgniarka oraz zaproszony pan pracujący w Nadleśnictwie. Pan Krzysztof przyjechał do naszych dzieci z książeczkami o zwierzętach, opowiadał też ciekawostki z życia zwierzaków. Później spotkanie przerodziło się w żywą rozmowę o tym co daje i jaki jest ciekawy las.

Dzieci słuchające czytania były skupione i żywo reagowały na przygody Sowy, Bobra czy Jeżyka. Atmosfera biblioteki, cisza, swobodne siedzenie na dywanie pokazywało , że dzieci dobrze się czują i spodobała im się taka forma spędzania czasu. Mogły ocenić zaangażowanie czytających oraz ich mimikę, co czasem wywoływało uśmiech. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza aktywność, dzieci chcą opowiadać, rysować, bawić się w bohaterów z bajek. Ponieważ są to dzieci z klasy 1 , nie wszystkie jeszcze umieją czytać, ale wiele z nich już samodzielnie próbuje swoich sił w tej ciekawej sztuce. Także rodzice stwierdzili, ze czytanie codziennie daje dzieciom wielką frajdę, zaczęły się bardziej interesować książkami i ci, którzy czytają sami chętniej siadają , żeby sprawdzać, co dzieje się z bohaterami dalej………

Dzieci z klasy 1 wykonały prace plastyczne, w których przedstawiły dalsze przygody Słodziaków. Zaangażowanie było spore. Rodzice przyznali, że dzieci w miarę upływu czasu chętniej czytały i wykonywały zadania. Prace udały się wyjątkowo, gdyż widać na nich kreatywność i pomysłowość.

Uczniowie klasy 2 wykonali komiksy, które przedstawiały dalsze losy lub dziwne historie Gangu Słodziaków . Przedstawiane historie dzieją się np. w lesie, w różnych porach roku, na urodzinach. Niektóre tytuły komiksów to m.in.: „Jesienne opowieści”, „Zbliża się zima”, „Jesienne stroje Słodziakówa”, „Na urodzinach”, „Ślub na polanie”, ,,Wakacje Słodziaków''. Większość uczniów wykonała komiksy różnorodną techniką, wykorzystując nie tylko kredkę, ale i różnorodne materiały papierowe, sznurki, włóczki itp. Wszyscy chętnie uczestniczyli, a duże zaangażowanie rodziców spowodowało, że treść i wygląd komiksów jest na bardzo wysokim poziomie.  ZDJĘCIA

Wychowawczyni klasy 1 Katarzyna Majchrzak

Wychowawczyni klasy 2 Barabara Wierdak