Historia szkoły Hymn szkoły Dokumenty szkoły Nadanie imienia Samorząd Uczniowski Absolwenci Gazetka szkolna Nauczyciel z klasą Uczeń z klasą Adopcja serca Zielona Szkoła LOGO SZKOŁY

Uczeń z klasą

Uczniowie z klasą

W roku szkolnym 2006/2007 Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazeta Wyborcza ogłosiły kolejny program pt. "Uczniowie z klasą". Celem tego programu było zmotywowanie uczniów do pracy metodą projektu w trzech kategoriach:

Badam świat, Jestem twórcą i Pomagam innym.

Każda chętna do pracy grupa musiała mieć swojego opiekuna, który decydował o przypisaniu jej do programu w szkole. Ponadto opiekun - nauczyciel ukierunkowywał pracę uczniów i pomagał
w realizacji podjętych zadań.
W naszej szkole do programu zgłosiły się dwie grupy uczniów:

I grupa - uczniowie z klasy III - opiekun pani Barbara Wierdak

II grupa - uczniowie z klasy IV - opiekun pani Marta Pabis.

Tematem projektu, który uczniowie postanowili wspólnie realizować były podróże po kontynentach. Dla swojego projektu wybrali tytuł: "My jesteśmy mali podróżnicy".
Przebieg realizowanego projektu uczniowie systematycznie opisywali w swoim pamiętniku (blogu) zamieszczonym na stronie internetowej. Dodatkowo co dwa tygodnie byli zobligowani do komentowania prac swoich kolegów i koleżanek z innych szkół, którzy byli im losowo przydzielani. Wspólna wymiana doświadczeń pozytywnie wpływała na przebieg realizowanych zadań.
Efektem końcowym projektu była jego prezentacja na forum szkoły. W ramach projektu uczniowie klasy III wykonali gazetkę ścienną, przygotowali wystawę prac plastycznych i twórczości literackiej, natomiast uczniowie klasy IV wykonali album: "Podróże po kontynentach"oraz opracowali zbiór opowiadań dotyczących podróży po wybranych kontynentach. Ponadto zorganizowali projekcję filmów przyrodniczych dla klas młodszych. Obie grupy były odpowiedzialne za zorganizowanie spotkania z siostrą misjonarką pracującą na misji w Afryce
i przeprowadzenie zbiórki pieniężnej przeznaczonej na Adopcję Serca dziecka afrykańskiego.
Za wytrwałą pracę podczas realizacji projektu, którą nauczyciel - opiekun musiał podsumować wystawiając komentarz końcowy, uczniowie otrzymali dyplomy "Uczniów z klasą". Gratulujemy!!! Trzymajcie tę "klasę" w dalszej waszej edukacji.

Uczniowie o programie:

W roku szkolnym 2006/2007 wzięliśmy udział w programie „Uczniowie z klasą” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą. Do wzięcia udziału w tym programie zachęciły nas panie: pani Marta Pabis i pani Barbara Wierdak.

Celem tego konkursu była praca w grupach nad wybranym projektem. Projekty dotyczyły trzech kategorii: Badam świat, Jestem twórcą i Pomagam innym. My wybraliśmy kategorię: Badam świat w zakresie której realizowaliśmy projekt: „My jesteśmy mali podróżnicy”. Nad projektem pracowały dwie grupy, z kl. IV: Anna Rubaj, Karolina Fornal, Kamil Robótka i Jarosław Musialik, a z kl. III: Aleksandra Ryczak, Aleksandra Jastrzębska, Kamila Belczyk, Bernadeta Kołacz, Jakub Jastrzębski
i Rafał Jastrzębski.

Kamil

Nad projektem pracowaliśmy wspólnie, ale zadania mieliśmy różne, zgodne z wcześniej opracowanym harmonogramem. Całość pracy systematycznie opisywaliśmy w pamiętniku internetowym tzw. blogu. W tym celu spotykaliśmy się w szkole i wspólnie z opiekunami dokonywaliśmy wpisów na naszych blogach. Dodatkowo komentowaliśmy prace naszych kolegów i koleżanekz różnych szkół Polski, którzy byli losowo przydzielani przez organizatorów programu. Wspólna wymiana zdań i doświadczeń mobilizowała nas do pracyi utwierdzała, że to co robimy jest słuszne i pożyteczne. Mieliśmy dużo pochwał i gratulacji związanych z prowadzeniem naszego pamiętnika.

Aleksandra

W ramach projektu wykonaliśmy następujące zadania:

klasa III:

• nasza grupa wykonała gazetkę ukazującą podróże po Afryce, Europie, Antarktydzie i Arktyce,
  • przeczytaliśmy wiele różnych książek i do nich wykonaliśmy ilustracje
    i opowiadania.

Jakub

klasa IV:

• nasza grupa wykonała album ukazujący charakterystyczne cechy Afryki, Europy, Antarktydy i Arktyki oraz wypracowała zbiór opowiadań związanych z podróżami po kontynentach
  • zorganizowaliśmy projekcję filmów przyrodniczych dla klas młodszych prezentującą charakterystyczne cechy klimatu Afryki i Arktyki

Anna

Zadaniem podsumowującym naszą pracę nad projektem było spotkanie z siostrą misjonarką, pracującą na misji w Afryce i zorganizowanie zbiórki charytatywnej w celu Adopcji duchowej dziecka. Dlatego ogłosiliśmy taką zbiórkę, aby umożliwić podjęcie nauki szkolnej dziecku z Afryki. Panująca tam bieda uniemożliwia uczęszczanie do szkoły wielu dzieciom. My mamy tę możliwość, a niejednokrotnie nie chce nam się chodzić do szkoły. Dzieci afrykańskie chciałyby się uczyć, ale nie stać ich na to. Stąd nasza prośba o każdą złotówkę, która umożliwiłaby uczęszczać do szkoły choćby jednemu dziecku z Afryki. Uczniowie odpowiedzieli na nasz apel, a zebrane pieniądze zostaną przekazane do Afryki.

Karolina